Przejdź do zawartości

Gimnastyka artystyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gimnastyka artystyczna
Ilustracja
Charakterystyka
Rodzaj sportu

poddyscyplinagimnastyki

Popularność
Dyscyplina olimpijska

od 1984

Gimnastyka artystyczna(ang.rhythmic gymnastics) – poddyscyplinagimnastyki,polega na wykonywaniu układówtaneczno-gimnastyczno-akrobatycznych,zpiłką,wstążką,obręczą,skakankąlubparą maczug.

W większości języków obcych zwana jest gimnastyką rytmiczną (ang.rhythmic gymnastics,niem.rhythmische sportgymnastik,wł.ginnastica ritmicaitp.), podczas gdy pod pojęciemgimnastyki artystycznej(ang.artistic gymnastics,wł.ginnastica artisticaitd.) funkcjonuje tamgimnastyka sportowa.

Charakterystyka

[edytuj|edytuj kod]

Sportuprawiany jest przezdziewczętaw wieku od około 4 do 24 lat, aczkolwiek istnieje teżgimnastyka artystyczna mężczyzn.Gimnastyczki, prócz ćwiczeń rozciągających i gibkościowych, dla poprawy gracji i równowagi oraz koordynacji ruchowej i rytmicznej ćwiczątaniec klasycznyz elementamitańca charakterystycznego.

Gimnastyka artystyczna to sport, w którym zawodniczki lub zespoły wykonują ćwiczenia z jednym lub kilkoma przyborami:piłką,wstążką,obręczą,skakanką,parą maczuglub układ taneczno-akrobatyczny (bez przyborów). W konkurencjach indywidualnych zawodnik ćwiczy tylko z jednym przyborem za każdym razem. W konkurencjach zespołowych gimnastyczki wykonują układ wspólnie i maksymalnie dwa rodzaje przyborów mogą być rozprowadzone wśród grupy ćwiczących. Zawodniczki mogą wówczas wymieniać się pomiędzy sobą przyborami w dowolnie wybranym momencie układu. Zawodnik może więc ćwiczyć maksymalnie dwoma rodzajami przyborów podczas trwania jednego układu. Gimnastyka artystyczna to sport, który łączy w sobie elementybaletu,gimnastyki,tańcai umiejętności posługiwania się przyborami. Zwyciężczynią zawodów zostaje uczestniczka, która uzyska najwięcej punktów przyznanych jej przez zespół sędziów. Przedmiotem uwagi oceniających są skoki, zachowanie równowagi, piruety (obroty), elastyczność, umiejętność posługiwania się przyborami, wykonanie układu i wartość artystyczna.

Ciało zarządzające tym sportem na szczeblu międzynarodowym –Międzynarodowa Federacja Gimnastycznawprowadzała w latach: 2001, 2003, 2005 i 2008 zmiany do zasad punktowania tak by podkreślić wagę elementów technicznych i zmniejszyć skalę nieobiektywności w sędziowaniu. Przed rokiem 2001 sędziowie przyznawali punkty w skali do 10 – podobnie jak wgimnastyce sportowej.W 2003 roku wprowadzono skalę do 30 punktów, w 2005 roku do 20 punktów, a w 2008 roku znów powrócono do skali ocen z 30 punktami. Na całkowitą ocenę składają się punkty w trzech podskalach, w których zwraca się uwagę kolejno na: technikę, wartość artystyczną i wykonanie. Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna podejmuje też decyzję o tym jakie przybory mają być używane podczas zawodów. Obecnie uznane są tylko cztery z pięciu możliwych rodzajów przyborów. Do 2010 roku maczugi nie były używane w kategorii seniorek. Od 2011 roku na szczeblu krajowym, w kategorii seniorek zarzucono skakankę, tak samo: od 2012 na szczeblu krajowym w kategorii juniorek, a od 2013 roku w kategoriinovicei przez następne lata przybór ten będzie porzucany schodząc od szczebla krajowego poprzez regionalny do poziomu międzyklubowego aż ostatecznie skakanka zostanie całkowicie wycofana z gimnastyki artystycznej[1].

Zawody międzynarodowe odbywają się w kategorii juniorek – poniżej 16 roku życia; seniorek – w wieku lat 16 i powyżej. Gimnastyczki w Rosji i Europie zwykle zaczynają treningi w bardzo młodym wieku a średni wiek elity zawodniczej przypada na późny wiek nastoletni (15-19 rok życia) lub wczesne lata 20. Do najważniejszych zawodów sportowych zaliczają sięigrzyska olimpijskie,mistrzostwa świata w gimnastyce artystycznej,zawody Pucharu Świata i turnieje Grand-Prix.

Układy indywidualne

[edytuj|edytuj kod]

Długość układu indywidualnego wynosi od 1:15 do 1:30 min. Gimnastyczki przygotowują 4 układy z wykorzystaniem (bądź nie) wybranych przyborów. Punktacja końcowa jest różna, może być osobna dla każdego układu, może też być sumą ocen z wszystkich. Ocena zależy między innymi od poziomu trudności elementów, które wykonuje zawodniczka.

Odmianą rywalizacji indywidualnej jestrywalizacja drużynowa,w której indywidualne wyniki zawodniczek tworzących drużynę (zwykle trzech) są sumowane. Im więcej punktów zdobędzie drużyna, tym wyższe zajmuje miejsce. W rywalizacji drużynowej rozgrywane są osobne zawody rangi mistrzowskiej.

Układy zbiorowe

[edytuj|edytuj kod]
Porównaj:Gimnastyka estetyczna

Grupy zbiorowe (grupowe), czyli tzw. zbiorówki składają się z 5 lub 6 zawodniczek w zależności od grupy wiekowej. Juniorki młodsze i juniorki mają do wykonania 1 układ, a seniorki (klasa mistrzowska) 2 układy. Czas jednego układu wynosi około 2:30 min. W juniorkach jest to 6 zawodniczek, zaś w seniorkach drużyna składa się z 5 zawodniczek. Ocena drużyn juniorskich wynosi do 30 pkt za układ, natomiast w seniorkach maksymalna nota to 20 pkt za układ.

Kategorie wiekowe

[edytuj|edytuj kod]

Gimnastyczki startują w następujących kategoriach wiekowych (i umiejętnościowych):

  • Senior / Klasa M
  • Junior / Klasa I
  • Junior Młodszy / Klasa II / Novice – do lat 12
  • Młodziki / Klasa III / Dzieci – do lat 10
  • klasa młodzieżowa / dzieci do lat 9

W najważniejszych (rangi mistrzowskiej) imprezach międzynarodowych, w kategorii seniorów, startować mogą zawodniczki z rocznika, który w danym roku kończy 16 lat (i starsze).

Sędziowanie w gimnastyce artystycznej

[edytuj|edytuj kod]

Dziewczęta ćwiczą na specjalnej planszy, jednak podczas układu nie mogą wyjść poza kwadrat o boku długości 13 metrów, gdyż jest to karane.

Każdy układ podlega ocenie sędziów podzielonych na dwie komisje:

  • D-technika ciała i przyboru (poprawność wykonywanych elementów)
  • E-komisja wykonania (komisja odejmuje punkty za błędy w ćwiczeniu od wyjściowych 10,00 punktów)

Historia gimnastyki artystycznej

[edytuj|edytuj kod]

Gimnastyka artystyczna wyrosła na ideachJean-Georges Noverre’a(1727–1810), François Delsarte’a (1811–1871) i Rudolfa Bode (1881–1970) – wszyscy oni wierzyli w ekspresję ruchową – wyrażanie się za pomocą tańca i ćwiczeń różnych części ciała.Pehr Henrik Lingrozwinął dalej te idee w swym XIX-wiecznym, szwedzkim systemie wolnych ćwiczeń. System ten promował „gimnastykę estetyczną”, w której uczniowie wyrażali swoje odczucia i emocje za pomocą ruchu ciałem. Koncepcja taka poszerzona została przez Catharine Beecher, która założyłaZachodni Instytut Żeński(Western Female Institute) wOhio(Stany Zjednoczone) w1837roku. W programie gimnastycznym Beecher, który nazywał się „wdzięk bez tańca”, dziewczęta ćwiczyły w rytm muzyki, zaczynając od prostych ćwiczeńkalistenikiprzechodząc do bardziej wytężonych aktywności.

W latach 80. XIX wiekuSzwajcarÉmile Jaques-Dalcrozerozwinąłeurytmikę– formę treningu fizycznego dla muzyków i tancerzy. Francuz Georges Demenÿ stworzył ćwiczenia do muzyki, które były tak ułożone by promować wdzięk ruchu, elastyczność mięśni i dobrą postawę. Wszystkie te style połączono około1900roku w szwedzkiej szkole gimnastyki artystycznej, która dodała później elementy tańcafińskiego.Mniej więcej w tym czasieestończykErnst Idla określił stopnie trudności dla każdego ruchu. W roku1929Hinrich Medau założył wBerlinieThe Medau School– szkołę, w której gimnastyczki trenowały „nowoczesną gimnastykę” i rozwijały umiejętności posługiwania się przyborami.

Współzawodnictwo na polu gimnastyki artystycznej rozpoczęło się w latach 40. XX wieku wZwiązku Radzieckim.FIGformalnie uznała gimnastykę artystyczną za odrębną dyscyplinę w1961roku – nazywano ją wówczasgimnastyką nowoczesną,potemsportową gimnastyką artystycznąi w końcu przyjęto nazwęgimnastyka artystyczna(oryginalnie w jęz. ang.rhythmic gymnastics). Pierwsze Mistrzostwa Świata z konkurencjami indywidualnymi odbyły się w1963roku wBudapeszcie.Konkurencje grupowe wprowadzono na tym szczeblu współzawodnictwa sportowego w1967roku wKopenhadze.W1984roku (olimpiada wLos Angeles) gimnastyka weszła do programuletnich igrzysk olimpijskichz konkurencją wieloboju indywidualnego (jednak wiele federacji z krajówEuropy WschodniejZwiązek Radzieckizmusił do bojkotu igrzysk). W tych okolicznościach pierwszy złoty medal olimpijski w gimnastyce artystycznej przypadł zawodniczce z Kanady – Lori Fung. Konkurencję grupową dodano do programu igrzysk w1996roku (olimpiada w Atlancie) – pierwszy złoty medal olimpijski w tej zespołowej konkurencji przypadł hiszpankom (Estela Giménez, Marta Baldó, Nuria Cabanillas, Lorena Guréndez, Estíbaliz Martínez i Tania Lamarca).

Zawody w gimnastyce artystycznej

[edytuj|edytuj kod]
wybrane zawody

Galeria zdjęć

[edytuj|edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. [1]FIG Rhythmic Gymnastics Apparatus Programme – Olympic Cycles 2009–2016.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Jolanta PiotrkowskaGimnastyka artystyczna w programie wychowania fizycznego dzieci i młodzieży(pol.)
  • olimpiady.edu.pl.olimpiady.edu.pl. [zarchiwizowane ztego adresu(2008-12-01)].Gimnastyka artystyczna kobiet – Sport w harmonii z muzyką(pol.)(kopia strony naInternet Archive)

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]