Przejdź do zawartości

Historia Portugalii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Historia Portugalii– obejmuje dziejepaństwainarodu portugalskiego.

Starożytność

[edytuj|edytuj kod]
Luzytaniana mapieRzymu

W starożytności ziemie obecnejPortugalii,zamieszkiwaliCeltowieoraz ludy iberyjskie. Do wybrzeży docierały wyprawy handloweFenicjaniGreków.WIII wieku p.n.e.terytorium znalazło się pod zwierzchnictwemKartaginy,a wnastępnym stuleciustało się terenemrzymskim.W latach 154–138 p.n.e. Rzymianie pokonali plemięLuzytanów.Pod panowaniem rzymskim ziemie portugalskie należały do prowincjiLuzytania.Dzięki okupacji rzymskiej nastąpił znaczny postęp cywilizacyjny. Rzymskie państwo władało na tych terenach do V wieku. Za rządów rzymskich nastąpiła całkowitaromanizacjaludności, a w późniejszym okresie takżechrystianizacja.

Osobny artykuł:Luzytania.

Epoka germańska

[edytuj|edytuj kod]
Złotamonetabita wBradzeprzezWittiza

W 409 roku doszło do najazduGermanów.Większa część kraju znalazła się pod panowaniemSwebów.Utworzyli oni państwo ze stolicą wBradze. W 469 rokuWizygocizajęli południową część dzisiejszej Portugalii, a w 585 roku jej północne obszary. W latach 711–718 Wizygoci zostali rozbici przez Arabów. Władze na ziemiach półwyspu objąłkalifatUmajjadów.

Osobne artykuły:SwebowieiWizygoci.

Panowanie arabskie

[edytuj|edytuj kod]

W latach 711–718 półwysep iberyjski został zajęty przezArabów,nastał okres rządówUmajjadów.Od VIII wieku prowadzona była z północy półwyspu chrześcijańskarekonkwista,która w IX–XI wieku objęła panowaniem chrześcijańskim rejonyPortoiCoimbry.

Osobny artykuł:Al-Andalus.

Portugalia

[edytuj|edytuj kod]
Rekonkwista

W roku 1097 w ramachGalicjiiLeónuwydzielonohrabstwo PortucalezPortojako ośrodkiem centralnym. W roku 1139 hrabiaAlfons Henryk(znany potem jako Alfons I Zdobywca) przyjął tytułkróla Portugalii.Aż do XIII wieku trwała rekonkwista zachodniegoPółwyspu Iberyjskiego.W 1147 roku zdobytoLizbonę,która została stolicą. W 1249 Portugalia objęła obszar obecnego terytorium i od tego czasu nie miały miejsca większe zmiany granic. W XIII wieku powstałparlament stanowyKortezy.W 1383 wygasła dotychczasowadynastia.W wojnie zKastyliąJan I Wielkiobronił niepodległość państwa. Był on założycielem dynastiiAviz.

Imperium kolonialne

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Imperium portugalskie.

Posiadłości portugalskie

Portugalia kierowała się w swojej polityce kolonizacyjnej w stronęAfryki.Kraj stał się także potęgą morską. Portugalskie wyprawy inicjowane m.in. przezHenryka Żeglarzazapoczątkowały epokę odkryć geograficznych oraz europejski handel niewolnikami afrykańskimi. Portugalczycy kolonizowali wyspy:Azory,Maderę,Zielonego Przylądka.20 maja 1498 roku Portugalczycy za sprawą wyprawyVasco da Gamy[1]jako pierwsi Europejczycy dotarli drogą morską doIndii.W 1500 portugalska wyprawa pod przewodnictwemPedro Álvares Cabrala[2]odkryłaBrazylię,rozpoczynając jej kolonizację.

Kres świetności

[edytuj|edytuj kod]
Filip II Hiszpański

W 1580król HiszpaniiFilip IInarzuciłunię personalną.W 1640 Portugalia odzyskała niezależność, jednak imperium handlowego nie udało się odzyskać. W 1793 Portugalia przystąpiła do koalicji antyrewolucyjnej przeciwFrancjii w okresie 1807–1811 była okupowana przez francuskie wojsko. W okresie 1807–1821 władcy przebywali w Brazylii. W 1822 uchwalono liberalnąkonstytucję,dającą powszechne prawo wyborcze. W 1826 wprowadzono bardziej konserwatywną Kartę Konstytucyjną. W 1822 niepodległość uzyskała Brazylia, Portugalia uznała ten fakt trzy lata później.

Republika Portugalii

[edytuj|edytuj kod]

W październiku 1910 rokuobalono monarchięi proklamowano republikę. W 1916 Portugalia przystąpiła doI wojny światowej,wspierającententę.28 maja 1926 miał miejscewojskowy zamach stanu,który zapoczątkował okres tzw.Narodowej Dyktatury.W 1928 funkcję ministra finansów, a w 1932premieraobjąłAntónio de Oliveira Salazar,który władzę autorytarną sprawował do roku 1968. W 1933 nowa konstytucja usankcjonowała dyktaturę, utworzono tzw.Nowe Państwo,a dwa lata później wprowadzono system monopartyjny[3].Ten jednopartyjny system na czele zUnią Narodowąokreślany jest jakofaszystowskilub parafaszystowski[4][5][6],choć sam Salazar faszyzm wielokrotnie potępiał jako systemstatolatryczny[7].Badacze odmawiający reżimowi tytułu faszystowskiego bardziej skłonni są wiązać go ideowo zrewolucją konserwatywną[8],oraz znacjonalizmem integralnym[9].Władza sprawowana była za pomocą policji politycznej PVDA przekształconej później wPIDE.Służby bezpieczeństwa utworzyły własnyobóz koncentracyjnyTarrafal[10].Sytuacja w kraju pozostawała daleka od stabilności – w 1935 roku doszło do rebelii antyrządowej przygotowanej przezmonarchistów,a rok później dolewicowegopuczu. Sytuację w kraju destabilizowała również seria zamachów bombowych i zamach na przywódcę kraju z 1936 roku. Portugalia wmieszała się whiszpańską wojnę domową,gdzie wsparła finansowo siłyFrancisco Franco– spowodowało to dalszą destabilizację przejawiającą się m.in. w naruszaniu granic Portugalii przez oddziały hiszpańskie i aktywnością agentów republikańskich na terenie Portugalii[11].

W czasieII wojny światowejPortugalia była neutralna, choć udostępniła aliantom bazy lotnicze. W okresie wojny doszło do zjednoczenia opozycji demokratycznej. W 1943 roku socjaliści, komuniści i republikanie weszli w skład Zjednoczonego Antyfaszystowskiego Ruchu Narodowego. Działacze koalicji uważali, że wraz z upadkiem faszyzmu w Europie ustrój ten upadnie także w Portugalii. Istnienie dyktatury uratował jednak wybuchzimnej wojny.Wraz z zimną wojną doszło do rozłamu między uczestnikami frontu antysalazarowskiego, a współpraca komunistów i socjalistów została zakończona[12].W 1949 została członkiemNATO,następnieONZ.W latach 50. z inicjatywy Salazara w koloniach rozpoczęła się nowa fala osadnictwa portugalskiego[13].Polityka ta spowodowała niechęć ze strony rdzennych mieszkańców krajów kolonialnych, którzy zaczęli tworzyć organizacje niepodległościowe, co doprowadziło w latach 60. do wybuchu serii wojen niepodległościowych w –Gwinei Bissau,AngoliiMozambiku[14].Portugalia wraz zapartheidowskąRepubliką Południowej Afrykiwdała się ponadto wkonflikt rodezyjski,w którym wsparłarasistowskirząd w walce przeciwko organizacjom partyzanckim czarnej większości[15].W 1961 roku Portugalia przegrała krótkotrwały atakIndiina kolonię portugalską,Goa,w wyniku czego kolonia ta została zaanektowana przez Indie[16].

Osobny artykuł:rewolucja goździków.

W 1974 dokonano przewrotu wojskowego, obalającMarcelo Caetanoi przywracając system demokratyczny. Niedługo po rewolucji goździków państwabloku wschodniegowznowiły stosunki dyplomatyczne z Portugalią, które zostały zerwane po II wojnie światowej. W latach 1974–1975 Portugalia uznała niepodległość kolonii.

Po obaleniu przez rewolucję rządów Marcelo Caetano w 1976 przeprowadzonowybory do parlamentuiprezydenckie,które potwierdziły poparcie dla socjalistów i centroprawicy. Skutkiem wyborów było wstrzymanienacjonalizacjioraz przystąpienie Portugalii doEuropejskiej Wspólnoty GospodarczejiMiędzynarodowego Funduszu Walutowego.Portugalia uznała prawo do niepodległości swoich kolonii w Afryce. W 1988 Portugalia zobowiązała się zwrócićMakauChinomw 1999. Po rewolucji goździków nie wykształcił się model partii dominującej, co powodowało konieczność powoływania rządów mniejszościowych, koalicyjnych lub inicjatywy prezydenckiej. Głównymi siłami rządzącymi w Portugalii byłyPartia Socjalistyczna,Partia SocjaldemokratycznaichadeckieCentrum Demokratyczno-Społeczne.W 1982 zniesionoradę rewolucji,w 1989 lewicowe przepisy wkonstytucji.W latach 1985–1995 rządziła Partia Socjaldemokratyczna z premieremAníbalem Cavaco Silvą.W 1986 roku Portugalia została członkiemEWG,a prezydentem kraju zostałMário Soares.Rząd Cavaco Silvywprowadził politykę reform wolnorynkowych i prywatyzacji sektorów państwowych w gospodarce. W 1992 roku Portugalia ratyfikowałaTraktat z Maastricht.W 1999 Portugalia przystąpiła dostrefy euro,w 2002 roku przyjęła nową walutę.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Gama Vasco da,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2022-11-15].
  2. Cabral Pedro Alvares,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2022-11-15].
  3. Paul H. Lewis „Latin Fascist Elites: The Mussolini, Franco, and Salazar Regimes” 2002.
  4. David L. Raby,Fascism and Resistance in Portugal: Communists, Liberals and Military Dissidents in the Opposition to Salazar,1941–1974.
  5. Olga HincCywilizacyjna interpretacja faszyzmus. 8.
  6. Paul H. Lewis,Latin Fascist Elites: The Mussolini, Franco, and Salazar Regimes,2002.
  7. Bankowicz MarekAntónio Salazar – twórca i ideolog portugalskiego autorytaryzmu,,[w:]Maciej Słęcki i Bohdan Szklarski (red.):Franco i Salazar. Europejscy dyktatorzy.Radzymin: von borowiecky, 2012, s. 153–171.ISBN978-83-60748-27-5.
  8. Chazbijewicz SelimDyktatura bez dyktatury. António Salazar i jego polityka,,[w:]Maciej Słęcki i Bohdan Szklarski (red.):Franco i Salazar. Europejscy dyktatorzy.Radzymin: von borowiecky, 2012, s. 173–181.ISBN978-83-60748-27-5.
  9. Bartyzel Jacek„Nowe Państwo” Antónia Salazara na tle nacjonalizmu chrześcijańskiego w XX-wiecznej Portugalii,[w:]Maciej Słęcki i Bohdan Szklarski (red.):Franco i Salazar. Europejscy dyktatorzy.Radzymin: von borowiecky, 2012, s. 183–209.ISBN978-83-60748-27-5.
  10. Tarrafal in the history of the PVDE at the website of theServiço de Informações de Segurança,The Portuguese Information Agency.sis.pt. [zarchiwizowane ztego adresu(2009-12-18)]..
  11. Wiarda, Howard J. (1977).Corporatism and Development: The Portuguese Experience (First ed.)s. 160. Univ of Massachusetts Press.ISBN0-87023-221-5.
  12. Partie Socjaldemokratyczne Europy, Książka i Wiedza,1982, s. 233.
  13. (DADOS PARA A) HISTÓRIA DA LÍNGUA PORTUGUESA EM MOÇAMBIQUE, Instituto Camões.
  14. Shadle, Robert; James Stuart Olson (1991).Historical Dictionary of European Imperialism.s. 26–27.
  15. Ian Smith:The Great Betrayal: The Memoirs of Ian Douglas Smith,s. 109–110, London: John Blake Publishing, 1997.ISBN1-85782-176-9.
  16. PaulAxelrod,MichelleFuerch,Portuguese Orientalism and the Making of Village Communities of Goa,„Ethnohistory”, 45 (3), Duke University Press, lato 1998,DOI:10.2307/483320,JSTOR:483320(ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]