Przejdź do zawartości

Drumla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Drumla
Ilustracja
Klasyfikacja naukowa
121.2

Idiofon szarpany (idiofon języczkowy, lamelofon)

Klasyfikacja popularna
Instrument perkusyjnyszarpany
Zestaw drumli
Mężczyzna grający na drumli

Drumla(śrwniem.Trumel,bęben) – ludowyinstrument muzycznyz grupyidiofonówszarpanych.

O instrumencie

[edytuj|edytuj kod]

Drumla najczęściej wykonana jest zmetalu,przy czym instrumenty europejskie wykonywane są zestali,natomiast azjatyckie zbrązu.Czasami np. na Dalekim Wschodzie, Indochinach, Alasce wykonywany jest zdrewna,bambusalub innych materiałów.

Dzięki swojej prostej budowie instrument używany jest w różnych formach od wielu wieków i w różnych regionach świata:ŚrodkowaiWschodnia Azja,Indochiny,Indie,Alaska. W Europie popularny m.in. wmuzyce cygańskiej.

Technika gry

[edytuj|edytuj kod]

Na drumli gra się, trzymając ją w ustach i szarpiąc palcem ruchomy języczek, przy czym najczęściej opiera się nieruchomą część instrumentu na zębach. Czasem trzyma się go bezpośrednio w ustach bez kontaktu z zębami (technikawater drop).

Zmiany wysokości i barwy dźwięku uzyskuje się, zmieniając ułożenie jamy ustnej (poprzez odpowiednie ruchy języka i podniebienia), zmieniając ułożenie ust, gardła oraz poprzez wciąganie/wydychanie powietrza.

Pochodzenie nazwy

[edytuj|edytuj kod]

W języku angielskim drumla, czylijaw harp(jaw– szczęka,harp– harfa), często mylnie nazywana jest harfą Żyda (Jew's harp), co powoduje błędne wyobrażenie o pochodzeniu instrumentu – prawdopodobnie przywędrował on do Europy ze Wschodniej Azji, może z krajów stepowych (jakKazachstanczyTuwa), ze strefy tajgi (Jakucja,Buriacja) lub z którychś gór (Ałtaj,Sajany,Tybet).

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]