Idi Amin
Data i miejsce urodzenia |
17 maja 1925 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
16 sierpnia 2003 |
3. Prezydent Ugandy | |
Okres |
od 25 stycznia 1971 |
Przynależność polityczna |
bezpartyjny |
Poprzednik | |
Następca |
Idi Amin Dada Oumee,właśc.Idi Awo-Ongo Angoo(ur.17 maja1925[a]wKoboko,zm.16 sierpnia2003wDżuddzie,Arabia Saudyjska) –ugandyjskipolityk ifeldmarszałek.Prezydent Ugandy,a faktycznie dyktator w latach 1971–1979[1][2].
Nazywany „Rzeźnikiem z Ugandy”[3]i uważany za jednego z najbardziej brutalnych dyktatorów w historii świata[4].
Życiorys
[edytuj|edytuj kod]Członek małego plemieniaKakwa,z północno-zachodniej Ugandy[1].Z wyznaniamuzułmanin.Był synem miejscowej czarownicy[5].Ukończył cztery klasyanglojęzycznejszkoły podstawowej[6].Według autora jego biografii – Ericha Wiedemanna[7]– dobrze umiał jedynie hodować kozy, ajęzyk suahilikaleczył. Dzięki swoim potężnym rozmiarom – 193 centymetrów wzrostu[8]i ponad 100 kilogramów wagi – zwrócił na siebie uwagę oficerów rekrutujących żołnierzy dobrytyjskiejarmii kolonialnej spośród ludności tubylczej. W 1946 roku odkomenderowano go do 4. batalionu ugandyjskiego King's African Rifle, gdzie początkowo służył jako asystent kucharza. Z czasem uczył się posługiwania karabinem. Zyskał przydomek „czarny bombardier” dzięki swoim ponadprzeciętnym zdolnościom jakorugbysta.Dzięki sile, brutalności i lojalności wyrobił sobie opinię „fantastycznego chłopaka” (według jego akt wojskowych), któremu jednak „brakowało szarych komórek”[7][1].Już jako żołnierz budził kontrowersje. Cieszący się opinią kobieciarza Amin zapraszał swoje kochanki na seks w łóżku w koszarach.
W stopniu sierżanta brał udział w tłumieniu antykolonialnegopowstania Mau MauwKenii[9] .Stosował metody skutecznego torturowania schwytanych powstańców. Odpowiedzialny za nocną pacyfikację wioski Turkana. Mieszkańcy wsi zostali wybici przez żołnierzy Amina po wcześniejszych brutalnych torturach. Na odkopanych później zwłokach odkryto monstrualne obrażenia i brak genitaliów wśród męskich ciał[10].Brutalne, ale również skuteczne metody Amina aprobowało dowództwo brytyjskie, które awansowało go do stopnia chorążego. Był to pierwszy tak wysoki awans niebiałego żołnierza. Następnie brał udział w zwalczaniu powstania separatystówsomalijskichna północy Kenii[6][10].Szef policji w Kenii usiłował zrealizować śledztwo w sprawie odpowiedzialności Amina za ludobójstwo, lecz rozkazy zwierzchnictwa zmusiły go do poniechania tych zamiarów: brytyjscy gubernatorzy Kenii oraz Ugandy, a także premier autonomicznego rządu kolonialnego Ugandy –Milton Obote– postanowili zatuszować sprawę w celu uniknięcia jakichkolwiek ekscesów, zaś Amin otrzymał jedynie surową naganę: nigdy nie postawiono go przed sądem wojskowym. Pod wpływem tego wydarzenia Erich Wiedemann oskarżał Brytyjczyków o to, że dostarczyli urodzajnej gleby ziarnu brutalności kiełkującemu w sercu Amina[10].Podobne poglądy reprezentowałRyszard Kapuściński[11] ,który uważał, że wysoką pozycję w armii Ugandy zawdzięczał pragnieniom brytyjskich oficerów do zachowania wpływów w armii postkolonialnej[12] .
W tym czasie odnosił również sukcesy sportowe, z których największym było zdobycie tytułu mistrza Ugandy w boksie w wadze półciężkiej. Gdy w 1962 r. Uganda uzyskała niepodległość. Amin awansował nakapitana.W 1963 zostałmajorem,po czym wysłano go doAngliina doszkolenie[10].W 1964 żołnierze brytyjscy wyjechali z Ugandy, a Amin został pułkownikiem i głównodowodzącym armii. Jako pułkownik nielegalnie wspierał buntowników walczących z rządemMobutu Sese SekowKongo-Kinszasie(obecnie Demokratyczna Republika Kongo). Celem zdobycia finansów dla rebeliantów organizował przemyt złota i kości słoniowej. Czerpał z tego zyski, przez co rzucił na swoją armię podejrzenie o przemycanie złota ze wschodu Konga[13].
W kwietniu 1966 wciąż będący premierem Milton Obote zlecił Aminowi obalenie ówczesnego monarchistycznego prezydenta –Edwarda Mutesy.23 maja tego roku Amin zaatakował pałac w Mengo i zmusił Mutesę do ustąpienia, po czym dokonał rzezi na popierających MutesęBugandyjczykach,nazywając ten akt brutalnościdokładną robotą[14].W nagrodę uzyskał od Obote stanowisko szefa armii. Jednak 25 stycznia 1971 – już jako generał – dokonałzamachu stanui obalił Miltona Obote, który w tym czasie przebywał wSingapurzena szczycieCommonwealthu[15].Pucz wojskowy dokonany przy pomocyizraelskichtajnych służb i wsparty przez Wielką Brytanię, wyprzedził planowane przez Obote odsunięcie Amina od stanowiska dowódczego[15].
Wojsko desygnowało go na prezydenta[1].Jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta było uwolnienie więźniów politycznych[16].Jak się szybko okazało, rządy Amina coraz bardziej dryfowały w stronę tyranii. Początkowo współpracował z Wielką Brytanią, Izraelem iRPA.Znany ze swojegonacjonalizmuAmin był zmienny w poglądach i często podejmował pochopne decyzje. W 1972 roku zdecydował o wypędzeniu z kraju wszystkichAzjatów(50 tysięcy osób) stanowiących ekonomiczną elitę kraju. Decyzja poskutkowała katastrofą ekonomiczną. W tym samym roku publicznie obraził rządy Wielkiej Brytanii iStanów Zjednoczonych Ameryki.Zerwał również współpracę z Izraelem, będącym dotychczas jednym z głównych sojuszników Ugandy. Dotychczasowi sojusznicy Amina – Wielka Brytania, Izrael (Amin w niechęci do Izraela posunął się nawet do publicznego chwaleniaholocaustu) i RPA szybko stały się według niego głównymi przeciwnikami Ugandy. Jako muzułmanin zwrócił się o pomoc doLibii[1][16][2].
Bezlitośnie likwidował rzeczywistych jak i domniemanych przeciwników politycznych, dokonując na nich regularnych masakr[16].Szacuje się, że jego rządy doprowadziły do śmierci 300–400 tysięcy Ugandyjczyków[1][5].Stale umacniał osobistą władzę, w 1975 r. przyznano mu tytuł feldmarszałka, a rok później stanowisko dożywotniego prezydenta[1].Wdrażany był równieżkult jednostkiprezydenta – np.jezioro Edwardazostało przez władze Ugandy oficjalnie przemianowane naJezioro Idi Amin Dada[17].
Pomimo złej reputacji Amin został w 1975 roku wybrany na przewodniczącegoOrganizacji Jedności Afrykańskiej,a w 1977 roku kraje afrykańskie zablokowały rezolucjęONZ,która potępiała Amina za naruszanie praw człowieka[16].
Reżim Amina znalazł się w centrum światowego zainteresowania w 1976 roku, gdy udzielił wsparcia grupie terrorystówpalestyńskichzLudowego Frontu Wyzwolenia Palestynyi wspierających ichterrorystów zachodnioniemieckich,którzy porwali wGrecjisamolotAir France.Na jego pokładzie znajdowali się w większości obywatele pochodzeniażydowskiego.Samolot za zgodą prezydenta został skierowany na lotnisko wEntebbew Ugandzie. Spektakularna akcja (wojskowy kryptonimOperation Thunderbolt) odbicia zakładników przez izraelskich komandosów przeszła do historii jakooperacja Entebbe[18].
Politykę Amina zdominował konflikt z sąsiedniąTanzanią.Zapoczątkował on się w chwili, gdy prezydent TanzaniiJulius Nyererezaoferowałazyl politycznyobalonemu prezydentowi Obote. Do byłego prezydenta dołączyło 20 tys. osób prześladowanych przez dyktatora z powodów politycznych. Rok później grupa uchodźców przy wsparciu Tanzanii próbowała bezskutecznie obalić Amina.Juntaoskarżyła Nyerere o przygotowanie zamachu, a dodatkowo zaczęła wspierać wrogów politycznych urzędującego prezydenta Tanzanii, co spowodowało długotrwały spór między oboma państwami[19] .Pod koniec lat 70. doszło do szeregu zbrojnych wystąpień antyrządowych w Ugandzie. Na początku października 1978 rebelianci antyrządowi zaatakowali Amina w willi prezydenckiej wKampali;dyktator uciekł wraz z rodziną helikopterem[19] .Do ataku doszło w okresie, gdy liczba bliskich współpracowników Amina znacznie się zmniejszyła, przy rosnącej liczbiedysydentóww Ugandzie[20].Gdy Mustafa Adrisi, wiceprezydent Ugandy został ranny w podejrzanym wypadku samochodowym, żołnierze lojalni wobec Adrisiego zbuntowali się. Odpowiedzią Amina było wysłanie żołnierzy przeciwko buntownikom, którym w części udało się przekroczyć granice Tanzanii[19][21].Rebelia przeniknęła do Tanzanii, skąd bojówki złożone z uchodźców zaczęły atakować żołnierzy dyktatora. W 1978 roku w odpowiedzi na tanzańskie wsparcie dla rebeliantów Aminzaatakował sąsiednią Tanzanię,ale 11 kwietnia 1979 r., po kontrofensywie, został obalony przez wojska tanzańskie wspierające rebeliantów i byłego prezydenta Obote[1].
Obalony dyktator udał się na emigrację do Libii, a następnieArabii Saudyjskiej.Tam spędził czas na studiowaniuKoranu,czytaniu książek, pływaniu, graniu na akordeonie i oglądaniu programów telewizyjnych. Do końca życia na bieżąco śledził sytuację w ojczyźnie. Zmarł w 2003 roku[16].
Odniesienia w popkulkturze
[edytuj|edytuj kod]Jest centralną postacią książkiGilesa FodenaOstatni król Szkocji (ang.The Last King of Scotland)[22]oraz jej ekranizacji – brytyjskiego filmu z 2006 filmupod tym samym tytułem,w reżyseriiKevina Macdonalda.Forest Whitakerotrzymał za rolę Idiego AminaOscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego[23].W amerykańskim filmieAtak na Entebbez 1977, w reżyseriiIrvina Kershnera,w rolę Amina wcielił sięYaphet Kotto[24].
Uwagi
[edytuj|edytuj kod]- ↑Data sporna, jako rok urodzenia podawany jest również 1924 i 1928.
Przypisy
[edytuj|edytuj kod]- ↑abcdefghIdi Amin,[w:]Encyclopædia Britannica[dostęp 2022-09-30](ang.).
- ↑abUganda. Historia,[w:]Encyklopedia PWN[online],Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2016-08-16].
- ↑AgataBuda ,Agata Buda: Idi Amin, rzeźnik z Ugandy – Portal Spraw Zagranicznych psz.pl[online], psz.pl[dostęp 2019-12-27](pol.).
- ↑AlistairBoddy-Evans ,Biography of Idi Amin, Brutal Dictator of Uganda[online], ThoughtCo[dostęp 2019-12-27](ang.).
- ↑abOxford Wielka Historia Świata ↓,s. 240.
- ↑ab„Rejected then taken in by dad; a timeline”.The Monitor..monitor.co.ug. [zarchiwizowane ztego adresu(2007-06-12)].
- ↑abSchaake 2004 ↓,s. 127.
- ↑Idi Amin[online], scotsman.com[dostęp 2017-12-28](ang.).
- ↑Staniul 2010 ↓.
- ↑abcdSchaake 2004 ↓,s. 129.
- ↑Jagielski 2003 ↓.
- ↑Kapuściński 2000 ↓.
- ↑Schaake 2004 ↓,s. 130.
- ↑Schaake 2004 ↓,s. 132.
- ↑abSchaake 2004 ↓,s. 133.
- ↑abcdeIdi Amin Biography.notablebiographies.com.(ang.).
- ↑JET ↓,1973/20, s. 14.
- ↑Bar-Zohar i Mishal 2012 ↓,s. 340-341.
- ↑abcTime 1978-10-13 ↓.
- ↑Michael Mubangizi:Not even an archbishop was spared bishop was spared.The Weekly Observer, 2006-02-16. [dostęp 2009-08-22].(ang.).
- ↑Idi Amin and Military Rule.Library of Congress Country Studies: Uganda. [dostęp 2009-08-22].(ang.).
- ↑Ostatni król Szkocji.lubimyczytac.pl. [dostęp 2021-12-23].
- ↑Ostatni król Szkocjiw bazieIMDb(ang.)
- ↑Atak na Entebbew bazieIMDb(ang.)
Bibliografia
[edytuj|edytuj kod]- Micha’el Bar-Zohar,Nissim Mishal:Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb.Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2012.ISBN978-83-7510-898-9.
- Rozdział 13. W:Ryszard Kapuściński:Heban.Warszawa: Czytelnik, 2000.ISBN83-07-02777-2.
- Erich Schaake:Kobiety dyktatorów.Tłumaczenie Roman Niedballa. Katowice: Videograf II, 2004.
- „JET”. XLIV (20), s. 14, 1973-08-09. Chicago: Johnson Publishing Co. Inc..(ang.).
- Rozwój zależny Czarnej Afryki. W:Oxford Wielka Historia Świata.T. 29: XX wiek Świat i Polska po II wojnie światowej – Dekolonizacja – Lata siedemdziesiąte – Filozofia. Poznań: Oxford Educational.ISBN978-83-7425-832-6.
Linki zewnętrzne
[edytuj|edytuj kod]- Film „Ostatni król Szkocji” oparty na niektórych faktach z życia.(ang.).
- Wojciech Jagielski.Idi Amin Dada i dyktatury afrykańskie. Rozmowa z Ryszardem Kapuścińskim.„Gazeta Wyborcza”, 2003-08-23.
- Agata Buda:Idi Amin, rzeźnik z Ugandy.2010-03-24. [dostęp 2016-01-25].
- Idi Amin – ostatni król Szkocji.2015-04-10. [dostęp 2016-01-25].
- EAST AFRICA: An Idi-otic Invasion.1978-10-13, Time [dostęp 2009-08-22]. [zarchiwizowane ztego adresu(2012-10-23)].(ang.).
- Michał Staniul:Szokujące praktyki Brytyjczyków w Kenii.Wirtualna Polska, 2010. [dostęp 2010-05-24]. [zarchiwizowane ztego adresu(2014-08-08)].