Przejdź do zawartości

Fort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fort 31wchodzący w składTwierdzy Kraków
Fort Boyardw trakciewojen napoleońskichstrzegący wraz z siostrzanymfortem Énetarsenału wRochefortprzed flotą brytyjską
Fort Douaumontwchodzący w skład zespołu fortyfikacyjnego otaczającego rejonVerdun

Fort(wł.) – budowla obronna przystosowana do obrony okrężnej stanowiąca element większego zespołufortyfikacyjnego(np.twierdzy)[1].

Forty wznoszono od XVII do początków XX w. zasadniczo grupowano je w zespoły zwane twierdzami fortowymi, choć w szczególnych wypadkach budowano również forty wydzielone (tzw. detaszowane) jako budowle samodzielne.

Budowa fortu

[edytuj|edytuj kod]

Forty były budowlami ziemnymi o obrysie zamkniętym, zdolnymi do samodzielnej i długotrwałej obrony. Występował strefowy podział obwodu fortu:stok bojowy(plateau,glacis), stanowiska,fosa,wały,wnętrze. W skład budowli murowych fortów wchodziłykoszary,schrony,stanowiska ognioweartyleriiipiechoty,magazyny, wieże obserwacyjne i artyleryjskie itp. Nie w każdym forcie występowały wszystkie z wymienionych obiektów, każda szkoła fortyfikacji miała swoje preferencje odnośnie do doboru obiektów i środków obrony i ich rozmieszczania w forcie. Forty połączone były między sobą siecią drogową i telefoniczną.

Zasadą budowy pierścieni fortów twierdz fortowych było zapewnienie możliwości wsparcia artyleryjskiego przez dany fort swoim najbliższym sąsiadom – z prawej i z lewej strony. Inaczej mówiąc, fort w twierdzy fortowej w razie potrzeby mógł dostać wsparcie od obydwu swoich skrzydłowych sąsiadów.

Typy fortów

[edytuj|edytuj kod]

Zmierzch fortów

[edytuj|edytuj kod]
Fort Pulaski,którego ceglane fortyfikacje w trakciewojny secesyjnejpoddały się nowoczesnejgwintowanejartylerii. Zapoczątkowało to trend budowy nowych fortyfikacji przy wykorzystaniubetonu

Rozwójartylerii oblężniczejna przełomie XIX i XX w. zmuszał stopniowo do zastąpienia klasycznych fortów fortami rozproszonymi, a następnie dziełami jeszcze bardziej rozproszonymi:grupą warownąirejonem umocnionym.Zmiany te wprowadzane były w różnych państwach niejednocześnie i często dopiero niepowodzenia wojenne (swoje lub cudze) przesądzały decyzję o modernizacji dotychczasowych fortyfikacji lub budowy nowych, dostosowanych do aktualnie używanych środków oblężniczych.

Mimo iżI wojna światowawykazała niewystarczającą odporność na ogień nowoczesnej artylerii (np. ciężkich moździerzy oblężniczych typugruba berta), forty były jeszcze niekiedy budowane w okresie międzywojennym, ale w czasieII wojny światowejnie odegrały większej roli.

Polskie forty

[edytuj|edytuj kod]
Fort IV Twierdzy Toruń

Na obszarzePolskiznajduje się wiele twierdz fortowych, budowanych w różnych okresach i przez różne państwa i wojska. Typowymi twierdzami fortowymi są:

Ponadto na terenie Polski istnieją forty samodzielne, broniące górskich przełęczy czy przepraw przez rzeki.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. fort,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2023-09-11].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • PWN Leksykon:Wojsko, wojna, broń,Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001,ISBN83-01-13506-9