Przejdź do zawartości

Historia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alegoria historii na obrazieNikolaosa Gyzisapochodzącym z 1892 r.

Historia,dawniej:dziejoznawstwo[1]– naukahumanistycznaispołeczna,która zajmuje się badaniem przeszłości, a w znaczeniu ścisłym badaniem działań i wytworów ludzkich, aż do najstarszych poświadczonych pismem świadectw, w odróżnieniu odprehistorii,archeologii,antropologiilubhistorii naturalnej.Wynikiem badań historycznych jest opis dziejów (historiografia).

Metoda pracy historyka polega na badaniu zjawisk minionych poprzez krytyczną interpretację ich pozostałości i świadectw (źródeł), w celu dotarcia do pewnychfaktów,które ułożone chronologicznie przedstawiane są w postacinarracji.

Pojęcie, zakres i miejsce wśród innych nauk[edytuj|edytuj kod]

Historia jest najczęściej pojmowana w dwóch odrębnych znaczeniach: jako dzieje, przeszłe zdarzenia oraz jako wszelkie relacje o tej przeszłości (w tymhistoriografia).

Wyraz „historia” pochodzi odgreckiegosłowaἱστορία(historía), pierwotnie znaczącego „badanie, dochodzenie do wiedzy” oraz „wiedza zdobyta poprzez badanie”.Herodotużył tego słowa do określenia charakteru swojej pracy rozpoczynającej się słowami „Oto przedstawienie badań (stgr.ἱστορίης ἀπόδεξιςhistoríēs apódexis) Herodota z Halikarnasu”. Od tego sformułowania bierze swój początek nazwa całejnauki,mimo że popularny tytuł nadawany jego dziełu –Ἱστορίαι(Historíai) – po polsku tłumaczony jest zazwyczaj jakoDzieje.

Tradycyjnie za okres podlegający badaniom historycznym uważa się dzieje od powstania cywilizacji opartej na przekazie pisemnym, dla wcześniejszych dziejów rezerwując terminprehistoria.Z takiego podejścia wynika chronologiczna rozbieżność początków historii na różnych obszarach świata i w różnych cywilizacjach. W ostatnich stuleciach przedmiot badań się jednak nieustannie poszerzał i pogłębiał, obejmując wszystkie kontynenty świata, również wiele kultur niepiśmiennych oraz nowe zagadnieniaantropologiczne.Metodologię historyczną cechuje poszukiwanie logicznej konstrukcji przyczynowo-skutkowej przy krytycznym podejściu do źródeł historycznych.

Starożytni Grecy uważali historię za jedną ze sztuk. Historia nie jest łatwa do zaklasyfikowania wśród nauk. Na ogół jest klasyfikowana jakonauka humanistyczna.Jeśli jednak przyjąć jej cel czystofaktograficzny,polegający na ustaleniu biegu zdarzeń i wyjaśnieniu stosunku przyczynowo-skutkowego, staje się ona nauką nieomalże ścisłą (zobacz:Historiografia). Jednak widząc w niej naukę, która zajmuje się jednorazowymi wydarzeniami, a nie prawidłami – jej charakter ściśle naukowy staje się niejednoznaczny. Jeśli przyjąć jej umiejętność wskazywania na stosunek biegu zdarzeń do ewolucji cywilizacji, zauważymy, że ociera się ona o aspektyetyczno-społeczne, co zbliża ją dofilozofiilubsocjologii(zobacz:filozofia historii).

Specjalizacje[edytuj|edytuj kod]

Z zasadniczej odmienności źródeł dotyczących różnych epok i dziedzin ludzkiej działalności, a co za tym idzie wymagających odmiennego warsztatu, historia dzieli się na szereg specjalizacji.

Epoki historyczne[edytuj|edytuj kod]

Osobny artykuł:Periodyzacja.

Podstawowy podział odpowiada w zasadzie klasycznemu podziałowi na epoki historyczne. Z tych samych założeń metodologicznych wyłącza się z zakresu badania historii czasy sprzed wynalezienia pisma (prehistorię). Klasyczny podział epok dla historii Europy wyróżnia:

Periodyzacjaod lat należy do grupy ważnych problemów badawczych imetodologicznychhistorii. Problem momentów początku i końca poszczególnych epok ma bogatą literaturę. Istnieją również koncepcję odrzucające klasyczny podział na epoki – m.in. koncepcja „długiego trwaniaFernanda Braudelai „długiego średniowieczaJacques’a Le Goffa[2].

Obszar badań[edytuj|edytuj kod]

Klasyczny podział na epoki, okazuje się nieprzydatny, gdy obiektem poznania historycznego staje się zjawisko o dłuższym trwaniu, którego zbadanie wymaga podejścia głębokodiachronicznego,na przestrzeni wielu epok. Pod tym względem wyróżnia się:

Nauki pomocnicze historii[edytuj|edytuj kod]

Osobny artykuł:Nauki pomocnicze historii.

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Zobacz też kategorię:Historycy.

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytaćdziejoznawstwo[w:] Słownik języka polskiego pod red.W. Doroszewskiego,sjp.pwn.pl [dostęp 2022-12-19].
  2. Kamil Janicki,Bolączki periodyzacji,„Histmag.org”,2.08.2008.

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]