Przejdź do zawartości

Hesja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hesja
Hessen
kraj związkowy
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

Niemcy

Stolica

Wiesbaden

KodISO 3166-2

DE-HE

Premier

Boris Rhein(CDU)

Powierzchnia

21 114,94 km²

Populacja(31 Grudnia 2022)
• liczba ludności


6 391 360[1]

• gęstość

303 os./km²

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba rejencji

3

Liczba miast na prawach powiatu

5

Liczba powiatów

21

Liczba gmin

421

Liczba przedstawicieli w parlamencie
Liczbaprzedstawicieli w Bundesracie

5

Położenie na mapie Niemiec
Położenie na mapie
Strona internetowa

Hesja(niem.Hessen) –kraj związkowyw zachodniej częściNiemiec.Stolicą kraju związkowego jestWiesbaden.

Geografia

[edytuj|edytuj kod]

Największe miasta (których liczba mieszkańców 31 grudnia 2022 przekraczała 50 000):

  1. Frankfurt nad Menem773 068
  2. Wiesbaden283 083
  3. Kassel204 202
  4. Darmstadt162 243
  5. Offenbach am Main134 370
  6. Hanau101 364
  7. Gießen94 146
  8. Marburg77 845
  9. Fulda69 968
  10. Rüsselsheim am Main67 277
  11. Bad Homburg vor der Höhe54 996
  12. Wetzlar54 187

Rzeźba terenu jest zróżnicowana. Tereny górzyste to:Rhön(Wasserkuppe950,2 mn.p.m.),Taunus(Großer Feldberg881,5 m),Vogelsberg(Taufstein 773,0 m),Westerwald(Fuchskaute 657,3 m),Knüllgebirge(Eisenberg 635,5 m),Odenwald(Katzenbuckel626,0 m),Spessart(Geiersberg(inne języki)585,0 m), poprzedzielane dolinami następujących rzek:Ren,Men,Neckar,LahniWezera.Największe równiny leżą w obszarze regionuRen-MeniWetterau.

Podział administracyjny

[edytuj|edytuj kod]

Powiaty ziemskie (Landkreise)

[edytuj|edytuj kod]
Powiaty w Hesji
Rejencja Darmstadt Rejencja Gießen Rejencja Kassel
  1. powiat Bergstraße(HP)
  2. powiat Darmstadt-Dieburg(DA)
  3. powiat Groß-Gerau(GG)
  4. powiat Hochtaunus(HG)
  5. powiat Main-Kinzig(MKK)
  6. powiat Main-Taunus(MTK)
  7. powiat Odenwald(ERB)
  8. powiat Offenbach(OF)
  9. powiat Rheingau-Taunus(RÜD)
  10. powiat Wetterau(FB)
  1. powiat Gießen(GI)
  2. powiat Lahn-Dill(LDK)
  3. powiat Limburg-Weilburg(LM)
  4. powiat Marburg-Biedenkopf(MR)
  5. powiat Vogelsberg(VB)
  1. powiat Fulda(FD)
  2. powiat Hersfeld-Rotenburg(HEF)
  3. powiat Kassel(KS)
  4. powiat Schwalm-Eder(HR)
  5. powiat Werra-Meißner(ESW)
  6. powiat Waldeck-Frankenberg(KB)

Miasta na prawach powiatu (Kreisfreie Städte)

[edytuj|edytuj kod]

Polityka

[edytuj|edytuj kod]

Podstawą polityki kraju związkowego jestKonstytucja Hesjiz dnia 1 grudnia 1946.Landtagskładający się z 110 deputowanych jest wybierany co pięć lat.


Historia

[edytuj|edytuj kod]

Obecna Hesja, jakokraj związkowypowstała stosunkowo niedawno, bo pod okupacją amerykańską po II wojnie światowej, ale jej historia zaczęła się w XIII wieku[2].We wczesnym średniowieczu Hesja była częściąTuryngii.Jako samodzielne państwo powstała w roku 1264 po wojnie o sukcesję w Turyngii, a jej pierwszym władcą (landgrafem) został młodszy synksięcia BrabancjiHenryka II,Henryk I Dziecię(Heinrich I das Kind).

Największe znaczenie Hesja miała za panowania jej ostatniego władcyFilipa Wielkodusznego,który przyjąłwyznanie protestanckiew 1524 roku, a następnie podjął kroki do utworzenia sojuszu obronnego grupującego państwa protestanckie. Wraz z jego śmiercią w roku 1567 Hesja podzielona została między jego czterech synów z pierwszego małżeństwa, na cztery mniejsze państwa[2]Hesja-Kassel,Hesja-Darmstadt,Hesja-RheinfelsiHesja-Marburg.Znalazły się one w związkuŚwiętego Cesarstwa Rzymskiego.Z czasem powstały kolejne państwa heskie: w 1622Hesja-Homburg,w 1627Hesja-Rotenburg,w 1760Hesja-Hanau.Poza państwami heskimi istniały tu także inne kraje, m.in.Elektorat Moguncji,Księstwo Solms-Braunfels,Hrabstwo Hanau(od którego odłączyło się Hanau-Münzenberg), Hrabstwo Isenburg oraz wolne miastaFrankfurt nad Menem,Wetzlar,Gelnhausen,Friedberg.

W następstwie bezdzietności pierwszego z władcówHesji-RheinfelsFilipa Młodszegoziemie tego państwa dostały się starszemu bratuWilhelmowi IV,landgrafowiHesji-Kassel.Z kolei gdy w roku 1604 landgraf Hesji-MarburgLudwik IVzmarł bezpotomnie, w testamencie podzielił terytorium swego państwa na dwie części.Hesja-KasseldostałaMarburgz okolicami, aHesja-Darmstadtziemie obejmujące miastaGießeniNiddę.Warunkiem zmarłego było utrzymanie na jego ziemiachreligii luterańskiej(co stanowiło problem dla Hesji-Kassel, gdzie religią panującą byłkalwinizm). Gdy obaj panujący spierali się o szczegóły podziału, landgraf Hesji-Kassel Maurycy złamał warunki testamentu, opanował całe terytorium Hesji-Marburg, następnie wcielił do swej monarchii i zaprowadził religię kalwińską. Po długim sporze i związanym z nim zbrojnym konflikcie Maurycy – który miał także wrogów wewnątrz swego państwa – w 1627 roku oddał swą część Hesji-Darmstadt. Jednak Hesja-Kassel nie pogodziła się ze stratą i wkrótce obie strony znów przystąpiły do wojny, zwanej wojną heską i trwającej w latach 1645–1648. Na mocy traktatu pokojowego Hesja-Marburg podzielona została zgodnie z wolą ostatniego jej władcy. Hesja-Kassel wzięła jej część północną, a Hesja-Darmstadt część południową.

Ostatecznie do roku 1806, czyli do przekształcenia małych państw wWielkie Księstwo Hesjiprzetrwały tylkoHesja-KasseliHesja-Darmstadt[2].W XIX wieku w Hesji na dużą skalę zaczął rozwijać sięhandel[2].W czasierewolucji przemysłowejnad brzegamiMenuzaczęły powstawać duże koncerny (np. Opel – początkowo firma produkowałamaszyny do szycia,późniejrowery,a w końcusamochody)[2].Był to też czas, gdy arystokracja próbowała skłócić ze sobą Austrię i Prusy[2].W roku 1806, po likwidacjiŚwiętego Cesarstwa Rzymskiego,hrabstwo krajowe Hesja-Darmstadt na skutek akcji podjętej przezNapoleonapodniesione zostało do rangi Wielkiego Księstwa. W 1867 roku północna część Wielkiego Księstwa (Oberhessen,tzn.Górna Hesja) stała się częściąZwiązku Północnoniemieckiego(Norddeutscher Bund), podczas gdy druga połowa Wielkiego Księstwa, leżąca na południe od rzeki Men (StarkenburgiHesja ReńskazwanaRheinhessen) pozostały poza tym związkiem. W 1870 roku Wielkie Księstwo Hesji stało się częścią Cesarstwa Niemieckiego, a pod koniec I wojny światowej przemianowane naVolksstaat Hessen(Ludowa Republika Hesji).

Jeśli chodzi o Hesję-Kassel, to w roku 1806 Wilhelm I za swoje poparcie dlaPruszostał zdetronizowany przezNapoleona,a miastoKasselstało się stolicą nowegoKrólestwa Westfaliirządzonego przez brata NapoleonaHieronima.Po klęsce Napoleona w 1813 roku Hesja-Kassel została odtworzona. Pomimo tego, żeŚwięte Cesarstwo Rzymskieprzestało istnieć, Wilhelm I zachował swój świeżo nabyty tytułkurfürsta,gdyż dawał mu on wyższą rangę w porównaniu z kuzynem, wielkim księciemHesji-Darmstadt.

W roku 1866 elektorFryderyk Wilhelm Iwwojnie austriacko-pruskiejstanął po stronieAustriii dlatego po pruskim zwycięstwie jego ziemie zostały wcielone doPrus.Razem z wcielonymi do Prus ziemiamiNassaui zFrankfurtem nad Menemziemie Hesji-Kassel utworzyły nową pruską prowincję o nazwieHesja-Nassau(Hessen-Nassau).

PoII wojnie światowejwiększość terenów Wielkiego Księstwa Hesji wraz zFrankfurtem nad Menemi obszarem Waldeck utworzyły wraz z byłą pruską prowincjąHesja-Nassaukraj związkowyo nazwie Hesja. Wyjątkiem był okręgMontabaur,który poprzednio stanowił część Hesji-Nassau, a także leżąca na lewym brzeguRenuHesja Reńska, które weszły w składNadrenii-Palatynatu.Wimpfen,które stanowiłoenklawęHesji-Darmstadt, weszło w składBadenii-Wirtembergii.

Podział polityczny obszaru dzisiejszej Hesji w 1789 r.

Dawne państwa na terenie Hesji

[edytuj|edytuj kod]

Gospodarka

[edytuj|edytuj kod]

Południowa część Hesji jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Niemczech. Znajdują się tam zakłady przemysłu chemiczno-farmaceutycznego, maszynowego, samochodowego, a przede wszystkim liczne banki (ok. 300) i inne przedsiębiorstwa usługowe weFrankfurcie nad Menem.MiastoOffenbach am Mainkojarzone jest z obecnym tam przemysłem skórzanym, którego znaczenie w ostatnich latach silnie spadło.

Około 1/3 obszaru Hesji jest pod uprawami rolnymi.

Najwięksi pracodawcy w Hesji

[edytuj|edytuj kod]
  1. Lufthansa
  2. REWE Group(inne języki)
  3. Deutsche Bahn AG
  4. Adam Opel AG
  5. Deutsche Bank AG
  6. Commerzbank AG
Pozostałości rzymskiej łaźni weFrankfurcie

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Einwohnerzahl in Hessen bis 2020[online][dostęp 2021-06-27](niem.).
  2. abcdefrozdz. pierwszy: Hesja. W: Gordon McLachlan:Praktyczny Przewodnik. Niemcy – część północna.Wyd. trzecie, aktualiz. i popr. Bielsko-Biała:Pascal,1998, s. 51.ISBN83-87037-97-4.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]