Przejdź do zawartości

Iloczas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iloczas
Numer IPA 503 lub 504 lub 505
◌ː
Jednostka znakowa

◌​ː

Unikod

◌ U+02d0

UTF-8(hex)

◌ cb 90

◌ˑ
Jednostka znakowa

◌​ˑ

Unikod

◌ U+02d1

UTF-8(hex)

◌ cb 91

◌̆
Jednostka znakowa

◌​̆

Unikod

◌ U+0306

UTF-8(hex)

◌ cc 86

Ta strona zawiera symbole fonetyczneMAF.Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znakówUnikodu.

Iloczas– zjawiskoprozodyjne,charakteryzujące się różnicowaniem długości trwaniasylablubgłosek.W niektórych językach iloczas różnicuje znaczenie wyrazów. Wmetryce antycznejiloczas był podstawą organizacji metrum wierszowego.

Wjęzyku polskimiloczas zanikł w początkach XVI wieku (zob.zanik iloczasu). Zachował się natomiast wjęzyku czeskim.We współczesnym języku polskim zastosowanie wydłużenia czasu artykulacji głoski budować może ekspresję wypowiedzi (coooo?,ratuuunku!), nie jest znaczącym elementem systemu językowego[1].

Wmiędzynarodowym alfabecie fonetycznymsamogłoski długie są oznaczane symbolemːumieszczonym po samogłosce, np.[eː],[yː].Do określenia głoski półdługiej, po samogłosce umieszcza się znakˑ.

W łacinie

[edytuj|edytuj kod]

Iloczas samogłosek

[edytuj|edytuj kod]

Włacinieobowiązuje iloczas, po łaciniequantitas.

Samogłoski łacińskie różnią się, podobnie jak w języku polskim, barwą oraz, odmiennie niż w języku polskim, długością. Istnieje pięć samogłosek długich, pięć samogłosek krótkich oraz sześć dwugłosek, stanowiących dla metryki samogłoski długie.

Alfabet łacińskipozwala jedynie na odróżnienie samogłosek pod względem barwy, ale nie długości. Z tego względu do celów naukowych i dydaktycznych stosuje się następujący zapis:

  • samogłoskę długą oznacza się poziomą kreską nad literą (makronem), np. „ā” to „a długie”;
  • samogłoskę krótką oznacza się przez umieszczenie nad literą łuczku o wygiętych w górę końcach (brevis), np. „ă” oznacza „a krótkie”;

Podział samogłosek:

  • samogłoski długie (łac.vocales productae): ā, ē, ī, ō, ū
  • samogłoski krótkie (łac.vocales correptae): ă, ĕ, ĭ, ŏ, ŭ

Długości samogłosek mają wartość dystynktywną dla znaczenia wyrazów. Np.:

Wyraz Znaczenie
cecīdi uciąłem
cecĭdi padłem
invenīmus znajdujemy
invenĭmus znaleźliśmy
lēvis gładki
lĕvis lekki
mālum jabłko
mălum zło

Trzeba zaznaczyć, że dla epoki klasycznej np.āróżni się odătylko długością, ma natomiast taką samą barwę. Tak samo jest w wypadku innych par samogłosek długa/krótka. Tak zwane pochylenie samogłosek długich charakterystyczne jest dla schyłkowej starożytności oraz średniowiecza i wiąże się ze zjawiskiem zaniku iloczasu.

Iloczas sylab

[edytuj|edytuj kod]

W zależności od iloczasu tworzącejsylabęsamogłoski oraz paru innych warunków odróżniamy w łacinie sylaby długie (łac.syllabae longae) oraz sylaby krótkie (łac.syllabae breves). Iloczas sylab - a nie samogłosek - jest podstawą istnienia łacińskiej metryki iloczasowej.

Rozróżnia się następujące rodzaje sylab:

  • sylaba długa z natury (łac.syllaba natura longaalbosyllaba naturaliter longa): jest to sylaba zawierająca samogłoskę długą lubdyftong.
  • sylaba długa z pozycji (łac.syllaba positione longa): jest to sylaba zawierająca samogłoskę krótką, po której następuje tzw. pozycja, czyli grupa spółgłoskowa.
  • sylaba krótka (łac.syllaba brevis): jest to każda inna sylaba.

Za grupę spółgłoskową uważa się takżezbitkioznaczone pojedynczymi literami X /KS/ oraz Z /DZ/, natomiast nie są nimidwuznakiopisującespółgłoski przydechoweCH, PH, TH orazwargowo-miękkopodniebiennąQU.

Dla iloczasu grupą spółgłoskową nie jest też w zasadzie połączenie tzw.muta cum liquida,czyli połączenie spółgłoski zwartej (łac.muta,czyli b, p, d, t, g, c, f) z następującą płynną (łac.liquida,czyli l, r). Następująca przed grupąmuta cum liquidasylaba krótka może być uznana za długą, ale nie musi.

Np.

  • nom.păter,gen.pătrisalbopātris(trtomuta cum liquida)
  • nom.ăger,gen.ăgrialboāgri(grtomuta cum liquida)

Podobnie do spółgłosek płynnych mogą w takich kombinacjach działać też spółgłoski nosowe, czyli m i n. Połączenie zwartej bezdźwięcznej (p, t, c) z nosową działa tak samo, jak normalne połączeniemuta cum liquida,czyli powoduje wzdłużenie sylaby lub nie. Natomiast połączenie zwartej dźwięcznej (b, d, g) z nosową zawsze powoduje wzdłużenie. Ta zasada nie jest dla łaciny naturalna, została przeniesiona z greki i obowiązuje we - wzorowanej na greckiej - łacińskiej metryce iloczasowej. Poza tym połączenie zwartej z nosową jest w łacinie (w przeciwieństwie do greki) bardzo rzadko spotykane, jedyną częściej występująca grupą tego typu jestgn.

Trzeba podkreślić, że zamknięcie sylaby grupą spółgłoskową nie powoduje fonetycznego wzdłużenia tworzącej tę sylabę samogłoski (jakkolwiek może powstać takie wrażenie z powodu stosowania podobnych oznaczeń dla sylab długich i samogłosek długich).

W innych językach

[edytuj|edytuj kod]

Iloczas występuje między innymi w:

Znane z łaciny zasady odróżniania długich i krótkich sylab obowiązują również wjęzyku arabskim,choć w języku tym nie obowiązuje zasadamuta cum liquida,nie istnieją bowiem typowe dla języków europejskich nagłosowe zbitki spółgłosek.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Głowiński M., Kostkiewiczowa T., Okopień-Sławińska A., Sławiński J.,Podręczny słownik terminów literackich,Warszawa, 1996, s. 92.ISBN83-85254-34-X.