Przejdź do zawartości

Dominikanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dominikanie
Dewiza: Veritas (Prawda)[1]
Herb zakonu
Pełna nazwa

Zakon Kaznodziejski

Nazwa łacińska

Ordo Praedicatorum

Skrót zakonny

OP

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Status kanoniczny

instytut zakonny na prawie papieskim

Założyciel

Domingo de Guzmán

Data założenia

1216

Data zatwierdzenia

1216

Przełożony

o.Gerard Timoner[2]

Liczba członków

5786 (2019)[3]

Strona internetowa

Dominikanie, Zakon Kaznodziejski(łac.Ordo Praedicatorum) –katolickizakonmęski założony w 1216 r. przezśw. Dominika Guzmána„szczególnie dla kaznodziejstwa i zbawiania dusz”[4].Według księgiVitae fratrum(Życie braci), opracowanej przez Gerarda de Frachet OP, opisującej życie pierwszego pokolenia braci, spisanej jeszcze za ich życia, zakon został „założony przez św. Dominika w Tuluzie przede wszystkim dla zwalczania herezji i schizmy”. Stąd dosyć wcześnie papieżGrzegorz IXpowierzył imUrząd Inkwizycji[5].W Prowansji istniał wówczasruch katarówiAlbigensów.

Zakon Kaznodziejski dał Kościołowi 4 papieży, 68 kardynałów, 13 patriarchów, 242 arcybiskupów i 1201 biskupów oraz 54 świętych i 246 błogosławionych[6].

Powstanie zakonu

[edytuj|edytuj kod]

Początki zakonu dominikanów wiążą się zlangwedockąmisją nawróceniakatarów.Dolegatówimisjonarzycysterskichprzyłączyli się w 1206 dwaj kapłani zKastylii:biskupOsmyDiego z Acebesi podprzeor jegokapitułyśw. Dominik Guzman.Przychylnie przyjęci przezpapieżawRzymie,spotkali się z jego legatami i uzyskali od nich poparcie dla akcji nawracania katarów. Obrana przez nich metoda różniła się od cysterskiej programowym eksponowaniem ubóstwa misjonarzy, którzy żebrząc uprawiali wędrowne kaznodziejstwo na wzórapostolski.Obok apostolskich wędrówek od domu do domu nowi misjonarze, mający odpowiednie przygotowanieteologiczneioratorskie,organizowali uczone dysputy zkataramiiwaldensami(np. na zamku wPamiersw 1207), starając się przy pomocyargumentówwykazać fałsz ich nauki. PapieżInnocenty IIIw pełni zaakceptował ich metody.

Dośw. Dominikaprzyłączali się kandydaci nakaznodziejów.Rozszerzał się zakres działalności: nie ograniczali się już do nawracania katarów, ale podjęliewangelizacjęwśród miejscowej ludności. Powierzenie zadań kaznodziejskich przez biskupaTuluzynadało grupie charakter instytucjonalny i powiększyło jej wiarygodność. Powstała silna, dynamicznawspólnota,która znacznie szybciej niż „ubodzy z Asyżu”została przekształcona w oficjalny zakon. Wstępną aprobatę papieską otrzymali podczas czwartegosoboru laterańskiego,w którymśw. Dominikuczestniczył osobiście. 22 grudnia 1216 papieżHonoriusz IIIwydałbullęzatwierdzającą nowy zakon wKościele.Dominik przy ustalaniu zasad funkcjonowania nowego zgromadzenia wykorzystałregułę św. Augustyna,omijając przepis soboru laterańskiego, zakazujący tworzenia nowych zakonów. Mimo iż przyjęliregułę kanoniczą,braciawyrzekli się wszelkich form własności i stali sięzakonem żebrzącym.Żebrzący charakterklasztorówkształtował się stopniowo, przesądziło o nim dopiero postanowienie pierwszejkapituły generalnejw 1220. Zachowały się pierwsze Konstytucje Zakonu, obowiązujące przed poprawionym wydaniem dokonanym przez św.Rajmunda z Penyafort,które weszło w życie w 1241 roku. Część pierwsza zaczerpnęła wiele z konstytucjiPremonstratensów(Norbertanie) i pochodzi z pierwszej kapituły odbytej w 1216 roku, na której Zakon został uformowany[7].

Nazwa i symbole

[edytuj|edytuj kod]

Zakon nazywa się oficjalnie po łacinie „Ordo Praedicatorum”(pol.Zakon Kaznodziejów), stąd skrót przy nazwisku „OP”, czasem w wersji spolszczonej „ZK”. Dominikanie to nazwa bardziej potoczna pochodząca od imienia założycielaDominika,po łacinieDominicus.Podobnie jak nazwafranciszkaniepochodzi od św. Franciszka. Przypadkowo, przywołuje ona dwa słowa łacińskieDomini canes(dosłownie „psy Pana” ). Stąd czasem czarno-biały pies jest używany jako symbol graficzny Zakonu. Biel i czerń – odhabitówtakich kolorów[8].

Dominikanie w Warszawie. Od lewej Martin Stanislas Gillet,Jacek Woronieckii Henryk Jakubiec (1933)

Zakon wyrósł ze spotkania Dominika zneo-manichejskimiruchamialbigensów,katarówiwaldensówna południuFrancji.Dominik toczył z nimi skuteczne dysputy teologiczne – nie z pozycji władzy, lecz przekonując mocą prawdy. Z tego powodu papieże, począwszy odGrzegorza IX,zaczęli powierzać dominikanom zadaniainkwizytorów.Jednym z pierwszych kaznodziejów-inkwizytorów był św.Piotr z Werony,sam nawrócony katar, zabity 6 kwietnia 1252 w trakcie misji kaznodziejskiej. Cel dominikanów wyraził papieżHonoriusz IIIwe fragmencie listu do Dominika i jego braci, zawartym także we współczesnej, obowiązującej dziś tzw. Konstytucji Podstawowej:

Objąwszy ubóstwo i życie zakonne, jesteście wolni dla zachęty przepowiadania słowa Bożego, rozgłaszając (dosł. ewangelizując) po świecie imię Pana Naszego Jezusa Chrystusa” (amplexi paupertatem et regularem vitam professi verbi Dei exhortationi vacetis, evangelizantes per orbem nomen Domini nostri Iesu Christi)

Klasztor Dominikanów w Lublinie

Sami dominikanie zapisali w swych pierwotnych konstytucjach, że od początku zostali powołani jako zakon ustanowiony „szczególnie dla przepowiadania i zbawiania dusz” („specialiter ob praedicationem et animarum salutem ab initio noscitur institutus fuisse”)[9][10].Według Konstytucji głównym zadaniem Zakonu jest głoszenieEwangelii„wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby”. Charakterystycznym rysem dominikanów jest duży nacisk kładziony na studiumteologiiifilozofii.Poznawaniewiary,treściObjawieniajest u dominikanów nierozłącznie związane z kontemplacją czyli osobistym spotkaniem, osobistą relacją z Bogiem. Z relacji czerpią duchową moc swojego nauczania, zgodnie z zasadącontemplare et contemplata aliis tradere(kontemplować i dzielić się owocami kontemplacji z innymi)[11].

Podobnie jak uminorytów (franciszkanów)podstawą służenia Bogu było i jest ubóstwo. Ubóstwo dominikańskie jest wyraźnie związane z apostolskimi celami zakonu. Konstytucja zakonu mówi, że jeśli zakonnicy pragną naśladować Apostołów, muszą żyć podobnie jak oni. Każdy z braci przed złożeniem profesji pozbywał się tego, co posiadał i tego, co mógłby otrzymać z dziedzictwa lub darowizny; od tego momentu wszystko, co miał, należało do całego zakonu. Celem ubóstwa było naśladowanie Chrystusa, który także nic nie posiadał. Sądzono, iż pozbycie się wszelkich dóbr materialnych pozwoli lepiej słyszeć głos Pana.

Znani dominikanie

[edytuj|edytuj kod]
Zobacz też kategorię:Dominikanie (biografie).
Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz,rozbuduj ją.

Wśród dominikanów, którzy zostali ogłoszeni świętymi lub błogosławionymi, są m.in.:

Czterech dominikanów było papieżami: bł.Innocenty V,bł.Benedykt XI,św.Pius ViBenedykt XIII.

Dominikanie w Polsce

[edytuj|edytuj kod]
Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz,rozbuduj ją.
Aleksander IV, papież,poleca arcybiskupowi i biskupom polskim, aby przestrzegali konstytucji zakonu dominikanów, 1256

Powstanie polskiej prowincji dominikanów nastąpiło w maju 1228 roku i wiązało się z działalnościąJacka Odrowążai jego kuzynaCzesława,założycieli licznych klasztorów wCzechachi w Polsce.

Aktualnymprowincjałemdominikanów w Polsce jest ojciecŁukasz WiśniewskiOP[12].

Konwenty i domy braci polskiej prowincji[13]:

Poza krajem:

Klasztory mniszek dominikańskich:

  • Kraków, klasztor "Na Gródku" (zał. 1621), Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej
  • Klasztor Świętej Anny (zał. 1869), sanktuarium
  • Radonie (zał. 1993), klasztor Matki Bożej Różańcowej
Istniejące (zielone punkty) i nieistniejące (czerwone punkty) dawne klasztory Dominikanów na obszarze obecnej Białorusi i Litwy

Inicjatywy polskiej prowincji dominikanów

[edytuj|edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Jean Puyo, Y. Congar:Życie dla prawdy. Jean Puyo rozmawia z ojcem Y. Congarem.Adam Paygert (przekład). Warszawa: IW Pax, 1982, s. 34.ISBN83-211-0326-X.
  2. Francuz nowym generałem dominikanów – www.ekumenizm.pl07-09-2010
  3. Bien Hoa – wtorek, 9 lipca.[dostęp 2019-07-11].
  4. Tak już w Pierwszych Konstytucjach: „Specialiter ob praedicationem et animarum salutem ab initio noscitur institutus fuisse”. por. Liber Constitutionum et Ordinationum, Constitutio fundamentalis § II, Rzym 2010, s. 35.
  5. Por.Lives of the brethren of the Order of Preachers, 1206-1259.Newcastle-on-Tyne – Londyn: 1955, s. 199-200.
  6. Order of Preachers (O.P.),„GCatholic”[dostęp 2018-08-28].
  7. Por.Pierwotne Konstytucje Zakonu Braci Kaznodziejów. Rozdziały XX – XXIV: Przewinienia braci.[dostęp 2016-02-25].
  8. GeorgeFerguson,George WellsFerguson,Signs & Symbols in Christian Art,Oxford University Press, 1959,ISBN978-0-19-501432-7[dostęp 2016-06-21](ang.).
  9. Por.The Primitive Constitutions of the Order of Preachers.[dostęp 2016-02-25]. [zarchiwizowane ztego adresu(2015-09-07)].(ang.).;por. Konstytucja podstawowa, par. II, w:Księga Konstytucji i Zarządzeń Zakonu Kaznodziejskiego,Warszawa 2002
  10. Vicaire OP 1985 ↓.
  11. Por.O dominikanach.[dostęp 2016-02-25].
  12. O. Łukasz Wiśniewski prowincjałem polskich dominikanów[online], info.dominikanie.pl, 29 stycznia 2022[dostęp 2023-02-08](pol.).
  13. Klasztory polskiej prowincji dominikanów.[dostęp 2019-02-28].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Guy Bedouelle OP:Dominik, czyli łaska słowa.Poznań:W drodze,1987.
  • Dominikanie. Szkice z dziejów zakonu.Poznań:W drodze,1986.
  • Stanisław Bylina:Zakony i papiestwo w średniowieczu (X-XIV w.),1985.
  • Studia nad historią dominikanów w Polsce 1222-1972,pod red. J. Kłoczowskiego, t. I-II, Warszawa 1975.
  • Marie-Humbert Vicaire OP: Duchowość św. Dominika. W: Tenże:Dominik i jego bracia kaznodzieje.Marie-Dominique Chenu(przedmowa), Andrzej Graboń (przekład i opracowanie). Poznań:W drodze,1985.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]