Przejdź do zawartości

Ferdynand Kettler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ferdynand Kettler
Ilustracja
Wizerunek herbu
książę Kurlandii i Semigalii
Okres

od1731
do1737

Poprzednik

Anna Iwanowna Romanowa

Następca

Ernest Jan Biron

Dane biograficzne
Dynastia

Kettlerowie

Data urodzenia

1 listopada1655

Data śmierci

4 maja1737

Ojciec

Jakub Kettler

Matka

Ludwika Szarlotta Hohenzollern (1617–1676)

Żona

Joanna Magdalena z Saksonii-Weißenfels

Odznaczenia
Order Orła Białego

Ferdynand Kettler(ur.1 listopada1655,zm.4 maja1737) –generałwojsk koronnych,książę Kurlandii i Semigaliiw latach16981737.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Ostatni męski przedstawiciel książęcej dynastiiKettlerów.SynJakuba Kettlerai Ludwiki Szarlotty Hohenzollern.

Większość życia mieszkał poza terytoriumKsięstwa Kurlandii i Semigalii.Dzieciństwo spędził w niewoli szwedzkiej. Później przebywał przez wiele lat w otoczeniu dworu królaJana III Sobieskiego.Służył jako dowódca w wojskach koronnych. Popadł jednak w niełaskę władcy gdy wdał się w romans z królowąMarią Kazimierą[1].W czasach panowaniaAugusta II Mocnegopowrócił na dwór królewski. Otrzymał stopień generała wojsk koronnych i brał udział jako dowódca wwojnie północnejpo stronieSaksonii.

Od początkuXVIII wiekuz przerwami pełnił formalnie funkcjęregentaKurlandii i Semigalii. Nie mieszkał jednak wMitawie,ale wGdańsku.Szlachta księstwa odmawiała mu prawa do tronu. Formalnie argumentowała to jego sympatią dokatolicyzmuoraz brakiem zdecydowania do stałego zamieszkania nazamku książęcym.Faktycznie jednak jego władzy sprzeciwiał się król szwedzkiKarol XII,którego wojska okupowały przez jakiś czas księstwo, a później imperatorPiotr I Wielki,który w ten sposób realizował plany ekspansji Rosji nad Morzem Bałtyckim po pokonaniu Szwecji.

Po wyjeździe do RosjiAnny Iwanownyobjął ostatecznie władzę nadKurlandiąiSemigalią.W 1731 złożył przez swojego pełnomocnikahołd lennykrólowiAugustowi II Mocnemu.W 1731 poślubił księżniczkęJoannę Magdalenę z Saksonii-Weissenfels,młodszą o 53 lata. Był bezdzietny. Po śmierci pochowano go w krypcie podpałacem w Mitawie.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Sławomir Suchodolski, Dariusz Ostapowicz.Obalanie mitów i stereotypów. Od Jana III Sobieskiego do Tadeusza Kościuszki.Bellona. Warszawa 2008, s. 50–51.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]