Przejdź do zawartości

Fluxus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Manifestopracowany przez George'a Maciunasa, Düsseldorf (luty 1963)
Joseph Beuys w 1973

Fluxus(złac.„płynący” ) – międzynarodowy ruch artystyczny w sztuce XX wieku patronujący działaniom wielu dziedzin (sztuki wizualne, poezja, muzyka) i artystom o różnych postawach i doświadczeniach sztuki, ale charakteryzujących się przekraczaniem wąskich specjalności, specyficznym humorem, dystansem do tradycyjnej sztuki. Nawiązywali do ruchudada,inspiracją był dla nichMarcel Duchamp,a takżeJohn Cage.

Powstanie ruchu

[edytuj|edytuj kod]

Idee, które rozwijał Fluxus, od lat 50. pojawiały się w twórczości takich artystów jakJohn Cage,La Monte Young,George Brecht,Yoko Ono,Robin Page,Dick Higgins,Nam June Paik,Wolf Vostelli wielu innych zajmujących się muzyką eksperymentalną,poezją konkretną,happeningamiczy akcjami.

NazwaFluxuszostała wymyślona przezGeorge'a Maciunasajako tytuł czasopisma, które zamierzał wydać. Czasopismo miało traktować o tym rodzaju twórczości (akcje, eksperymenty itd.), a każde wydanie miało być inne, stanowić jakąś osobną całość. Stąd też nazwa nawiązywała do zmiany, do łacińskiego słowa znaczącegopłynąć.Pierwszy koncert Fluxusu zorganizowany wWiesbaden(1962) miał wypromować to przedsięwzięcie[1].Czasopismo się nie ukazało, ale nazwa przylgnęła do koncertów. W 1963 Maciunas przeniósł się doNowego Jorku.Tam swoje wydawnictwo „Something Else Press” otworzyłDick Higgins,publikując teksty artystów związanych z Fluxusem (1964–1974). Festiwale grupy szybko stały się sławne, a grupa Fluxus przerodziła się w międzynarodowy ruch z różnymi ośrodkami na całym świecie m.in. w Nowym Jorku (Maciunas), w Kolonii (Tomas Schmit,Wolf Vostell), we Francji (Ben Vautier), w Pradze (Milan Knižák), w Kalifornii (Ken Friedman)[2].

Festiwale i koncerty

[edytuj|edytuj kod]

Pierwszy z wielu międzynarodowych festiwali –Fluxus International Festspiele– odbył się wMuzeum Wiesbaden(Niemcy) w 1962 i składał się z czternastu koncertów, które łączyły muzykę ze sztuką akcji (happening). Brali w nim udział m.in.Joseph Beuys,George Brecht,John Cage,Alison Knowles,Wim T. Schippers,Wolf Vostell,Robert Watts.Wykonano na nim trzyBagateleGyörgya Ligetiego(pierwsza zawierała 1 dźwięk, w dwóch następnych panowała cisza – różniły się tylko opisem)[3]Piłowano fortepian, a w utworze Nam June PaikaOne for Violin solozniszczono skrzypce[4].Podobne festiwale miały miejsce wDüsseldorfie,Wuppertal,Paryżu,Kopenhadze,Amsterdamie,Nicei,SztokholmieiOslow latach 1962 i 1963[5].W 1966 festiwal odbył się w Pradze.

Wydarzenia organizowane przez artystów Fluxusu często tytułowano koncertami. Program festiwalu w Pradze w 1966 obejmował 7 koncertów, na których wykonywano "musical pieces". M.in. wykonano wtedyIII SymfonięGeorge Brechta:Na znak dyrygenta muzycy cicho i wunisonozsuwają się z krzeseł.W 1964 w Berlinie wiolonczelistka Charlotte Moorman wykonałaWariacje na temat Saint-Saënsaskomponowane przez Nam June Paika, wchodząc do wanny z wodą i policzkując kompozytora, zgodnie z zaleceniami partytury. W 1966 w Nowym Jorku za wykonanieOpera sexatroniqueparę tych artystów aresztowała policja, gdyż w trakcie graniaOperyMoorman robiłastriptiz[6].

Główne cechy

[edytuj|edytuj kod]
Wystawa poświęcona Fluxusowi wPoznaniu(marzec/kwiecień 2012)

Fluxus charakteryzował się znoszeniem granic między tradycyjnie pojmowaną sztuką a prozą życia. Formy działania artystycznego były tylko częściowo zaplanowane, dopuszczały udział widzów. Były bardzo różnorodne: od rzeźby i malarstwa dohappeningówi eksperymentalnej muzyki i poezji. Niekiedy akcje Fluxusu nosiły akcenty polityczne. Artyści Fluxusu wnieśli duży wkład w rozwój happeningu,performance,konceptualizmuimail art(sztuka poczty). Charakterystyczne dla tego ruchu jest uznanie w działaniach sztuki czynnika przypadku, amatorskości (tendencja, której można szukać już u dadaistów). Działania te cechuje też spontaniczność, podobne poczucie humoru, czasem ironiczne ale bardziej przypominające dziecięcą radosność (była to zabawa w sztukę, zabawa sztuką, sztuka zabawy), jednak przy całym dystansie tej sztuki okazały się te działania również trafną refleksją i ważnym głosem w dialogu o sztuce (miejscu, roli...). Fluxus poszerzał wąskie dyscypliny sztuki (wprowadzono termin:intermedia). Wielu artystów uczestniczących w tym ruchu rozwinęło później swoją twórczość w indywidualnym kierunku, reprezentującą często odmienne postawy. Największy rozkwit tego ruchu przypada na lata 60. i 70. XX wieku.

Fluxus uważany był za kierunek głównie zachodnioeuropejsko-amerykański. O udziale artystów z Polski i innych krajów komunistycznych w tym ruchu opinia publiczna szerzej dowiedziała się dopiero w wyniku wystawy zorganizowanej w 2007 roku w Berlinie, a później pokazanej także w Krakowie[7].W Polsce głównym ośrodkiem Fluxusu byłPoznań.Obecnie prace artystów z kręgu Fluxusu znajdują się w wielu zbiorach, m.in. wMuzeum Narodowym w Warszawie.

Członkowie

[edytuj|edytuj kod]

Artyści uczestniczący w ruchu Fluxus nie tworzyli związanej grupy. Ich wspólne działania miały niekiedy charakter towarzyski, czasem występowali indywidualnie[8].Byli to m.in.:

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Dick Higgins:A Child's History of Fluxus.1979. [dostęp 2011-01-13].(ang.).
  2. Happening, Fluxus, performance.W: Piotr Krakowski:O sztuce nowej i najnowszej.Warszawa: PWN, 1981, s. 33-65.ISBN83-01-02583-2.
  3. Nr 1:L'istesso tempo, molto espressivo;Nr 2:Piu lento.
  4. Danuta Gwizdalanka,Historia muzyki – Przemiany kultury muzycznej w XX wieku,Kraków, PWM 2011, s. 129.
  5. Michael Corris:Fluxus.Oxford University Press. [dostęp 2011-01-13].(ang.).
  6. Gwizdalanka,Historia muzyki – Przemiany kultury muzycznej w XX wieku,Kraków, PWM 2011, s. 129-130.
  7. Dokumentacja:Fluxus East,katalog wystawy, Berlin 2007.
  8. Dorota Folga-Januszewska,Otwarcia/Zamknięcia,wstęp do katalogu wystawy, Warszawa maj–sierpień 1988.
  9. Andrzej Mitan:Andrzej Mitan - bio.andrzejmitan.com.pl. [dostęp 2016-03-18]. [zarchiwizowane ztego adresu(2014-11-11)].(pol.).

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Otwarcia/zamknięcia: wybrane działania w sztuce lat 1960-1987,katalog wystawy, red. Dorota Folga-Januszeska,Muzeum Narodowe w Warszawie,Warszawa maj-sierpień 1988.
  • Piotr Krakowski:Happening, Fluxus, performance.W: Piotr Krakowski:O sztuce nowej i najnowszej.Warszawa: PWN, 1981, s. 33-65.ISBN83-01-02583-2.
  • Fluxus East.Katalog wystawy. Berlin 2007