Przejdź do zawartości

Despotat Epiru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Despotat Epiru do 1251 roku
Despotat Epiru w latach 1252-1315
Despotat Epiru w latach 1315-1358

Despotat Epiru– jedno z państw greckich powstałych obokCesarstwa NicejskiegoiCesarstwa Trapezuntupo rozbiciuCesarstwa BizantyjskiegoprzezIV krucjatęw1204r. Znajdowało się ono na terenieEpiru,w północno-zachodniejGrecji.Despotat skupiał się w regionie Epiru, obejmującym także Albanię i zachodnią część greckiej Macedonii, a także Tesalię i zachodnią Grecję aż doNafpaktos.

Termin „Despotat Epiru” jest, podobnie jak samo „Cesarstwo Bizantyjskie”, współczesną konwencją historiograficzną i tylko niektórzy władcy Epiru określali się jakodespota,co w nomenklaturze bizantyjskiej oznaczało najwyższego urzędnika na dworze, najczęściej krewnego cesarza.

Sam Despotat Epiru nie miał oficjalnej nazwy. Współcześni, szczególnie w Europie Zachodniej, używali terminu Rhōmania (gr. Ῥωμανία, dosł. „ziemia Rzymian” ), który ogólnie odnosił się do całego Cesarstwa Bizantyjskiego, a w szczególności do Epiru. W języku łacińskim stosowano tytuł Despotus Romanie, którego domagał się Filip I z Tarentu i jego syn Filip z Apulii, Mikołaj Orsini, a później Carlo I Tocco. W świecie bizantyjskim stosowano termin Dysis (Δύσις), oznaczający „Zachód”, który historycznie odnosił się do Dalmacji, Macedonii i Sycylii, a nawet całej europejskiej części Cesarstwa. Pojęcie to rozpowszechniło się w XIII wieku, gdy zestawiono Epir z jego wschodnim rywalem, Cesarstwem Nicejskim, zwanym wówczas Anatolē (Ἀνατολή), „Wschód”. Co więcej, przez XIII-wieczny dwór Despotatu do opisania jego populacji powszechnie był używany termin „Hellenowie” zamiast wcześniejszego określenia „Rzymianie”.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Po zdobyciu Konstantynopola w 1204 przez wojska łacińskie, część terytoriów Cesarstwa Bizantyjskiego pozostało niezależnych i pozostawało pod władzą Greków. Pierwszym władcą i założycielem despotatu był kuzyn bizantyjskiego cesarzaAleksego III Angelosa,Michał I Angelos.Utworzone przez Michała I Angelosa państwo w krótkim opanowało tereny położone wokółArtyiJoaninyoraz Dyrrachionu, a takżeEtolięiAkarnanię.Na stolicę swego państwa Michał I wybrał położoną centralnie Joaninę. Michał I został zamordowany w 1215 roku, a władzę po nim przejął jego przyrodni bratTeodor Angelos Dukas Komnen.W1224Teodor Dukas Komnen podbił środkową Macedonię,królestwo Tesalonikii Trację, a następnie przyjął tytuł cesarza, który jednak nie został uznany przez innych władców greckich. Władca ten był bliski odzyskania z rąk łacinników Konstantynopola i przywrócenia Cesarstwa Bizantyjskiego, ale przegrałbitwę pod Kłokotnicąw 1230 r., w której starł się wojskami Carstwa Bułgarskiego. W wyniku tej przegranej państwo Epiru skurczyło się do rdzenia w Epirze i Tesalii i zostało zmuszone zostać wasalem innych okolicznych państw. Udało mu się jednak zachować autonomię aż do podboju około 1337 roku przez odrodzone Cesarstwo Bizantyjskie.

W latach 1410-tych hrabia palatyn Kefalonii i ZakyntosCarlo I Toccozdołał ponownie zjednoczyć rdzeń państwa Epiru, ale jego następcy stopniowo utracili je na rzecz powiększającego się Imperium Osmańskiego, a ostatnia twierdza, Vonitsa, została zajęta przez Turków osmańskich w 1479.

Katedra z XIII wieku w mieścieArta.

Despoci Epiru

[edytuj|edytuj kod]

Panowanie Bizancjum (13371348), a następnie Serbii (13481356)

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]