Przejdź do zawartości

Długopis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
4 DługopisyBicCristal
Końcówka długopisu – widoczna kulka rozprowadzająca tusz

Długopis– narzędzie do pisania wynalezione w 1938 roku przezwęgierskiegoartystę idziennikarzaLászló Bíró.Po wybuchu wojny uciekł on z ojczyzny i dotarł doArgentyny,gdzie ze swoim bratem George'em (chemikiem) udoskonalaliwynalazek.Pierwsza produkcja zaczęła się podczas wojny wBuenos Aires.W roku 1944 László Bíró sprzedał swoje udziały jednemu zakcjonariuszy,który zajął się produkcją na masową skalę. Była ona realizowana na potrzeby pilotówalianckichpodczasdrugiej wojny światowej,ponieważ długopisem można pisać bez względu na zmianyciśnieniaatmosferycznego[1].

Długopis składa się z obudowy oraz rurki wypełnionej gęstymtuszemi zakończonej obsadką. W obsadce umieszczona jest kulka o średnicy około 1 mm. Podczas pisania kulka toczy się po papierze rozprowadzając równomiernie tusz.

Długopis często używany jest jako element promocji i reklamy

Kulka jest osadzona w gnieździe, które umożliwia jej swobodne obracanie i zapobiega wypadaniu. Pomiędzy kulką a gniazdem znajduje się niewielka przestrzeń, przez którą wypływa tusz. Przestrzeń ta jest na tyle mała, że jeśli długopis nie jest używany, tosiły kapilarneutrzymują tusz w środku. Takie same rozwiązania techniczne użyte są również w innych urządzeniach — np. w obudowieantyperspirantów„w kulce”.

Długopisy dzielimy na olejowe i żelowe oraz niezmazywalne i zmazywalne.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Czary dnia powszedniego. W: Noel Buchanan:Jak to jest?.Warszawa: Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., 1996, s. 14.ISBN83-905429-0-0.(pol.).