Przejdź do zawartości

Fonograf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fonograf
Thomas Edisonz fonografem
Słuchanie nagrania z wałka fonografu

Fonograf(zgr.φωνήfonē,głos, oraz γραφήgrafē,pisanie) – jedno z pierwszych urządzeń służących do zapisu i odtwarzaniadźwięku,poprzednikpatefonu.

Został skonstruowany przezThomasa Alvę Edisona.Edison swójwynalazekzademonstrował 29 listopada 1877, a opatentował 19 lutego 1878.

W fonografie dźwięk zapisywany był przy pomocy igły na cylindrze zakładanym na walec napędzany początkowo korbką, później mechanizmem sprężynowym. Odtwarzanie przebiegało w analogiczny sposób. Igła (rylec) wykonana była ze specjalnie oszlifowanegodiamentu.Dźwięk zapisywano rzeźbiąc rowek na foliicynowejnawiniętej nastalowywalec.Głośnikiemimikrofonembyła duża lejkowata metalowa tuba. Główną wadą zapisu na cynowej folii był brak możliwości tłoczenia kopii, dlatego od 1888 zaczęto produkowaćwoskowecylindry (umożliwiały dwie minuty nagrania), a w 1908 r. zaczęto produkcję wałków zceluloidu,które mieściły cztery minuty nagrania, a jakością przekraczały kilkukrotnie zapis na płytach. Z matrycy można było wytłoczyć kilka tysięcy wałków. Fonograf został wyparty przez, wynalezioną przezEmila Berlinera,płytę gramofonową,którą można byłotłoczyćw jeszcze większych nakładach z matryc metalowych w masieszelakowej.W drugiej dekadzie XX wieku, kiedy zaczęto nagrywać płyty do gramofonów metodą elektryczną, skończył się popyt na fonografy. Ostatni wyprodukowano w 1929[1].

W 2012 roku opublikowano informację[2],że znajdujące się od wielu lat w laboratoriach Thomasa Edisona pod Nowym Jorkiem cylindry z nagraniami, dotychczas niezidentyfikowane, udało się odtworzyć i skopiować[3].Zawierają one nagrania dokonane przez Theo Wangemana, asystenta Thomasa Edisona, w latach 1889 i 1890, między innymi głosówOttona von BismarckaiHelmuta von Moltkego[a].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Posłuchaj tego artykułu

Plik audio został utworzony na podstawie wersji z22 października 2011i nie obejmuje późniejszych edycji.
Artykuły audio



  1. Jest to jedyne dziś znane nagranie głosu człowieka urodzonego wXVIII wieku(von Moltke urodził się w październiku 1800).

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Małgorzata Szubert:Leksykon rzeczy minionych i przemijających.Warszawa: Muza SA, 2003.ISBN83-7319-138-0.
  2. Piotr Cieśliński, Mateusz Szaniewski:Bismarck drwi z Francuzów. Nagranie z woskowego walca,Wyborcza.pl, 2 lutego 2012
  3. Audio: Wangemann’s 1889–1890 European Recordings,nps.gov