Przejdź do zawartości

Historia Słowenii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Historia Słowenii– obejmuje dziejepaństwainarodu słoweńskiegood VI od XXI wieku.

Pejzaż romantyczny przedstawiającyheraldyczną górę Słowenii

Prehistoria ziem słoweńskich[edytuj|edytuj kod]

Pierwsze odkryte ślady ludzkiej obecności na terenach obecnejSłoweniipowstały w okresiepaleolitu[1].

Starożytność ziem słoweńskich[edytuj|edytuj kod]

Wczasach starożytnychziemie dzisiejszej Słowenii były zamieszkane przez plemionaceltycko-iliryjskie[1].Ilirowie znajdowali się pod wpływami kultury północno-zachodniejGrecjiorazMacedonii,a także sami wpływali na losy tych krain. W I w. p.n.e. całe terytorium zostało opanowane przezRzymian.

Średniowiecze[edytuj|edytuj kod]

Wywodząca się z terenów współczesnej Słowenii królowa polskaAnna Cylejska
Karta zZabytków fryzyńskich
Posiadłości oraz lennaHrabiów Celjerządzących znaczną częścią współczesnej Słowenii pod koniec średniowiecza
Zobacz też:Karantania.

Słowianie alpejscy (Karantanie) przybyli na te ziemie około VI-VII w.[2]i już w połowie VII w. (jako jedni z pierwszychSłowianw ogóle) tworzyli organizację polityczną zwanąKarantanią(państwem Karynckim, Karyntią). Za pierwszego władcę Karantanii uznaje sięksięcia Waluka,który prawdopodobnie walczył wraz zSamonemprzeciwkoAwarom[3].

Następcami księcia Waluka byli władcy, rezydujący w Krynskim Grodzie, znajdującym się w dzisiejszejaustriackiej Karyntii,skąd pochodzi nazwa tejże organizacji politycznej. Do państwa Karynckiego należała wówczas Karyntia właściwa orazStyria(górna i dolna).Kraina(z siedzibą w grodzieKranj,późniejLublanie) tworzyła w VIII w. odrębne małe państwo plemienne[2].Karantanie próbowali rozszerzyć swe terytorium o terenyFriuliz powodzeniem bronione przezLongobardów.

Za panowaniaksięcia Borutaw połowie VIII w. nasiliło się zagrożenie ze stronyAwarów.Książę szukając pomocy zwrócił się w stronęBawarów,którą uzyskał za cenę niepodległości. Karantania weszła pod zwierzchnictwoFranków(Bawarowie podlegali wówczas Frankom).Gorazd(lub Kukcjusz), syn Boruta, przebywał jako zakładnik na dworze Bawarskim gdzie wraz z bratankiem Boruta -Chotimirem,gdzie zostali ochrzczeni. Po śmierci Boruta władzę zwierzchnią przejął Gorazd, za panowania, którego rozpoczęła się bezskuteczna chrystianizacja kraju przeprowadzana przezmetropolię Salzburską(liczne bunty pogańskiej ludności uniemożliwiły sukces procesu). Kolejnym zwierzchnim władcą został książę Chotimir[3].

W 819 r.Ljudevit Posawskiwznieciłpowstanie przeciwko Frankom,do którego przyłączyli się również Karantanie oraz Kraincy[2].Powstanie zostało brutalnie stłumione, a jako karęcesarz rzymskii król Franków,Ludwik I Pobożny,nakazał usunięcie rodzimych książąt słowiańskich i osadzenie frankijskichkomesówu władzy utworzonych komitatów[3][1].

W 976 r. komitaty i marchie, odcięte od Księstwa Bawarskiego, utworzyły w jego ramach Księstwo Wielkiej Karyntii, które było jednym z okręgów administracyjnych, aniżeli niezależnym państwem[3].

Mimo wczesnej utraty niepodległości, dość długo, bo aż do późnego średniowiecza, utrzymały się na tych ziemiach słowiańskie instytucje państwowe, a także kulturakosezów,zepchniętych pod panowaniem Niemieckim do poziomu wolnych chłopów[3].

Zobacz też:Hrabiowie Celje.

Nowożytność[edytuj|edytuj kod]

W XVIII w. pojawiły się pierwsze manufaktury[2].W XVIII w. doszło do ożywienia gospodarczego[2].Duża część Słowenii stała się prowincją iliryjską podczas zajęcia ziem przez Napoleona Bonaparte[2].Po objęciu rządów przezMarię Teresęrozpoczął się okresabsolutyzmukontynuowany potem przez jej synaJózefa II.Wprowadzone zostały reformy, które spowodowały ożywienie gospodarki kraju[2].Władcy zapoczątkowali także procesuwłaszczeniachłopów[2].

W latach 1808–1815 na skutekwojen napoleońskichwykształciła sięświadomość narodowa,a także idea zjednoczenia południowych Słowian[2].

XX wiek[edytuj|edytuj kod]

Proklamacja Królestwa SHS na placu Kongresowym w Lublanie. 29 października 1918.

PoI wojnie światowejSłowenia wystąpiła przeciwAustro-Węgromi stała się częściąKrólestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców,które w 1929 zostało przekształcone wJugosławię[2].

W 1941 Słowenia została zajęta przezIII RzeszęiWłochy,a na jej terenie powstałruch oporu[2].

Po zakończeniuII wojny światowejSłowenia pozostała w składzie Jugosławii jako republika związkowa[2].W1990 odbyły się wybory parlamentarne,które wygrała koalicja sześciupartii centrowychicentroprawicowychDEMOS[2].Wreferendum z grudnia 1990Słoweńcy opowiedzieli się za niepodległością[4].

Uzyskanie niepodległości[edytuj|edytuj kod]

25 czerwca 1991 Słowenia orazChorwacjaogłosiły opuszczenieSocjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławiii proklamowałyniepodległość[2].27 czerwca 1991Jugosłowiańska Armia Ludowazaatakowała Słowenię, co zapoczątkowałowojnę dziesięciodniową[4].Walki zakończyły się po 10 dniach rozejmem i opuszczeniem Słowenii przez wojska jugosłowiańskie.

7 października 1991 oficjalnie ogłoszono powstanie państwa[2].23 grudnia 1991 została uchwalonakonstytucja.Wwyborach parlamentarnych w 1992,1996i2000zwyciężyłaLiberalna Demokracja Słowenii[2].

XXI wiek[edytuj|edytuj kod]

29 marca 2004 Słowenia została członkiemNATO,a 1 maja 2004Unia Europejskiej[2].

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. abcHistoria Słowenii.travelplanet.pl. [dostęp 2015-10-02].(pol.).
  2. abcdefghijklmnopqSłowenia. Historia,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2015-10-02].
  3. abcdePaństwo karynckie Słowian alpejskich,[w:]JerzySkowronek,MieczysławTanty,TadeuszWasilewski,Słowianie południowi i zachodni, VI-XX wiek,2005,ISBN83-05-13401-6.
  4. abREPUBLIKA SŁOWENII.lublana.msz.gov.pl. [dostęp 2015-10-02].(pol.).

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]

  • W. Felczak, T. Wasilewski:Historia Jugosławii,Wrocław 1985
  • J. Skowronek, M. Tanty, T. Wasilewski:Słowianie południowi i zachodni VI-XX wiek,Warszawa 2005