Przejdź do zawartości

Fantasy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fantasygatunek literackilubfilmowyużywającymagicznychi innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane odscience fictionoraz odhorroru,przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang.macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciufantastyki(ang.speculative fiction).

W kulturze popularnej gatunek fantasy zdominowany jest przez odmianęmediewistyczną,zwłaszcza od czasu ogólnoświatowego sukcesuWładcy Pierścienii innych dziełJ.R.R. Tolkienawchodzących w składuniwersum Śródziemia.W szerszym znaczeniu, fantasy obejmuje prace wielu pisarzy, artystów, filmowców, muzyków, począwszy od starożytnych mitów i legend, aż po wiele ostatnich tytułów, znanych obecnie szerokiej publiczności.

Historia

[edytuj|edytuj kod]
W przypadku wielu dzieł nie jest jasne, czy ich autorzy wierzyli w cuda, które opisują, takie jak na przykład zaczarowany ogród zDekameronu.
Istotne źródło fantastyki to bajki i legendy, np. o tym, jakDobrynia Nikiticzuratował Zapawę (Zabawę) Putiatównę (Putiaticznę), bratanicę kniazia Włodzimierza, przedsmokiemZmiejem Goryniczem.

Pierwiastki mityczne i inne, które stanowią źródło fantasy i jego licznych podgatunków, były częścią niektórych największych i najbardziej sławnych dzieł literatury takich jakEpos o Gilgameszui innych najdawniejszych zapisów znanych ludzkości. OdOdyseipoBeowulfa,odMahabharatydoKsięgi tysiąca i jednej nocy,odRamajanydoPodróży na Zachód,i odLegend arturiańskichi średniowiecznychromansówpopoemat epickiBoska komedia– fantastyczne opowieści o odważnymbohaterzei bohaterce, o strasznych, śmiercionośnychsmokachi tajemniczych światach, inspirowały wielu słuchaczy i autorów. W tym sensie historia fantastyki i historii literatury są nierozerwalnie związane. Istnieje wiele dzieł, gdzie granica pomiędzy fantastyką a innymi gatunkami jest zatarta, a pytanie czy autorzy wierzyli w możliwość istnienia opisywanych cudów w utworach takich, jakSen nocy letniejczyPan Gawen i Zielony Rycerz,sprawia, że trudno rozróżnić, gdzie i kiedy fantastyka w nowoczesnym sensie ma swój początek[1].

W1841ukazało sięThe King of the Golden RiverJohna Ruskina,jednak za prekursora nowoczesnej fantasy uznaje się raczejGeorge MacDonalda– szkockiego autora powieści takich jak:Królewna i Goblin(w innym tłumaczeniu:Księżniczka i koboldy) czyPhantastes(1858). MacDonald miał duży wpływ zarówno naJ.R.R. Tolkiena,jak i naC.S. Lewisa.Innym istotnym autorem w tym gatunku byłWilliam Morris,znany angielski poeta, który napisał kilka powieści u schyłku stulecia, między innymiThe Well at the World’s End(1896). Według historyków gatunku to Morris jako pierwszy wpadł na pomysł stworzenia odrębnego, niemimetycznegoświata przedstawionegojako miejsca akcji[2].

Mimo żeNa skrzydłach Północnej WichuryMacDonalda (1871) miało duży wpływ na przyszłość, i mimo że był wówczas popularny, literatura fantasy nie była szeroko znana lub ceniona aż do końca stulecia. DopieroEdward Plunkett,znany jakoLord Dunsany,sprawił, że gatunek stał się popularny zarówno w postaci powieści, jak i opowiadania; duże znaczenie miały zwłaszcza jego powieści z lat 1905–1919 usytuowane w fantastycznym świecie zwanym Pegana[3].Wielu znanych „mainstreamowych” współcześnie autorów również zaczęło pisać w tym gatunku – np.Henry Rider Haggard,Rudyard KiplingczyEdgar Rice Burroughs.Ci właśnie, obokAbrahama Merritta,stworzyli to, co znane jest jako podgatunek „zaginionego świata”, który był najbardziej popularny na początku XX wieku. W tym samym czasie ukazały się również utwory dla dzieci, takie jakPiotruś PanJamesa Matthew BarrieczyCzarnoksiężnik z Krainy OzLymana Franka Bauma.

Fantastyka w literaturze dla dzieci była akceptowana łatwiej niż fantastyka przeznaczona dla dorosłych, co powodowało, że pisarze chcący tworzyć fantastykę często decydowali się ubrać swoje dzieło w postać książki dla dzieci[4].Wiele wczesnych pracNathaniela Hawthorne’aznajdowało się na granicy fantastyki, ale książkaA Wonder-Book for Girls and Boys,przeznaczona dla dzieci, to fantasy[5].

W1923w USA powstał pierwszy magazyn poświęcony fantasy pt.Weird Tales.Termin ten został jednak użyty po raz pierwszy prawdopodobnie dopiero w 1927 za sprawąE. M. Forestera.Nieco później wykorzystywany był między innymi przez C. S. Lewisa, który szukał odpowiednich słów dla określenia twórczości swojej i J. R. R. Tolkiena[6].

W ślad zaWeird Talespojawiło się wiele podobnych wydawnictw, np.The Magazine of Fantasy & Science Fiction.Ten właśnie magazyn był w tamtym czasie bardzo popularny i przybliżył fantasy, ale także ifantastykę naukowąszerszej publiczności w USA i Wielkiej Brytanii. Wówczas już, te dwa gatunki zaczęły być kojarzone ze sobą.

W latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. szeroką popularność zdobył gatuneksword & sorcery,zapoczątkowany przezRoberta E. Howardaserią opowieści oConanie Barbarzyńcy(1932-1936), które kontynuowane były i naśladowane przez innych autorów (Henry Kuttner,L. Sprague de Camp,Lin Carter)[7],a także dzięki opowiadaniomFritza Leiberapt.Przygody Fafryda i Szarego Kocura(od 1958)[8].Było to przed nadejściemhigh fantasyi przed nadejściem największej popularności prac Tolkiena:Hobbit(pierwsze wydanie w 1937) iWładca Pierścieni(1954). Popularność w późnych latach 60. pozwoliła fantasy w pełni wkroczyć do głównego nurtu kulturowego[9].Kilka innych serii, takich jakOpowieści z NarniClive’a Staplesa LewisaczyZiemiomorzeUrsuli K. Le Guinutwierdziło pozycję gatunku.

W późniejszym czasie popularność fantasy utrzymywała się, by jeszcze wzrosnąć w XXI wieku, czego dowodem jest bestsellerowy status pracJ.K. Rowling,czy ogromna popularność filmów, takich jak ekranizacjaWładcy PierścieniautorstwaPetera Jacksona.

Cechy gatunku

[edytuj|edytuj kod]

Najbardziej charakterystyczne cechy gatunku to motywy fantastyczne (przede wszystkim obecność magii) występujące w wewnętrznie spójnym miejscu akcji, oraz typowe przedmioty i postacie[10].Akcja utworów rozgrywa się zazwyczaj w świecie odrębnym od świata realnego (w świecie fantastycznym lub w odległej, mitologicznej przeszłości), najczęściej, choć nie zawsze, wykreowanym na wzór feudalnego średniowiecza i wykorzystującym legendy, podania bohaterskie i mity[11].Ten wtórny świat może być całkiem odseparowany od świata realnego lub w jakiś sposób być z nim połączony, pozwalając postaciom na wędrówkę między różnymi rzeczywistościami[12].

Świat przedstawiony w danym utworze posiada własne zasady, które muszą być przestrzegane[13],ale jego elementy uwarunkowane przez akcję muszą również posiadać ograniczenia, dając zarówno bohaterom pozytywnym, jak i negatywnym powody do walki[13].Motywy magiczne muszą być obarczone kosztem, a zarazem obdarzone wartością, by opowieść zachowała swoją wewnętrzną konstrukcję[13].Wydarzenia przedstawione mogą być nierealistyczne, ale winny rządzić się wewnętrzną logiką, być posłuszne ustalonym w danym utworze prawom oraz posiadać spójne tło i postacie[14].

Utwory tego nurtu są najczęściej umiejscowione w fikcyjnym świecie, w którym poza zwykłymi prawamifizykiibiologiidziała teżmagiaoraz inne nadnaturalne moce. Do świata przedstawionego należy przeważnie rozległy zestaw rekwizytów swobodnie zaczerpniętych ześredniowieczaistarożytności,rzadziej z okresurenesansulub epoki wczesnego przemysłu. Te dwie ostatnie epoki częściej obecne są w stylach „dark fantasy”,„steam fantasy”i „science fantasy”.Charakterystyczne jest także występowanie obok gatunku ludzkiego gatunków istotmitycznychlubbaśniowych,takich jak:elfy,krasnoludy,trolle,gobliny,smoki,wiedźmy,fauny,koboldy,gargulce,centaury,jednorożce,driady.Zazwyczajpsychologiapostaci, ich motywacje i zachowania są przedstawione realistycznie – dotyczy to takżepostacio pochodzeniu mitycznym lub baśniowym. Świat w książkach fantasy jest fikcyjny, mitologiczny lub baśniowy, czasem mniej lub bardziej umowny, ale potraktowany przez autora jak świat historyczny, który kiedyś istniał, podobnie jak kronika. Niezwykła moc oddziaływania tego gatunku istnieje poprzez uprawdopodobnienie postaci i precyzję opisu ich świata.

W fantasy unika się sformułowań takich jak „dawno temu” lub „w odległym kraju”. Są one typowe dlabajeki baśni tradycyjnych, a fantasy jest przeciwieństwem nieokreśloności i braku precyzji, bo one nie wystarczają odbiorcy „współczesnych baśni”. Niejednokrotnie wśród magicznego i heroicznego świata ukryte są aluzje do współczesności i jej realnych problemów. Te „współczesne baśnie” są gatunkiem nastawionym, zaprogramowanym na dylematy moralne oraz nakontestacjęróżnych przejawów i zjawisk realnej współczesności. Ich często występującą cechą jest swoisteproekologicznenastawienie[15]i dowartościowywanie myśleniairracjonalnego,instynktownego oraz świata uczuć i religijności przeciwnego zaawansowanej technologii i stechnicyzowaniu życia. Mówi się nawet, że w tym gatunku, tak bardzoeskapistycznym,mniej ważne jest to, „o czym on jest”, a bardziej to, „o czym on nie jest”. Czego używania i opisywania unika, tego istnieniu się sprzeciwia.

Fantasy to opowieści, które czerpią zmitologiiróżnych ludów. Imiona starożytnych bóstw i bohaterów przewijają się w wielu utworach. Najczęściej autorzy inspirują sięmitami:skandynawskimi,celtyckimi,greckimi,rzymskimi,egipskimi,prekolumbijskimi,anglosaskimi,słowiańskimi,jak również judeochrześcijańskimi czybliskowschodnimi.Równieżlegenda arturiańskajest jedną z najważniejszych podstaw i źródeł tego gatunku. Utwory odtwarzają starożytny świat tych mitologii, nadając imionom znanych postaci mitycznych (Baldur,Artur,Odys,Thor,Morgana,Merlin) współczesny i bardziej ludzki wymiar. Ale nie do końca odtwarzają, równie często przetwarzają, przerysowują, parodiują (Terry Pratchett,Andrzej Sapkowski) i wyśmiewają. Znajdziemy w nich cały przekrój gatunków literackich, nastrojów i idei, od religijnejprzypowieści,baśni chrześcijańskiej,przezromans heroiczny,epos,dramat obyczajowy,fantazję polityczną, aż dohorroru,love story,powieści psychologicznej,komedii,parodii,a nawetmanifestówreligiineopogańskich.

Zaczątki fantasy widać było już w drugiej połowieXIXwieku, u końca epokiromantyzmu,lecz jej złoty wiek przypada na lata60.i70.XX wieku, podczas gdy złoty wiek jej „starszej siostry” –fantastyki naukowej– przypada na lata50.i 60.

Fantasy w Polsce i za granicą

[edytuj|edytuj kod]

Na rynku anglosaskim książki fantasy to te historie, w których występuje wątek nadprzyrodzony, bądź technologia tak zaawansowana, że trudno wyjaśnić obecnie sposób jej działania.Stanisław Lemwydzielił zaś fantasy jako odmianę współczesnej baśni, zawężając ten termin do dzieł, które są w jakiś sposób powiązane z klasycznymi opowieściami. Z tego powodu polskie znaczenie tego słowa może wydawać się znacznie stabilniejsze niż jego anglosaski odpowiednik, pozwalając na łatwiejsze znalezienie gatunkowej tożsamości pozornie zupełnie innych od siebie dzieł[6].

Podgatunki

[edytuj|edytuj kod]

Fantasyposiada wiele podgatunków, ważniejsze z nich to:low fantasy(quasi-historyczna),dark fantasy,high fantasy,urban fantasy,space fantasyorazheroic fantasy(magia i miecz).

Podgrupy owe nie oznaczają większych różnic w samej treści, czy w ideach propagowanych przez autorów, lecz raczej w stylu pisania, źródłach inspiracji oraz w ogólnym „nastroju” dominującym w utworach, na przykład mrocznym, baśniowym, heroicznym, pseudohistorycznym, dziejów alternatywnych, postapokaliptycznym, czy religijnym. Utwory, które można opisać tą ogólną nazwą, są dość rozmaite i adresowane do czytelników w różnym wieku, od dzieci, przez młodzież, do dorosłych. Większość klasycznych dzieł tego gatunku przeznaczona jest raczej dla dorosłych czytelników. Stąd fantasy niekiedy nazywana jest też, dość obrazowo, ale w dużym uproszczeniu, „baśnią dla dorosłych”.

Niektóre z utworów fantasy trudno jednoznacznie sklasyfikować, sporna bywa też w ogóle przynależność do tego nurtu: przykładem może być cyklKroniki AmberuRogera Zelazny’ego,autora, który deklarował się jako piszący wyłącznie fantastykę naukową.

Twórcy powiązani z fantasy

[edytuj|edytuj kod]

Literatura fantasy posiada długą kolekcję okołogatunkowych działań, w których udział biorą autorzy oraz ich fani. Powstają więc kluby,gry fabularne(przy czym wiele utworów fantasy jest pisanych na potrzeby gier fabularnych i osadzonych w konkretnych światach), dramaty sceniczne, poezje, opowiadania, komiksy oraz tzw.fanfiction,filmy fabularne,gadżety, grafika komputerowa,malarstwo fantasyoraz muzyka inspirowana tą twórczością – są to najczęściej gatunki muzyki popularnej, główniefolk,heavy metal,power metal,rock,metal symfoniczny,gotykorazmuzyka poważnaietniczna.Muzyka inspirowana twórczością fantastyczną zwana jest niekiedymuzyką fantastycznąlub muzyką tolkienowską.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. BrianAttebery,The Fantasy Tradition in American Literature,Bloomington: Indiana University Press, 1980, s. 14,ISBN0-253-35665-2,OCLC6304296.
  2. GrzegorzTrębicki,Fantasy. Ewolucja gatunku,Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2007, s. 28–32,ISBN978-83-242-0726-8,OCLC177295716.
  3. G. Trębicki,Fantasy. Ewolucja gatunku,s. 34.
  4. C.S. Lewis, „On Juvenile Tastes”, w:Of Other Worlds: Essays and Stories,s. 41. (ISBN0-15-667897-7).
  5. Brian Attebery, The Fantasy Tradition in American Literature, s. 62.
  6. abTomasz Z.Majkowski,W cieniu Białego Drzewa. Powieść fantasy w XX wieku,2013, s. 16–20,ISBN978-83-233-3566-5.
  7. G. Trębicki,Fantasy. Ewolucja gatunku,s. 48.
  8. L. Sprague de Camp,Literary Swordsmen and Sorcerers:The Makers of Heroic Fantasy,s. 135. (ISBN0-87054-076-9).
  9. Jane Yolen, „Introduction”, w:After the King: Stories in Honor of J.R.R. Tolkien,ed, Martin H. Greenberg, s. vii-viii. (ISBN0-312-85175-8).
  10. John GrantandJohn Clute,The Encyclopedia of Fantasy,„Fantasy”, p 338ISBN0-312-19869-8.
  11. G. Trębicki,Fantasy. Ewolucja gatunku,s. 16–20.
  12. Jane Langton, „The Weak Place in the Cloth” p163-180,Fantasists on Fantasy,ed. Robert H. Boyer and Kenneth J. Zahorski,ISBN0-380-86553-X.
  13. abcBrianAttebery,The Fantasy Tradition in American Literature,Bloomington: Indiana University Press, 1980, s. 143,ISBN0-253-35665-2,OCLC6304296.
  14. Diana Waggoner,The Hills of Faraway: A Guide to Fantasy,p 10, 0-689-10846-X.
  15. Widoczne szczególnie w dziełach Ursuli K. Le Guin, choć już Tolkien nastawiony był krytycznie do rozwoju technologicznego. Zob. G. Trębicki,Fantasy. Ewolucja gatunku,s. 75.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Grzegorz Trębicki:Fantasy. Ewolucja gatunku.Kraków: Universitas, 2007.ISBN97883-242-0726-8.