Przejdź do zawartości

Gra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykład gry umysłowej
Przykład gry fizycznej

Gra– czynność o ustalonych zasadach, w której udział bierze jedna lub więcej osób. Od innychrozrywekgrę odróżnia istnienie ścisłego zbioru zasad gry, kodyfikujących czynności z nią związane.

Termingrajest też używany w wielu (niepowiązanych z sobą) dziedzinach nauki, a jego znaczenie zależy od rozważanej dyscypliny.

Gry jako forma rozrywki

[edytuj|edytuj kod]

Gry mogą mieć charakter zarówno fizyczny (gra wpiłkę nożną) jak też umysłowy (szachy) bądź hazardowy (ruletka). Wiele gier ma charakter pośredni między tymi kategoriami. Większość gier, choć nie wszystkie, ma charakter konkurencyjny i celem gracza bądź grupy graczy jest pokonanie pozostałych uczestników. Występują równieżgry komputerowe,które w dzisiejszych czasach zdominowały to pojęcie.

Wszystkich gier jest bardzo wiele, ale można je pogrupować w kilka dużych kategorii:

  • Gry logiczne– bez elementu losowego i fizycznego, czyli takie, w których wygrana zależy od sprawności umysłowej (w praktyce od trafności posunięć).
  • Gry losowe– takie w których wynik nie jest możliwy do przewidzenia i nie istnieją strategie umożliwiające polepszenie swojego wyniku bez złamania zasad gry. Przykładem może byćruletka,lotto,wojna.
  • Gry oparte na sprawności fizycznej– oparte na zadaniu (bądź zadaniach) do wykonania, które mają sprawdzić różne cechy sprawności psycho-ruchowej gracza (np. zręczność, szybkość, siłę itp.). Gry takie mogą być zabawami dla dzieci, pomagającymi im w rozwoju fizycznym. Szczególnym rodzajem mogą tu byćgry zręcznościowe,które mogą być realizowane także poprzez komputer.
  • Gry logiczno-losowe– różne gry, w których o zwycięstwie decyduje zarówno los jak i umiejętności. Do tej kategorii należy zaliczyć większość gier w karcianych (np.poker), a także część gier planszowych (np.chińczyk,Monopoly).

Gry można też podzielić na pewne grupy ze względu na rodzaj rozgrywki, najważniejsze z nich to:

  • Gry rekreacyjne– proste w swojej budowie i łatwe do nauczenia, a dające dużo przyjemności są gry rekreacyjne.
  • Gry hazardowe– z dużym elementem losowym i różnym, w zależności od gry, elementemumysłowymi zwykle bez elementu fizycznego. Może to być poker, ruletka, różnego typu automaty (jednoręki bandyta).
  • Gry strategiczne– rodzaj gier planszowych, w których plansza jest mapą pewnego obszaru, zazwyczaj podzieloną na heksagonalne pola. Przeważnie są to gry, w które grają dwie przeciwstawne strony, posiadające własne jednostki o rozbudowanej charakterystyce, umieszczane na planszy w postaci żetonów. O skuteczności działań decydują zarówno czynniki losowe (losowanie wyników potyczek np. kośćmi do gry), jak i posunięcia, strategie graczy.
  • Gry fabularne– są to gry, w których gracze wcielają się w pewne role (o określonej charakterystyce) i odgrywają je w fikcyjnym świecie (często z rozbudowaną historią i zasadami). Gracze zazwyczaj nie konkurują ze sobą i nie dążą do wyeliminowania się z rozgrywki, lecz starają się wspólnie rozwiązywać stawiane przezmistrza gryproblemy. Zazwyczaj nie sprawdzają sprawności fizycznej graczy (oparte na opowieściach i rozmowach), mogą jednak zawierać elementy sprawnościowe związane z konkretnymi zadaniami, a także np. pojedynki mogą być odgrywane na wpół realistycznie.
  • Gry bitewne– jest to połączenie planszowych gier strategicznych z grami fabularnymi. Zamiast plansz używane są makiety i podczas prowadzonych na ich terenie walk, istotne są trzy a nie tylko dwa wymiary. Makiety nie są przeważnie dzielone na żadne pola. Do mierzenia odległości używa się prostych narzędzi takich jak zwykłe linijki. Zamiast żetonów w grach bitewnych używane są figurki. Z gier fabularnych przeważnie wzięte są jedynie typy postaci oraz warstwa estetyczna.
  • Gry karciane– gry, w których używa się różnego typu talii kart, najczęściej losowanych i rozdawanych pomiędzy graczy. Niektóre z gier karcianych znane są jakogry hazardowenp.poker.
    • Kolekcjonerskie gry karciane– typ gier karcianych związanych z grami fabularnymi i grami planszowymi, w których każda karta ma swoje rozbudowane funkcje w grze i może służyć jako element planszy, postać, przedmiot, zdarzenie itp.

Gry w nauce

[edytuj|edytuj kod]

Psychologia

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Gra psychologiczna.

Pojęciegra(gra psychologiczna) występuje też w dziale psychologii o nazwieanaliza transakcyjna(zobacz też:lista typów gier w analizie transakcyjnej).

Filozofia

[edytuj|edytuj kod]

Wfilozofii analitycznejdużą rolę odegrało zastosowanie przezWittgensteinapojęcia „gry językowej” do analizy funkcjonowania języka (zob.Dociekania filozoficzne).

Matematyka i jej zastosowania

[edytuj|edytuj kod]

Innym znaczeniem słowagrajestmodel matematyczny,w którym uczestniczy kilku graczy starających się uzyskać dla siebie jak najlepszy wynik. Modele takie odwzorowują dobrze wiele sytuacjiekonomicznych,biologicznychi innych. Działmatematykizajmujący się tymi grami toteoria gier.

Wteorii mnogościi pokrewnych dziedzinach matematyki rozważa sięgry nieskończone,które tworzą wygodny język do analizy i badania szeregu abstrakcyjnych własności (zobacz też:aksjomat determinacji,proper forsing).

Gatunki gier komputerowych

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Jakub Bączek:Animacja czasu wolnego.Warszawa: Stageman Polska, 2009.ISBN978-83-928702-1-0.(pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]
  • Inne spojrzenie na gry wideo[online], Spacją się skacze[dostęp 2021-04-12][zarchiwizowane zadresu2021-04-12](pol.).Pomimo "gier wideo" w nazwie, nie koncentruje się wyłącznie na nich.