Przejdź do zawartości

Dionizos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dionizos
Διώνυσος
bóg dzikiej natury, winnej latorośli, teatru i wina
Ilustracja
Rzymski posąg Dionizosa (Bachusa) z II w. n.e.
Inne imiona

Bakchos, Bachus

Występowanie

mitologia grecka

Atrybuty

tyrs

Wcielenie zwierzęce

pantera,kozioł

Teren kultu

starożytna Grecja

Nazwa święta

Dionizje,Oschoforia

Odpowiednik

Liber(rzymski)

Rodzina
Ojciec

Zeus

Matka

Semele

Żona

Ariadna

Dionizos – wyobrażenie na rzymskiejmozaicezAntiochii(II-III w.)

Dionizos(takżeBakchos,Bachus;gr.ΔιώνυσοςDiṓnysos,ΔιόνυσοςDiónysos,ΒάκχοςBákchos,łac.Dionysus, Bacchus) – wmitologii greckiejbóg płodności, dzikiej natury, winnej latorośli, teatru[1]i wina, reprezentujący jego upajający i dobroczynny wpływ. SynZeusai śmiertelniczkiSemele.

Kult Dionizosa przywędrował do Grecji zTracji,około VI wieku p.n.e., choć jego imię w formie dopełniaczowej (di-wo-nu-so-jo) pojawia się już w zapisanychpismem linearnym Bzabytkachmykeńskichz XIV-XIII w. p.n.e.[2]Ku czci tego boga odbywano uroczysteDionizjei Oschoforia, a jego kult cechowałymisteria(Eleuzynie) orazorgiastyczneobrzędy, w których uczestniczyłybachantki.

Kult[edytuj|edytuj kod]

Dionizos jest bogiem religijnych obrzędów, podobnych do tych, które odprawia się ku czciDemeterczyPersefony.W trackich misteriach miał na sobie skórę lisa, symbolizującą nowe życie. Jego misteria należały do najbardziej sekretnych[potrzebny przypis].Wielu badaczy uważa, że Dionizos jest połączeniem lokalnego, greckiego bóstwa z innym, potężniejszym bogiem z Tracji lubFrygii,prawdopodobnie zSabazjosem[potrzebny przypis].

Narodziny[edytuj|edytuj kod]

Jego matką była śmiertelniczka Semele, córkaKadmosa,a ojcem Zeus. Żona ZeusaHerabyła zazdrosna o jego kochanki. Kiedy Semele była w ciąży, bogini namówiła ją, by zmusiła Zeusa do ukazania swojej prawdziwej postaci. Semele nie wiedziała, kim naprawdę jest jej kochanek i z początku nie wierzyła Herze. Nakazała Zeusowi, by dowiódł swojej boskości. Śmiertelnicy nie mogą jednak oglądać prawdziwych postaci bogów i Semele spłonęła. Zeus uratował płód Dionizosa, zaszywając go sobie we własnym udzie. Kilka miesięcy później Dionizos się narodził.

Według innych źródeł był synem Zeusa iPersefony,królowej świata podziemnego. Zazdrosna Hera i w tej wersji chciała zabić dziecko: posłałatytanów,by rozszarpali niemowlę na kawałki. Zeus nie zdążył uchronić małego Dionizosa od śmierci. Zjedli oni wszystkie kawałki, oprócz serca, które uratowałaReja.Mając jego serce, Zeus chciał „odtworzyć” Dionizosa w łonie Semele, dlatego Dionizos nazywa się „podwójnie urodzonym”. Niektóre źródła podają, że Zeus nakazał Semele, by zjadła ona serce Dionizosa.

Dzieciństwo[edytuj|edytuj kod]

Mitologia mówi, że Zeus oddał młodego Dionizosa pod opiekęnimfomdeszczu na górzeNysa.W nagrodę Zeus umieścił je jakoHiadypośród gwiazd.

Kiedy Dionizos dorastał, odkrył niezwykłe właściwości cennego soku z winorośli. Hera nie zapomniała jednak o nim i napiętnowała go obłędem, a Dionizos wyruszył w wędrówkę po całym świecie w towarzystwiesatyrówimenad.Najpierw udał się doEgiptu.WLibiispotkałAmazonki,z którymi wybrał się na wyprawę przeciwko tytanom, których udało im się pokonać. Następnie wyruszył w kierunkuIndii.Po drodze starł się z królemDamaszku,z którego żywcem zdarł skórę. Dionizos podbiłIndie,wprowadził uprawę winogron i założył wiele miast. W drodze powrotnej obróciły się przeciw niemu Amazonki, większość z nich zamordował. Lecz dwie z nich walczyły dalej i urwały mu rękę, zjadły ją i umarły przez boską krew Dionizosa.

Po powrocie do Europy Dionizos zawitał do Frygii, gdzie spotkał swą babkę Reę, która wyleczyła go z obłędu i wprowadziła go w tajemnice swych misteriów. Potem wyruszył do Azji, by rozprzestrzeniać tam kulturę wina, następnie przybył do Grecji, by tam stworzyć początki kultu. Nierzadko spotykał się z oporem władców, których jednak zwykle dotykał obłęd.

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. KelleyHolley,Dionysus, the Greek God of Theatre[online], study.com[dostęp 2024-01-07](ang.).
  2. Andrzej M. Kempiński:Słownik mitologii ludów indoeuropejskich.Poznań: Kantor Wydawniczy SAWW, 2003, s. 109.