Przejdź do zawartości

Emmy Noether

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Emmy Noether
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 marca1882
Erlangen

Data i miejsce śmierci

14 kwietnia1935
Bryn Mawr

Zawód, zajęcie

matematyczka,fizyczka

Alma Mater

Uniwersytet w Erlangen

Rodzice

Max Noether

Amalie Emmy Noether(ur.23 marca1882wErlangen,zm.14 kwietnia1935wBryn Mawrw staniePensylwania[1]) – niemieckamatematyczkaifizyczka,znana głównie dzięki osiągnięciom wteorii pierścienii rozwinięciu nowej gałęzi matematyki –algebry abstrakcyjnej.Bywa opisywana jako „najważniejsza kobieta w historii matematyki”[2].Albert Einsteinpisał o niej:

„Panna Noether stale służy mi radą przy opracowywaniu moich projektów i (...) to w istocie dzięki niej stałem się osobą kompetentną w tej dziedzinie”[3].

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Emmy Noether urodziła się w 1882 roku wErlangenw rodzinieżydowskiej.Jej ojciec,Max Noether,był znanym profesorem matematyki. Ponieważ w owym czasie większość ścieżek kariery akademickiej była dla kobiet zamknięta, studiowała oficjalnie pedagogikę. Na wykłady z matematyki mogła uczęszczać jedynie jako wolny słuchacz. Jej talent matematyczny został jednak dostrzeżony przez wykładowców, którzy znali i przyjaźnili się z jej ojcem. Dzięki temu ostatecznie została dopuszczona do egzaminów[4].

W 1907 roku doktoryzowała się naUniwersytecie w Erlangen.Ze względu na płeć nie mogła występować w roli profesora. Mogła jedynie podjąć pracę jako pomoc wykładowcy, nie otrzymując wynagrodzenia. W roku 1915 skorzystała z zaproszenia odFeliksa Kleina,by przenieść się na wydział matematykiUniwersytetu w Getyndze,gdzie działali ówcześni najwybitniejsi matematycy niemieccy. Wykładała jako asystentkaDawida Hilberta.Zarówno Hilbert, jak i Klein bezskutecznie zabiegali w Ministerstwie Edukacji o przyznanie jej tytułu profesora wraz z wynagrodzeniem, argumentując, że w przeciwnym razie Getynga straci wybitnego matematyka[4].

W 1918 roku udowodniła fundamentalne twierdzenie, tzw.twierdzenie Noether,które wiążesymetrie(niezmienniczości) praw fizyki zzasadami zachowaniapewnychwielkości fizycznych.W latach 1922–1933 była profesoremUniwersytetu w Getyndze,skąd została usunięta przeznazistówz powodu żydowskiego pochodzenia. Uczyła studentów nielegalnie, potajemnie przyjmując ich we własnym mieszkaniu[3].W październiku 1933 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Wykładała matematykę wBryn Mawr Collegei pracowała naukowo wInstitute for Advanced StudywPrinceton.

Była pierwszą kobietą, która wygłosiła wykład plenarny naMiędzynarodowym Kongresie Matematyków.Miało to miejsce wZurychuw roku 1932[5].

W algebrze od jej nazwiska pochodzi nazwa pojęciapierścienia noetherowskiegooraz nazwatwierdzenia Laskera–Noether.

Po jej niespodziewanej śmierci (zmarła w trakcie rekonwalescencji po operacji usunięcia nowotworu) Einstein napisał do „New York Timesa”:

„Panna Noether była najwybitniejszym kreatywnym geniuszem matematycznym, jaki pojawił się od czasu udostępnienia kobietom wyższej edukacji”[3].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Noether Emmy Amalie,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2021-10-10].
  2. Emmy Noether – Według Einsteina „Najważniejsza kobieta w historii matematyki”. Uhonorowana przez Google.[dostęp 2015-03-23].(pol.).
  3. abcRachelSwaby,Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat,2017.
  4. abאמי נתר: המתמטיקאית היהודייה ששינתה את העולם [emy neter: ha-matematikait ha-yehudia she-shinta et ha-olam][online], Haaretz, 22 marca 2017[dostęp 2024-07-03](hebr.).
  5. Marina Ratner - Biography[online], Maths History[dostęp 2024-06-11](ang.).

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]