Przejdź do zawartości

Glina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Glina

Glina– ilastaskała osadowa,powstała najczęściej w okresieczwartorzęduw wyniku nagromadzenia osadówmorenowych(skały ilastestarsze niż czwartorzędowe nazywane są najczęściejiłami). Jest to zatem skała złożona zminerałów ilastych,kwarcu,skaleni,substancjikoloidalnych,może zawieraćokruchyinnych skał orazsubstancje organiczne(humus,korzenie,bituminy).

Z perspektywylitologicznej(składufrakcyjnego), glina jest skałą o dowolnym wieku (zatem może też być starsza niż czwartorzędowa), zawierającą 10–30% frakcji ilastej i minimum 30% sumy frakcji pylastej i piaszczystej. Gliny dzieli się na pylaste, piaszczyste, zwięzłe, pylaste zwięzłe i piaszczyste zwięzłe[1].

Barwaglin czwartorzędowych zależy od zawartości istopnia utlenieniakoloidalnych cząsteczek uwodnionych tlenkówżelazaimanganu.W warunkach utleniających przeważają barwy od żółtej poprzez czerwoną do brunatnej, w warunkach redukcyjnych glina może być jasnoszara, szara, szarozielona.

Glina od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec do wyrobuceramiki.Do ręcznego formowania wyrobów ceramicznych używane są wysokoplastyczne i plastyczne gliny biało oraz barwnie wypalające się, znane na świecie pod nazwą "ball clay". Dzisiaj stanowią one cenny surowiec do produkcji ceramiki sanitarnej i płytek ceramicznych.

Glina w Polsce

[edytuj|edytuj kod]
Złoża gliny w Polsce

W Polsce pokłady tego surowca występują m.in. wKunicachpodLegnicą.

Polskie rozróżnienie na gliny (osady główne czwartorzędowe, mogące zawierać składniki i domieszki widoczne gołym okiem, a nawetgłazy) i iły (czwartorzędowe lub starsze, składające się raczej ze składników nierozróżnialnych gołym okiem), wynikające z bogactwa różnorodności tych osadów na kształtowanej głównie przezzlodowaceniapowierzchni tego kraju, nie znajduje swojego odzwierciedlenia w wielu innych językach. Przykładowo w j. angielskim oba te osady wyróżnia się niejednokrotnie jakoclay,dodatkowo w polskiej terminologiigruntoznawczejokreślenieglinarównież odchodzi do historii za sprawą wprowadzania norm europejskich[2](poszczególne gliny zastępowane są przez iły, iły piaszczyste, i. pylaste, i. pylasto-piaszczyste, pyły ilaste i in.)[3].


Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Określają to normy:PN-B-02480:1986 "Grunty budowlane. Określenia, symbole, podział i opis gruntów"orazPN-B-03020:1981 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie budowli. Obliczenia statyczne i projektowanie"
  2. PN-EN ISO 14688-2:2006 "Badania geotechniczne. Oznaczanie i klasyfikowanie gruntów. Zasady klasyfikowania"
  3. Marek Tarnawski, Urszula Sykuła, Monika Ura. 2011.Problemy z nazewnictwem gruntów spoistych według normy PN-EN ISO 14688.Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego 446: 423-428.