Przejdź do zawartości

Jan Rokita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Rokita
Ilustracja
Jan Rokita podczasForum Ekonomicznegow Krynicy-Zdroju (2013)
Data i miejsce urodzenia

18 czerwca 1959
Kraków

Minister-szef Urzędu Rady Ministrów
Okres

od 11 lipca 1992
do 26 października 1993

Przynależność polityczna

Unia Demokratyczna

Poprzednik

Wojciech Włodarczyk

Następca

Michał Strąk

Prezes Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego
Okres

od 18 marca 2000
do 12 stycznia 2002

Przynależność polityczna

Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe

Poprzednik

Mirosław Styczeń

Następca

Artur Balazs

Przewodniczący Klubu ParlamentarnegoPlatformy Obywatelskiej
Okres

od czerwca 2003
do listopada 2005

Przynależność polityczna

Platforma Obywatelska

Poprzednik

Donald Tusk

Następca

Donald Tusk

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia PolskiKrzyż Wolności i SolidarnościOdznaka Honorowa za Zasługi dla Legislacji

Jan Władysław Rokita[1](ur.18 czerwca1959wKrakowie) – polski polityk i publicysta, w latach 1992–1993 Minister-szefUrzędu Rady Ministrów,posełna Sejm w latach 1989–2007 (X,I,II,III,IViVkadencji). WspółzałożycielStronnictwa Konserwatywno-Ludowegoi jego prezes w latach 2000–2002. Jeden z liderówPlatformy Obywatelskiejw pierwszych latach jej istnienia, jej wiceprzewodniczący w latach 2001–2003 i 2005–2006 oraz przewodniczący klubu parlamentarnego w latach 2003–2005.

Przez pewien okres swojej działalności politycznej posługiwał się imionami Jan Maria[2][3].

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Wykształcenie i działalność opozycyjna

[edytuj|edytuj kod]

AbsolwentV Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie[4].Ukończył studia naWydziale PrawaUniwersytetu Jagiellońskiego(1983), studiował również filozofię na UJ oraz historię Kościoła katolickiego naPapieskiej Akademii Teologicznej[3].

We wrześniu 1980 brał udział w wiecu, na którym powstałoNiezależne Zrzeszenie Studentów.W listopadzie tego samego roku został jego przewodniczącym na UJ, wchodził też w skład Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS[3].Po wprowadzeniustanu wojennegozostał zatrzymany 21 stycznia 1982, następnie był internowany do 2 lipca 1982. W 1985 przystąpił doRuchu Wolność i Pokój,organizacji o charakterze antykomunistycznym ipacyfistycznym.W maju 1986 został ponownie zatrzymany przez funkcjonariuszySłużby Bezpieczeństwa.Podczas tej czynności pobrano mu siłą odciski palców oraz dopuszczono się istotnych uchybień formalnych. Jan Rokita wytoczył następnie proces przeciwko SB o bezprawne pozbawienie wolności[3].

W grudniu 1988 został członkiemKomitetu ObywatelskiegoprzyLechu Wałęsie[3].

Działalność polityczna w latach 1989–2001

[edytuj|edytuj kod]

W 1989 uczestniczył w obradachOkrągłego Stołujako reprezentant strony solidarnościowo-opozycyjnej. Wwyborach w tym samym rokuzostał wybrany na posła naSejm kontraktowy[5].Został członkiem i wiceprzewodniczącymObywatelskiego Klubu Parlamentarnego.Przewodniczył również sejmowejKomisji Nadzwyczajnej do zbadania działalności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,która zajęła się zbadaniem archiwów dawnej SB. Był autorem raportu końcowego z jej prac, nazwanego „raportem Rokity”.

W 1990 znalazł się wśród założycieliRuchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna[6].Następnie przystąpił doUnii Demokratycznej,był przedstawicielem jej prawicowego skrzydła. W 1991 wybrany został do SejmuIkadencji, w którym pełnił funkcję przewodniczącegoKomisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.Wrządzie Hanny Suchockiejsprawował urząd ministra-szefaUrzędu Rady Ministrów.Zajmował się wówczas między innymi projektem reformy podziału administracyjnego.

Po upadku rządu iprzedterminowych wyborach w 1993został posłemIIkadencji, ponownie z listy UD. Od 1994 należał do nowo powstałejUnii Wolności.W 1995 był współautoremInicjatywy 3/4,mającej na celu niedopuszczenie do zwycięstwaAleksandra Kwaśniewskiegowwyborach prezydenckichw tym samym roku. Otwarcie odżegnywał się od poparcia w wyborachJacka Kuronia,oficjalnego kandydata UW.

W styczniu 1997 odszedł z UW, współtworząc nowe ugrupowanie pod nazwąStronnictwo Konserwatywno-Ludowe,które przystąpiło doAkcji Wyborczej Solidarność.We wrześniu 1997, kandydując z listy zorganizowanego przezMariana Krzaklewskiegokomitetu wyborczego AWS, został posłemIIIkadencji. W Sejmie został ponownie przewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Współtworzył reformę samorządową przeprowadzoną przezrząd Jerzego Buzka.W 2000 wybrano go prezesem SKL w miejsceMirosława Stycznia.Był przeciwnikiem kandydatury Mariana Krzaklewskiego wwyborach prezydenckich w 2000.

Działalność polityczna w latach 2001–2005

[edytuj|edytuj kod]

Po powstaniuPlatformy Obywatelskiejw styczniu 2001 początkowo należał do przeciwników przyłączenia się do niej SKL. Krytykował polityków, którzy przeszli z AWS do PO, jednak po paru miesiącach również zdecydował się na akces do PO.

We wrześniu 2001 uzyskał mandat posłaIVkadencji, zdobywając 20 251 głosów wokręgu krakowskim.W2002kandydował naprezydenta Krakowa;zajął 3. miejsce w 1. turze, zdobywając 36 128 głosów (18,06%)[7]i przegrywając z popieranym przezSojusz Lewicy DemokratycznejiPolskie Stronnictwo LudoweJackiem Majchrowskimoraz z byłym prezydentemJózefem Lassotąz UW. Po odejściu z POMacieja Płażyńskiegostał się faktycznym liderem konserwatywnego skrzydła w partii. Od października 2001 do czerwca 2003 i ponownie od listopada 2005 do czerwca 2006 piastował funkcję wiceprzewodniczącego PO. Od czerwca 2003 do listopada 2005 był przewodniczącym jej klubu poselskiego. W Sejmie IV kadencji ponownie pracował w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Pewną popularność zapewniła Janowi Rokicie praca wkomisji śledczejbadającej tzw.aferę Rywina.Była to pierwsza komisja śledcza, której obrady transmitowano na żywo. Nastąpił wówczas wzrost popularności Jana Rokity, co zbiegło się ze wzrostem notowań PO.

We wrześniu 2003 liczne komentarze wzbudziło jego sejmowe przemówienie, w którym nawoływałrząd Leszka Millerado twardego obstawania przy systemie podejmowania decyzji w Unii ustalonymtraktatem nicejskim.W trakcie parlamentarnej debaty wykorzystał sformułowanieNicea albo śmierć[8].W 2004 udzieliłMichałowi KarnowskiemuiPiotrowi Zarembiewywiadu rzeki, który ukazał się w postaci książkiAlfabet Rokity.

Działalność polityczna w latach 2005–2007

[edytuj|edytuj kod]

Wwyborach parlamentarnych we wrześniu 2005uzyskał 72 145 głosów[9],po raz szósty z rzędu uzyskując mandat. Na plakatach wyborczych reklamował się jako „premier z Krakowa” – był kandydatem swojej partii na urząd premiera.

Wwyborach samorządowych w 2006kandydat Platformy Obywatelskiej na urząd prezydenta Krakowa posełTomasz Szczypińskizajął 3. miejsce. Wyprzedzili go kandydatPrawa i SprawiedliwościRyszard Terleckioraz ubiegający się o reelekcję Jacek Majchrowski. W listopadzie tego samego roku grupa krakowskich parlamentarzystów PO (w tym Jan Rokita) postanowiła poprzeć Ryszarda Terleckiego w drugiej turze[10].Sam Jan Rokita bez zgody władz partii, która nie poparła oficjalnie żadnego z konkurentów, wystąpił w spocie wyborczym kandydata PiS na tle symboli partyjnych PO.

W styczniu 2007 ogłosił dorobek prac kierowanego przez niego tzw.gabinetu cieni PO.Uczynił to bez konsultacji z jego członkami oraz z władzami partii[11][12].

W lipcu 2007 Jan Rokita został w pierwszej instancji skazany w procesie karnym na karę grzywny 5000 zł za nazwanieGrzegorza Wieczerzaka„bardzo znanym przestępcą”[13].

14 września tego samego roku w programieBohater tygodniawTVN24ogłosił, że nie będzie kandydował wprzedterminowych wyborach parlamentarnych,zapowiadając wycofanie się z życia politycznego. Decyzję tę motywował nominacją swej żonyNelli Rokityna stanowisko doradcy prezydentaLecha Kaczyńskiegods. kobiet, która miała miejsce kilka godzin wcześniej[14][15].

Działalność po 2007

[edytuj|edytuj kod]

W grudniu 2007 warszawski sąd okręgowy orzekł, iż ma on przeprosić prokuratora i byłego komendanta głównego policjiKonrada Kornatowskiegoza to, iż nazwał go „wyjątkowo nikczemnym prokuratorem, który hańbi polską policję”[16].

W 2008 wraz zRafałem Dutkiewiczem,Rafałem MatyjąiKazimierzem Michałem Ujazdowskimznalazł się wśród twórców portalu internetowego Polska XXI. W tym samym roku został komentatorem politycznym „Dziennika[17],a także wykładowcą wWyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie[18].

W związku z incydentem[19]z 10 lutego 2009 w samolocie pasażerskimLufthansyprokurator z prokuratury wLandshutw prowadzonym postępowaniu karnym przedstawił Janowi Rokicie zarzut popełnienia czynów zabronionych w postaci zakłócenia spokoju i stawiania oporu funkcjonariuszom policji[20].W sierpniu tego samego roku orzeczono wobec niego karę grzywny w wysokości 3 tysięcy euro[21].Jan Rokita nie wpłacił tej kwoty, wobec czego prokurator w Niemczech uzyskał nakaz jego aresztowania w celu wykonania kary zastępczej[22].

W sierpniu 2009 zakończył współpracę z „Dziennikiem”; w marcu 2012 został felietonistą „Dziennika Polskiego[23].W marcu 2013 ukazała sięAnatomia przypadku,wywiad rzeka z Janem Rokitą przeprowadzony przezRoberta Krasowskiego[24].W grudniu 2013 został publicystą tygodnika „W Sieci[25].

W 2013 komornik zajął jego wynagrodzenie za pracę na uczelni, co było konsekwencją przegranego przez niego w 2010 procesu z byłym komendantem głównym policji Konradem Kornatowskim[26].W tym samym roku Jan Rokita został wykluczony z PO przez jej zarząd krajowy z powodu niepłacenia składek członkowskich[27].

W 2014 został komentatorem stacjiTVN24 Biznes i Świat.Wziął też udział w konwencjiPolski Razemprzedwyborami do Parlamentu Europejskiegoi zadeklarował głos na jej kandydatkę[28].W tym samym roku wszedł do komitetu poparciaMarka Lasoty,kandydującego na prezydenta Krakowa[29].W kolejnych latach deklarował głos na kandydatówPrawa i Sprawiedliwości(wwyborach samorządowych 2018naMałgorzatę Wassermann[30]i wwyborach parlamentarnych 2019na startującego do SenatuKrzysztofa Mazura[31]).

Odznaczenia i wyróżnienia

[edytuj|edytuj kod]

Życie prywatne

[edytuj|edytuj kod]

Jest synem Tadeusza Rokity i prawniczki Adeli z domu Wajdowicz, która po swojej matce, Marii z domu Meder, miała korzenieaustriackie[37].

Pierwszą żoną Jana Rokity, z którą zawarł ślub cywilny, była dziennikarka i pisarkaKatarzyna Zimmerer.Jego drugą żoną (ślub kościelny w obrządku katolickim) zostałaNelli Arnold– obywatelkaPolskipochodzenianiemieckiego,urodzona wZSRR.Wspólnie wychowywali jej córkę z pierwszego małżeństwa – Katarzynę[38].

Należy do grona członków założycieliStowarzyszenia Siemacha[39].Był członkiem komisji rewizyjnej tej organizacji, zaangażowany w jej działalność m.in. jako fundator stypendiów[40].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abM.P. z 2009 r. nr 17, poz. 223
  2. Posłowie X kadencji: Jan Maria Rokita[online], sejm.gov.pl[dostęp 2020-06-28].
  3. abcdeEwaZając,Jan Maria Rokita[online], encysol.pl[dostęp 2020-06-28].
  4. TomaszKrzyżak,Twarze Rokity[online], wprost.pl, 11 stycznia 2004[dostęp 2022-08-04].
  5. M.P. z 1989 r. nr 21, poz. 149
  6. MariuszJanicki,Jan Maria Solista[online], polityka.pl, 29 czerwca 2007[dostęp 2010-09-12].
  7. Wybory samorządowe 2002[online], pkw.gov.pl[dostęp 2020-06-26].
  8. „Nicea albo śmierć”[online], wp.pl, 16 grudnia 2004[dostęp 2020-06-28].
  9. Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzone na dzień 25 września 2005[online], pkw.gov.pl[dostęp 2020-06-28].
  10. Platforma zareklamuje politycznego konkurenta?[online], wp.pl, 20 września 2007[dostęp 2020-06-28].
  11. Rokita przedstawił dorobek prac „gabinetu cieni”[online], wp.pl, 28 stycznia 2007[dostęp 2009-08-07].
  12. Tusk: Jestem przekonany, że Rokita nigdzie się nie wybiera,gazeta.pl, 28 stycznia 2007 [zarchiwizowane 2007-02-07].
  13. Rokita skazany na 5 tys. grzywny[online], money.pl, 13 lipca 2007[dostęp 2009-08-07].
  14. Jan Rokita: Rzucam politykę z miłości do żony[online], dziennik.pl, 14 września 2007[dostęp 2010-07-12].
  15. Rokita ogłosił, że nie wystartuje w wyborach,gazeta.pl, 14 września 2007 [zarchiwizowane 2014-10-29].
  16. Sąd: Rokita musi przeprosić Kornatowskiego,gazeta.pl, 10 grudnia 2007 [zarchiwizowane 2007-12-12].
  17. Jan Rokita będzie pisać dla „Dziennika”,tvn24.pl, 1 września 2008 [zarchiwizowane 2017-08-30].
  18. Jan Rokita wreszcie znalazł pracę[online], dziennik.pl, 17 czerwca 2008[dostęp 2013-06-11].
  19. Rokita: traktowali mnie z niemiecką nienawiścią do Polaka[online], wyborcza.pl, 11 lutego 2009[dostęp 2009-08-07].
  20. Bawarska prokuratura ściga Rokitę[online], wyborcza.pl, 28 lutego 2009[dostęp 2009-08-07].
  21. Niemcy ukarali Jana Rokitę[online], wp.pl, 7 sierpnia 2009[dostęp 2009-08-07].
  22. Jan Rokita ścigany – niemiecka prokuratura wydała nakaz aresztowania[online], wp.pl, 14 grudnia 2009[dostęp 2009-12-14].
  23. Rokita debiutuje w „Dzienniku Polskim”[online], pb.pl, 2 marca 2012[dostęp 2013-06-11].
  24. BogumiłŁoziński,Przypadki Rokity[online], gosc.pl, 21 marca 2013[dostęp 2013-06-11].
  25. Nowy numer tygodnika „wSieci”[online], wsieci.pl, 26 grudnia 2013[dostęp 2020-06-28].
  26. Akademia Ignatianum: komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia Rokity,onet.pl, 14 czerwca 2013 [zarchiwizowane 2013-06-18].
  27. Jan Rokita usunięty z PO za niepłacenie składek[online], tvn24.pl, 11 czerwca 2013[dostęp 2013-06-11].
  28. Rokita zagłosuje w wyborach do PE na Emilewicz[online], rp.pl, 12 maja 2014[dostęp 2024-07-10].
  29. Jan Rokita w komitecie poparcia Marka Lasoty,tvp.pl, 10 listopada 2014 [zarchiwizowane 2022-09-24].
  30. Rokita: W niedzielę zagłosuję na Wassermann[online], dorzeczy.pl, 30 października 2018[dostęp 2020-06-28].
  31. GrzegorzSkowron,Wybory parlamentarne 2019. Jan Rokita popiera Krzysztofa Mazura[online], dziennikpolski24.pl, 13 września 2019[dostęp 2020-06-28].
  32. M.P. z 2018 r. poz. 573
  33. WiktorKazanecki,Premier odznaczył Jana Rokitę[online], interia.pl, 12 października 2022[dostęp 2023-05-17].
  34. Medal Św. Brata Alberta,albert.krakow.pl [zarchiwizowane 2023-07-24].
  35. Laureaci Nagrody im. Edwarda J. Wende[online], fdp.org.pl[dostęp 2024-05-25].
  36. Medal Niezłomnym w Słowie,13-grudnia.pl [zarchiwizowane 2018-07-02].
  37. RafałPleśniak,Wybierzmy przyszłość!,„Wprost” (12), 2005 [zarchiwizowane 2012-05-14].
  38. Nelli Rokita – żona źle strzeżona[online], wp.pl, 7 sierpnia 2009[dostęp 2020-07-17].
  39. 124 członków Stowarzyszenia Siemacha,siemacha.org.pl [zarchiwizowane 2019-11-01].
  40. Jan Rokita, polityk na odwyku[online], gazetakrakowska.pl, 22 października 2010[dostęp 2018-08-06].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]