Przejdź do zawartości

Epoka kamienia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dolina rzekiAuasz,miejsce odnalezienia najstarszych narzędzi kamiennych
Narzędzie kamienne, tzw.chopper(„tasak, siekacz” ).Kultura olduwajska

Epoka kamienia– najwcześniejsza i najdłuższa z trzech epokprehistorycznych(po niej nastąpiłyepoka brązuiżelaza) obejmująca okres od pojawienia się pierwszych używanych przez człowiekanarzędzikamiennych(najwcześniej w Afryce ok. 2,6 mln lat temu[1]) aż do momentu zdobycia umiejętności masowego wytwarzania przedmiotówmetalowych[1].

Periodyzacja[edytuj|edytuj kod]

W pierwszej połowie XIX wiekuChristian Jürgensen Thomsen,duński antykwariusz i jeden z pierwszych archeologów, dokonał podziału dostępnych mu pozostałości kultur archeologicznych ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Wyodrębnił w ten sposób narzędzia kamienne, brązowe i żelazne, odpowiadające trzem epokom przedhistorycznego rozwoju ludzkości, a swoje wnioski opisał wPrzewodniku po starożytnościach nordyckich(Ledetraad til nordisk oldkyndighed[2],1836). Najstarsza i najdłuższaepoka kamiennajeszcze w XIX wieku podzielona została na trzy podokresy: epokę kamienia łupanego (paleolit), epokę kamienia środkową (mezolit) i epokę kamienia gładzonego[3](neolit).

Podział ten odpowiada głównie periodyzacji dziejów Bliskiego Wschodu i Europy. W rejonach świata, w których ludzkość osiągała wysoki stopień rozwoju bez znajomości brązu czy żelaza (Ameryka Środkowa) czasami przyjmuje się również podział okresu prehistorycznego ze względu na sposób gospodarowania, wydzielając dwa okresy gospodarki przyswajalnej i wytwórczej[3].

Współcześnie przyjmuje się nieco bardziej złożoną periodyzacjęepoki kamienia,która obejmuje[3]:

  • paleolit(od początku gatunku ludzkiego do końcaplejstocenu) w tym:
    a) dolny – wczesnehominidydoHomo erectus(od początku człowieka do 300/250 tys. lat temu);
    b) środkowy – okres występowanianeandertalczyka(od ok. 300/250 tys. do ok. 40 tys. lat temu);
    c) górny – pojawienie się człowieka kromaniońskiego (Homo sapiens sapiens;od ok. 40 tys. do 10 tys. lat temu; koniec plejstocenu);
  • epipaleolit – okres przejściowy na terenieBliskiego Wschodupomiędzy gospodarką łowiecko-zbieracką a wytwórczą (rolnictwo; od ok. 17 tys. do 10 tys. lat temu);
  • mezolitdla kultur kontynuujących gospodarkę łowiecko-zbieracką, mających sporadyczny kontakt z ludami prowadzącymi gospodarkę wytwórczą (od ok. 10 tys. lat temu, w niektórych rejonach świata po dziś dzień);
  • neolit,okres gospodarki rolniczo-hodowlanej iceramiki,dzieli się na:
    a) preceramiczny – wczesne społeczeństwa wytwórcze nie znające ceramiki (10 tys. do 8 tys. lat temu);
    b) ceramiczny – pojawienie się ceramiki (w różnych okresach w zależności od rejonu);
    c)eneolit– zwany również chalkolitem; pojawienie się miedzi (7,5 tys. do 5,4 tys. lat temu).

Antropogeneza[edytuj|edytuj kod]

JużKarol Darwinwskazał na kontynent afrykański jako potencjalną prakolebkę ludzkości (The Descent of Man: And Selection in Relation to Sex[4]). Tezę tę udowodniono jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku[5].

Odnalezione szczątki kostne wskazują, iż bezpośrednimi przodkami rodzajuHomobyłyaustralopiteki.Pojawiły się one we wschodniej Afryce w związku ze zmianami geologicznymi i powstaniemwielkiego rowu tektonicznego,który oddzielił lasy równikowe Afryki Południowej od wschodnioafrykańskiej sawanny. Spowodowało to odmienne warunki bytowania dla małp człekokształtnych i oddzielonych od nich australopiteków, a zamieszkiwanie na otwartej przestrzeni doprowadziło do wykształcenia się cechy odróżniającej te drugie od innychnaczelnychw postaci dwunożnego chodu[5][6].

Kontynent afrykański był miejscem wielkich przełomów w ewolucji człowieka trzykrotnie. Pierwszy z nich obejmował opisaną wyżej fazę oddzielenia się hominidów od małp człekokształtnych (ok. 7-6 mln lat temu). Kolejny to wykształcenie się rodzajuHomow postaciHomo habilisiHomo erectus(ok. 2 mln lat temu), a trzeci to pojawienie się gatunkuHomo sapiens(jakieś 100 tys. lat temu)[7].

Zmiany klimatu[edytuj|edytuj kod]

Zmiany klimatu na przestrzeni ostatnich 5 mln lat (metoda pomiaru izotopów tlenu)
Rozprzestrzenienie się człowieka

W epoce kamiennej środowisko człowieka pierwotnego podlegało znacznym przemianom, mającym istotny wpływ na jego rozwój i rozprzestrzenienie. Jak się dzisiaj wydaje, głównym powodem ich zaistnienia była fluktuacja klimatu, powodowana przez zmiany nachylenia osi Ziemi (tzw.cykle Milankovicia,choć są też inne hipotezy). Prowadziły one do naprzemiennego rytmu okresów zimnych i ciepłych, a ich doskonałą miarą pozwalającą na ustalenie zmiennej średnich temperatur jest badanie stosunku stałychizotopówtlenu16O do18O w osadach dennych oceanów (skorupy małż) i lodowcach Arktyki i Antarktydy (dla ostatniego miliona lat)[8].

W okresach chłodniejszych dochodziło dozlodowaceńi uwięzienia znacznych ilości wody w lądolodzie. Skutkowało toobniżeniem się poziomu mórz i oceanów(czasami nawet do 120 m), zmiany linii brzegowej i połączenia niektórych wysp ze stałym lądem (Wyspy Brytyjskie, wyspy Indonezji itp.) Powstanie połączeń międzykontynentalnych (np. poprzezCieśninę Beringa) sprzyjało rozprzestrzenieniu się pierwszych ludzi na niedostępne wcześniej tereny[8].

Informacji na temat występującej wepoce kamieniaflory i fauny dostarczająpaleobotanikaipaleontologia.

Narzędzia z epoki kamienia[edytuj|edytuj kod]

  • Chopper (narzędzie otoczakowe), najstarszy i najprymitywniejszy typ narzędzia kamiennego.
  • Pięściaktzw. typu mikockiego, z ostrzem silnie wydłużonym, charakterystyczny dla później kultury aszelskiej. Paleolit dolny.
  • Rozłupiec,nazywany też toporem pięściowym. Paleolit dolny.
  • Zgrzebło,narzędzie do usuwania ze skór resztek tkanki tłuszczowej oraz mięsa.
  • Protopięściak, najbardziej rozwinięta forma narzędzia otoczakowego.

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. abkamienia epoka,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2013-05-24].
  2. Ch.J. Thomsen:Ledetraad til Nordisk Oldkyndighed.Kopenhaga: Selskabet, 1836.
  3. abcEncyklopedia historyczna świata.T. I: Prehistoria (pod red. J.K.Kozłowskiego). Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 1999, s. 28-32.ISBN83-85909-51-6.
  4. Ch. Darwin:The Descent of Man: And Selection in Relation to Sex.T. I. Londyn: John Murray, 1871, s. 199.
  5. abEncyklopedia historyczna świata.T. I: Prehistoria. s. 33-39.
  6. J.K. Kozłowski, F. Mallegni:Świat przed „rewolucją” neolityczną.T. I. Fogra, 2004, s. 103-106, seria: Wielka historia świata.ISBN978-83-85719-80-9.
  7. L. Barham, P. Mitchell:The First Africans. African Archeology from the Erliest Tool Makers to Most Recent Foragers.Cambridge: Cambridge University Press, 2008, s. 1-29, seria: Cambridge World Archeology.ISBN978-0-511-45531-5.
  8. abEncyklopedia historyczna świata.T. I: Prehistoria. s. 23-28.