Przejdź do zawartości

Erotyka (seksualizm)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jean-Pierre Dalbéra - Erotic Kama. Rzeźba w świątyni Khajuraho, Indie

Erotyka(zgr.ἔρως,eros„pociąg miłosny” ) – termin powszechnie rozumiany jako odnoszenie się do stanu lub antycypacjipodniecenia seksualnego;natarczywy impuls seksualny, pożądanie lub myśl, a także filozoficznakontemplacjadotycząca estetykiseksualnego pożądania,zmysłowości imiłości romantycznej[1][2].

Znaczenia

[edytuj|edytuj kod]

Erotyzm[a]jest znacznie szerszym pojęciem niż seks czy seksualność. Obejmuje ich wszelkie wymiary (biologiczny, psychologiczny, społeczny, kulturowy). Dotyczy zainteresowania i odczuwania przyjemności w związku z faktem, że partner(ka) jest postrzegany jako osoba atrakcyjna pod różnymi względami (fizycznie, psychicznie)[3][4].

WedługGeorges’a Bataille’aerotyzm jest fenomenem kulturowym, jest to aktywność seksualna człowieka przeciwstawiona takiejże aktywności zwierzęcej, tj. seksualność staje się erotyczna o tyle, o ile wykracza poza tę postać seksualności, jaką dzielimy ze zwierzętami[5].

W polskim piśmiennictwie w innym nieco znaczeniu słowa erotyzm używa Wojciech Klimczyk, dla którego są to wszelkie przekazy na temat seksualności, czyli „to, co się o seksualności pisze i mówi, a także jak się ją pokazuje w mediach różnego rodzaju”[6].Natomiast Jerzy A. Kowalski przyjmuje punkt widzenia G. Battaile'a, pisząc: „erotyczne jest wszystko to, co ze sfery seksualności biologicznej przeniknęło do naszego życia za pośrednictwem szeroko rozumianej kultury”. Nadał on nawet człowiekowi przydomekHomo eroticus,czyli człowiek tworzący erotykę[7].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]
  1. „Erotyzm czasem trudno jest odróżnić od pornografii, co wprawia cenzorów w zakłopotanie. A jednak osiągnięcie przyjemności płciowej jest tu zniuansowane tym, że otacza ją estetyka, więcej sugerując niż narzucając. Między wyrafinowaniem a brutalną obscenicznością różnica jest tak wielka, jak można by napisać, jak między bardzo markowym winem a mocnym i mętnym.” (ZaCNRS – Centre National de Ressources Textuelles et Lexicales,Bertr.-Lapie 1970)

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. eroticism in Merriam Webster.[dostęp 2012-09-07].(ang.).
  2. Erotyzm.Słownik języka polskiego PWN.
  3. Zbigniew Lew-Starowicz:Miłość i seks: słownik encyklopedyczny.Wrocław: Wydawnictwo „Europa”, 1999, s. 85.ISBN83-87977-17-9.
  4. Erotyka.Słownik języka polskiego PWN.
  5. G. Bataille:Historia erotyzmu.Kraków: Oficyna Literacka, 1992, s. 21.ISBN83-85158-59-6.
  6. W. Klimczyk:Erotyzm ponowoczesny.Kraków: Universitas, 2008, s. 18.ISBN97883-242-0670-4.
  7. J. A. Kowalski:Homo eroticus.Opole: Wydawnictwo IBS, 2011, s. 293.ISBN978-83-931776-0-8.