Przejdź do zawartości

Eozynofil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eozynofil
Eosinophil
Ilustracja
Eozynofil widoczny pod mikroskopem (400x), widoczne także liczne erytrocyty

Eozynofil,eozynocyt,granulocyt kwasochłonny,krwinka kwasochłonna,Eo– rodzajkrwinek białychzawierających wcytoplazmieziarnistości, które przy barwieniueozynąbarwią się na kolor ceglastoczerwony.Granulocytykwasochłonne należą do komórekukładu odpornościowego,które odgrywają zasadniczą rolę w zwalczaniupasożytóworaz reakcjachalergicznych.

Eozynofile powstają wszpiku kostnymz wielopotencjalnej komórki pnia CD34+ pod wpływemcytokin:IL-5,IL-3oraz czynnika wzrostowego (GM-CSF). Gdy proces ich maturacji zakończy się przemieszczają się do krwi i krążąc docierają do tkanek, do których przechodzą pod działaniem IL-5 i chemokin z rodziny eotaksyn[1].

Na powierzchnibłony komórkowejeozynofili znajdują się licznereceptorydla cząsteczek biologicznie czynnych, z których szczególne znaczenie mają receptory dlaIL-5,chemokin CC- CCR3 i SIGLEC-8[1].Liczba tych receptorów znacząco wzrasta w stanach chorobowych i z tego względu stanowi dobry cel interwencji terapeutycznych.

Podstawową funkcją tych krwinek jest niszczenie obcych białek (na przykład białekalergennych), są także intensywnie wytwarzane w okresiezakaźnych choróbbakteryjnychi wirusowych. Ich liczba wzrasta w czasie infestacji pasożytniczych — biorą udział w neutralizacjiantygenówwielokomórkowych. Ich zupełny brak obserwuje się w niektórych ciężkich infekcjach bakteryjnych, a podwyższenie poziomu w okresie rekonwalescencji. Wytwarzająhistaminazęi sąfagocytami.

Wykazują one właściwości żerne (fagocytoza). Zaburzenie współdziałania eozynofili zkomórkami tucznymi(mastocytami) prowadzi do reakcji alergicznych.

Prawidłowa liczba eozynofili wekrwi obwodowejwynosi 35-350 w 1 mm³ (średnio 125), procentowo eozynofile stanowią od 1-5% (śr. 3) liczby leukocytów. Wyniki te charakteryzują się znaczną zmiennością w zależności od pory dnia, stresu, stanu emocjonalnego, wysiłku, cyklu miesiączkowego (u kobiet) i wielu innych fizjologicznych i chorobowych czynników. Zwiększenie liczby eozynofili we krwi obwodowej nazywa sięeozynofiliąi klasyfikuje się jako:

  • łagodną 600-1500/1 mm³
  • umiarkowaną 1500-5000/1 mm³
  • ciężką >5000/1 mm³

Stwierdzenie eozynofili we krwi obwodowej pozwala przypuszczać, że zwiększona jest ogólna liczba eozynofili w organizmie (hipereozynofilia). Obniżenie liczby eozynofili poniżej 50/μl toeozynopenia.

Obecność eozynofili stwierdza się przede wszystkim w tkankach narażonych na kontakt z czynnikami środowiska zewnętrznego organizmu (np. skóra,błony śluzoweprzewodu pokarmowego,dróg oddechowych). Liczba eozynofili w tkankach jest 100 razy większa niż we krwi obwodowej.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Eozynofile zostały odkryte we krwi obwodowej w 1879 r. przezPaula Ehrlicha.Dopiero od połowy lat 70. XX wieku udało się stopniowo poznać szczegóły ich budowy, funkcji i znaczenia w stanach zdrowia i choroby.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abHelene F.Rosenberg,Paul S.Foster,Eosinophils: changing perspectives in health and disease,t. 13, Nature Publishing Group, a division of Macmillan Publishers Limited. All Rights Reserved., 16 listopada 2012, s. 9(ang.).