Przejdź do zawartości

Ernest Beaglehole

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ernest Beaglehole(ur.25 sierpnia1906wWellington,zm.23 października1965tamże) –nowozelandzkipsycholog i etnolog. Prowadził badania wOceanii,między innymi naPukapuka,Hawajach,Tonga.Jako pierwszy uzyskał tytuł profesora psychologii w Nowej Zelandii (w 1948).

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Życie i edukacja

[edytuj|edytuj kod]

Beaglehole urodził się jako ostatni z czwórki rodzeństwa, uczęszczał do szkoły Mount Cook i Wellington College. Swoją edukację kontynuował naUniwersytecie Wiktorii w Wellingtonie,gdzie w 1928 otrzymał tytuł magistra. Stamtąd przeniósł się do Londynu, by rozpocząć studia doktoranckie naLondon School of Economics(LSE). W 1931 opublikowane zostały wyniki jego badań nad psychologicznymi podstawami zachłanności oraz praw własności pt „Property”. W Londynie poznał też swoją przyszłą żonę, Pearl Maslin. Po ukończeniu LSE z tytułem doktora Beaglehole otrzymał stypendium naUniwersytecie Yale,gdzie nawiązał bliski kontakt ze znanymi postaciami antropologii:Edwardem Sapirem,Margaret Mead,Ruth Benedict.Beaglehole i Mead utrzymywali kontakt aż do jej śmierci.

Kariera naukowa

[edytuj|edytuj kod]

Beaglehole skupił swoje badania na kulturach pacyficznych. Dzięki poznanemu na Uniwersytecie Yale profesorowi miał możliwość wyjazdu na Pukapuka. Stamtąd przywiózł kilka publikacji, na przykładEthnology of Pukapuka,wydaną w 1938. Ernest Beaglehole wrócił na Uniwersytet Wiktorii, by rozpocząć pracę wykładowcy u boku swojego brata Johna.

W 1946 opublikował „Some Modern Maoris” jako kontynuację poprzednich dzieł. Książka stała się kontrowersyjna przez freudowskie interpretacje życia Maori. W 1957 ukończył badania w dziedzinie antropologii publikacją „Social Change In the South Pacific”. W swoich pracach skupiał się na rdzennych kulturach i ich zanikaniu wraz z upływem czasu.

Beaglehole zmarł w wieku 59 lat, zostawiając żonę Pearl i czwórkę dzieci.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]