Przejdź do zawartości

Cywil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cywil,osoba cywilna(łac.civilis,obywatelski) – określenie osoby niebędącej w czynnej służbiewojskowej,przeciwieństwożołnierza.

W mowiepotocznejtermin ten jest również używany w szerszym znaczeniu i odnosi się do osób niebędących członkami innychformacji mundurowychzorganizowanych na wzór wojskowy, powołanych do ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Osoba powołana do pełnienia czynnej służby wojskowej przestaje być cywilem w momencie zgłoszenia się do niej (np.żołnierz rezerwypowołany do odbyciaćwiczeń wojskowych żołnierzy rezerwyprzestaje być cywilem z chwilą stawienia się na ćwiczenia).

Wprawie konfliktów zbrojnychkonwencje genewskiez 1949 roku zdefiniowały pojęcie osoby cywilnej. Stosownie do nich osobą cywilną jest osoba nienależąca dosił zbrojnychlub innych zorganizowanych sił, grup lub ochotniczych oddziałów, a także każda osoba, która nie stawia oporu zbliżającym się wojskom inwazyjnym naokupowanymterenie. Osoby cywilne w czasie działań wojennych podlegają ochronie. Zabronione są ataki na ludność cywilną jako taką lub na osoby cywilne, zabronione są też akty i groźby przemocy, których głównym celem jest zastraszenie ludności cywilnej oraz ataki bez rozróżnienia (nie skierowane przeciwko określonemu celowi wojskowemu). Szczegółowo opisuje toPierwszy Protokół Genewski (1978)w art. 51.

W projekcie Konwencjio ochronie ludności cywilnej przed nowymi narzędziami wojny(Amsterdam,1938) pojęcie „ludność cywilna” obejmowałowszystkich, którzy nie zostali wcieleni do żadnego oddziału służb walczących, ani nie byli zatrudnieni lub zajęci w żadnej walczącej jednostce(w tekścieang.)[1]bądźwszystkie osoby, które nie uczestniczą bezpośrednio lub pośrednio w obronie terytorium, oraz wszystkie osoby, które nie znajdują się w żadnej ze służb bojowych państwa(w tekściefr.)[2].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]