Przejdź do zawartości

Galata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wieża Galata

Galata(dawniej takżePera) – dzielnicaStambułu,położona weuropejskiejczęści miasta, na północnym brzeguZłotego Rogu.

Galata jest połączona ze starym Konstantynopolem przez trzymosty,most Galata(zbudowany w1836roku),most Atatürkaimost Haliç.W dokumentach historycznych Galata często nazywana jestPera,co pochodzi od starej greckiej nazwy tego miejsca, Peran en Sykais, dosłownie „Pole Figowe po drugiej stronie”.

W czasachbizantyjskichna terenie Galaty znajdowało się miasto, pomiędzy nim i Konstantynopolem rozciągany był łańcuch broniący wstępu do zatoki Złoty Róg, w której znajdował się port okrętów bizantyjskich. Wieża, w której znajdował się koniec łańcucha została zniszczona w czasieIV krucjaty.Na jej miejscu wznieśli obecną wieżę genueńczycy. Została wówczas nazwanaChristea Turris,czyli wieżą Chrystusa.

W XI w. w dzielnicy mieściła się gmina żydowska. W 1203 roku umocnienia genueńczyków i dzielnica żydowska zostały zajęte i zniszczone przez krzyżowców katolickich podczas IV Krucjaty, na krótko przed splądrowaniem Konstantynopola[1].W 1261 r. dzielnica została odbita przez Bizantyjczyków, ale cesarz Michał VIII Palaiologos (1259–1282) nadał ją Genueńczykom w 1267 r. zgodnie z traktatem z Nymphaeum. Dokładne granice kolonii genueńskiej zostały ustalone w 1303 roku i zakazano im jej umacniania. Genueńczycy jednak zlekceważyli to i poprzez kolejne rozbudowy murów powiększyli obszar swojego osadnictwa. Mury te, w tym wieża Galata z połowy XIV wieku (pierwotnieChristea Turris,„Wieża Chrystusa” ukończona w 1348 r.), przetrwały w dużej mierze nienaruszone aż do XIX wieku, kiedy większość została rozebrana. Galata funkcjonowała jakokoloniaRepubliki Genueńskiejw latach12731453.Mury obronne genueńskiej Galaty istniały nadal po jej zdobyciu przezImperium Osmańskieaż do wiekuXIX,gdy wyburzono je pod zabudowę. Do dziś zachował się mały fragment murów w okolicach wieży,dawny kościół św. Pawła i św. Dominikaz czasówCesarstwa ŁacińskiegoorazPalazzo del Comunez1316roku, który był siedzibą najwyższego urzędnika w Galacie,podesty.

Kiedy w 1453 roku Konstantynopol został zdobyty przez Mehmeda Zdobywcę, Galatę zamieszkiwali głównie katolicy genueńscy i weneccy. Chrześcijańscy mieszkańcy Galaty zachowali formalną neutralność podczas oblężenia osmańskiego, nie stając po stronie sułtana ani otwarcie przeciwko niemu.

Na początku XX wieku w Galacie mieściły się ambasady krajów europejskich i znaczne grupy mniejszości chrześcijańskiej. W tamtym czasie oznakowanie w firmach było wielojęzyczne.

  • Pałac Podesty z 1314 roku - fragment pałacu zarządcy genueńskiego (podesty) zwanego też Palazzo del Comune, zbudowanego na wzór Palazzo San Giorgio w Genui, częściowo rozebrany w XIX wieku.
  • Wieża Galata z 1348 roku
  • Kościół Dominikanów z XIV wieku z klasztorem - od XV wieku meczet Arap Camii
  • KościółSaint Benoit- z XV wieku, najstarszy czynny kościół katolicki w Stambule
  • KościółSanti Pietro e Paolo a Galataz 1843 roku
  • Ottoman Central Bank z XIX wieku na ulicy Bankalar Caddesi
  • Schody Kamondo z 1880 roku
  • Synagoga Ashkenazi (austriacka) z 1900 roku
  • Synagoga włoska

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Aleksandr P.Každan(red.),The Oxford dictionary of Byzantium,New York: Oxford Univ. Pr, 1991, s. 815,ISBN978-0-19-504652-6[dostęp 2023-12-28].


Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]