Przejdź do zawartości

Ekliptyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ekliptyka i jej związek z nachyleniem osi obrotu
Wrażenie ruchu Słońca wzdłuż ekliptyki posklepieniu niebieskim
Większe ciała w Układzie Słonecznym poruszają się stosunkowo niedaleko od płaszczyzny ekliptyki. Zdjęcie ukazuje (od prawej): Księżyc, Słońce oraz (trzy kropki po lewej na dole)Saturna,MarsaiMerkurego

Ekliptyka(zgr.έκλειψις'zaćmienie') –okrąg wielkinasferze niebieskiej,po którym w ciągu roku pozornie porusza sięSłońceobserwowane z Ziemi.

Płaszczyzna ekliptyki zawiera w sobieorbitęZiemi. Orbity wszystkich planetUkładu Słonecznegoleżą blisko tej płaszczyzny. Wzdłuż ekliptyki usytuowane sąkonstelacje zodiakalne.Nachyleniepłaszczyznyrównika niebieskiegowzględem ekliptyki powoli zmienia się w czasie i aktualnie wynosi 23°26′14″[1],co jest następstwem nachylenia osi Ziemi. Kąt ten po raz pierwszy wyznaczono w Chinach około 1100 roku p.n.e. Dokonano tego na podstawie obserwacji długości cienia rzucanego przezgnomon.Nachylenie płaszczyzny orbity Księżyca względem ekliptyki wynosi ~5°.

Ponieważ rok trwa około 365,25 dni, a kąt pełny ma 360°, Słońce zdaje się przesuwać o około 1° dziennie wzdłuż linii ekliptyki. Ruch ten odbywa się z zachodu na wschód przeciwstawnie do dobowego ruchu sfery niebieskiej ze wschodu na zachód.

Ekliptyka i równik niebieski przecinają się w dwóch miejscach zwanychpunktem Baranaipunktem Wagi.Gdy Słońce się w nich pojawia, następujezrównanie dnia z nocą,to znaczy noc i dzień trwają około 12 godzin w każdym punkcie na Ziemi.

Kiedy Słońce osiąga najdalej oddalony na północ od równika niebieskiego punkt, napółkuli północnejmamy do czynienia zletnim przesileniem,natomiast napółkuli południowejzprzesileniem zimowym.Gdy Słońce znajdzie się w punkcie najdalej oddalonym na południe, sytuacja jest odwrotna.

Gdy Księżyc wpełnilubnowiuznajduje się dostatecznie blisko przecięcia jego orbity z ekliptyką (węzła orbity), na części Ziemi można zaobserwować zjawisko zaćmienia. W przypadku pełni będzie tozaćmienie Księżyca,związane z jego przejściem przez półcień lub cień Ziemi, w nowiu będzie tozaćmienie Słońca,związane z rzucaniem cienia lub półcienia Księżyca na Ziemię.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Rocznik astronomiczny na rok 2015.Jan Kryński (red.). Warszawa: Instytut Geodezji i Kartografii, 2014, s. 7.