Przejdź do zawartości

Jan bez Ziemi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan bez Ziemi
Ilustracja
ilustracja herbu
Pan Irlandii
Okres

od 1177
do 19 października 1216

Poprzednik

nowy tytuł

Następca

Henryk III Plantagenet

Król Angliiiksiążę Akwitanii
Okres

od 6 kwietnia 1199
do 19 października 1216

Poprzednik

Ryszard I Lwie Serce

Następca

Henryk III Plantagenet

Książę Normandii
Okres

od 6 kwietnia 1199
do 1204

Poprzednik

Ryszard I Lwie Serce

Następca

Karol I Andegaweński

Hrabia Andegawenii
Okres

od 1203
do 1204

Poprzednik

Artur z Bretanii

Następca

Karol I Andegaweński

Dane biograficzne
Dynastia

Plantageneci

Data i miejsce urodzenia

24 grudnia 1166
Oksford

Data i miejsce śmierci

18/19 października 1216
Newark

Ojciec

Henryk II Plantagenet

Matka

Eleonora Akwitańska

Żona

Avisa z Gloucester
Izabela d’Angoulême

Dzieci

Henryk III
Ryszard z Kornwalii
Joanna
Izabela

Jan bez Ziemi(ang.John the Lackland,fr.Jean sans Terre,ur.24 grudnia1166wOksfordzie,zm.18lub19 października1216wNewark) – PanIrlandiiz nadania ojca od 1177, król Anglii od 6 kwietnia 1199, bratRyszarda Lwie Serce.

Jego przydomek pochodzi stąd, że w odróżnieniu od swych starszych braci nie otrzymał od ojcaHenryka II Plantagenetażadnych posiadłości ziemskich. Dopiero w roku 1189, kiedy tron objął jego bratRyszard Lwie Serce,otrzymał od niegohrabstwo Gloucester.

Wczesne lata

[edytuj|edytuj kod]

Urodzony w Beaumont Palace wOksfordziejako piąty syn króla Henryka II iEleonory Akwitańskiej.Data jego urodzenia pozostaje niepewna – przyjmuje się, że było to w 1166 lub 1167 r. Za tą pierwszą datą przemawia fakt, że Henryk i Eleonora nie przebywali ze sobą w marcu 1167 r. Ponadto wiadomo, że Jan urodził się w Oksfordzie, a Boże Narodzenie 1167 r. rodzina królewska spędziła wNormandii.Imię otrzymał (według kroniki kanonika zLaon) po św. Janie Apostole, patronie dnia, w którym się urodził. Jako najmłodszy z rodzeństwa nie mógł raczej liczyć na objęcie władzy, mimo że był ulubionym synem swego ojca.

Jeszcze jako dziecko został zaręczony zAdelajdą,córkąhrabiego SabaudiiHumberta III Błogosławionego.Dzięki temu małżeństwu Jan miał odziedziczyć hrabstwa Sabaudii, Maurienne, Piemontu oraz inne ziemie hrabiego Humberta. Wpływy Plantagenetów sięgnęłyby więc zaAlpy.Król Henryk ze swej strony obiecał Janowi kilka zamków wNormandii,co spowodowało konflikt ze starszym synem Henryka,Godfrydem,który również miał ochotę na te zamki.Adelajda przybyła na dwór Henryka[potrzebny przypis],ale zmarła, nim doszło do ślubu.

Jan niejednokrotnie spiskował przeciwko starszym braciom. W 1184 r. walczył z bratemRyszardemoAkwitanię.Porażka w tym sporze sprawiła, że w kwietniu 1185 r. Jan wybrał się doIrlandii.Książę nie nawiązał jednak dobrych stosunków z Irlandczykami. Kiedy razem ze swoimi rycerzami przybył doWaterfordu,na jego spotkanie wyszła irlandzka starszyzna. Gdy Jan i jego towarzysze zobaczyli gęste i długie brody Irlandczyków, zaczęli się śmiać i szarpać za te brody. Irlandczycy uznali więc Jana zaźle wychowane dziecko, z którego nic dobrego wyrosnąć nie może.Jan wybudował w Irlandii wiele zamków, które będą stanowić silne oparcie dla Anglików na wyspie. Irlandię opuścił w grudniu 1185 r. Kiedy przebywał w Anglii, dowiedział się o śmierci swojego starszego brata Godfryda. Jego szanse na tron angielski znacznie wzrosły i książę zdecydował się nie wracać do Irlandii. Następną ekspedycję na wyspę podejmie dopiero w 1210 r.

W 1189 Jan poślubiłAvisę,córkę i dziedziczkę hrabiego Gloucester (w historii nadawano jej także imiona Izabela, Joanna i Eleanora). Mieli dwoje dzieci, jednak Jan anulował to małżeństwo na krótko przed lub po tym jak zasiadł na tronie.

Po śmierci ojca (w 1189 r.) na tron wstąpił Ryszard. Jako król większą część swego panowania spędził poza krajem, uczestnicząc w wyprawach wojennych i krucjatach. W czasie jego nieobecności władzę sprawowałbiskup ElyWilliam Longchamp.Jan był z takiego obrotu spraw niezadowolony i spiskował przeciw biskupowi, starając się umocnić swoją pozycję jako pretendenta do tronu. Kiedy Ryszard został uwięziony przezcesarzaHenryka VI,Jan, sprzymierzony zkrólem FrancjiFilipem Augustem,zaoferował cesarzowi 80 000 marek, jeśli ten przetrzyma go w niewoli do 29 września 1194 r. Cesarz tę propozycję odrzucił. Ryszard powrócił do kraju w 1194 r. i przejął władzę, tłumiąc narastający bunt młodszego brata. Ryszard wybaczył bratu nieposłuszeństwo i wyznaczył go na swojego następcę. Na ten okres przypada legenda o „Robin Hoodzie”.

Niektórzy historycy uważają, że Jan wcale nie chciał pozbawić brata tronu. Twierdzą też, że Jan wiele energii poświęcał na odbudowę kraju, zrujnowanego ogromnymi podatkami nałożonymi przez Ryszarda na wyprawę krzyżową. Historia o nieposłuszeństwie Jana pochodzi od późniejszych kronikarzy kościelnych, którzy nie wybaczyli Janowi odmowy przyłączenia się doczwartej krucjaty.

Król Anglii

[edytuj|edytuj kod]

Katastrofa imperium Plantagenetów

[edytuj|edytuj kod]

6 kwietnia 1199 r. Ryszard zginął od strzały łucznika podczas oblężenia zamku wicehrabiego Limousin. Jan został więc królem Anglii, koronowanym w maju tego samego roku wWestminsterze.Jego panowanie nie spotkało się z powszechną akceptacją. W Andegawenii,MaineorazPoitouwysunięto przeciw niemu jego bratanka,Artura,księcia Bretanii,syna starszego brata Jana,Godfryda.Arturowi udało się uzyskać poparciekróla FrancjiFilipa Augusta,który korzystał z każdej okazji, aby rozciągnąć swoje wpływy na kontynentalne posiadłości Plantagenetów.

Na wieść o śmierci Ryszarda Filip August zająłÉvreux.Wkrótce po koronacji do ofensywy przeszedł Jan. Jego stronnicy,Aimar z Thouarsoraz trzech członków roduLusignanówzaatakowałoToursz zamiarem wzięcia Artura do niewoli. Król Jan obiecał Aimarowi tytułseneszala,jeśli próba się powiedzie. Równolegle król udał się doNormandiina spotkanie z Filipem Augustem. Udało mu się uzyskać poparcie głównych stronników Ryszarda Lwie Serce – cesarzaOttona IV,hrabiego FlandriiBaldwina IXihrabiego BoulogneRenalda.Przysięgę na wierność królowi Anglii złożyło ponadto 15 francuskich baronów, w tymWilliam des Roches,opiekun księcia Artura. Jan uzyskał więc silniejszą niż Filip pozycję w rokowaniach.

Jego powodzenie było jednak krótkotrwałe. Zdrada des Rochesa nie przyniosła Janowi oczekiwanych korzyści, gdyż Artur zdołał zbiec i podążył na dwór Filipa Augusta. Tymczasem hrabia Flandrii i wielu rycerzy złożyło śluby krucjatowe i opuściło dwór króla Jana, który musiał podpisać traktat wLe Gouletw 1200 r., w którym uznawał francuskie nabytki w Normandii,BerryiOwernii.Sam został uznany za panaAndegawenii.Obiecał również, że nie będzie nakłaniał swoich sojuszników do ataku na monarchięKapetyngów.

Początek końca imperium andegaweńskiego rozpoczął się niedługo później od sprawy Lusignanów, których Jan uczynił najpotężniejszymi baronami w regionie. W sierpniu 1200 r. oddalił swoją pierwszą żonę i ożenił się zIzabelą z Angoulême,która była już zaręczona zHugonem IX z Lusignan.Król nie przejął się jego protestami, na domiar złego odebrał rodowi hrabstwoMarche.Lusignanowie udali się po pomoc do Filipa Augusta, który skorzystał z okazji. Ponieważ Jan był jego lennikiem jako książę Normandii, Filip oskarżył go ofelonięi skonfiskował jego francuskie posiadłości, które nadał w lenno Arturowi. Po stronie króla Francji opowiedzieli się hrabiaRajmund VI z Tuluzyi Renald de Dammartin. Jana opuściła większość stronników. Pozostał tylkokról NawarrySancho VII,który sam potrzebował pomocy.

W 1202 r. Artur i Lusignanowie zaatakowaliPoitou,a Filip uderzył na Normandię, zdobywając wiele zamków. Jan przebywał wówczas wLe Mans.Natychmiast ruszył na południe, odnosząc liczne sukcesy, m.in. do jego niewoli dostał się książę Artur wraz z całym orszakiem. Opanowano również ziemie wicehrabiego Limousin. Sukces zaprzepaściło postępowanie Jana. Artur zginął w tajemniczych okolicznościach w kwietniu 1203 r. Król nie okazywał też litości rycerzom znajdującym się w jego niewoli. To spowodowało, że większość jego stronników przeszła na stronę Filipa Augusta. Wkrótce poddało mu sięAlençonw Normandii.Vaudreuilskapitulowało bez walki. W 1204 r., po 6-miesięcznym oblężeniu, upadł zamekGaillard.Podczas 3-tygodniowej kampanii Filip August opanowałFalaise,Caen,Bayeux,ArgentaniLisieux.Wojska bretońskie opanowałyMont Saint-MicheliAvranches.Tours upadło w 1204 r.,Chinonrok później. Rouen otworzyło swoje bramy bez walki.

1 kwietnia 1204 r. zmarła królowa Eleonora Akwitańska, co załamało wierność akwitańskich wasali króla Jana, którzy masowo przechodzili na stronę króla Filipa. Do rywalizacji przyłączył siękról KastyliiAlfons VIII Szlachetny,który zażądałGaskoniijako zaległego posagu dla swojej żony, a siostry Jana,Eleonory.Gaskonia pozostała jednak wierna Janowi. W 1206 r. Jan musiał podpisać pokój i uznać wszystkie zdobycze Filipa.

Podczas tej wojny król Jan wprowadził zmiany w królewskiej flocie, której nową bazą uczyniłPortsmouth(dotychczasowi królowie główną bazę floty utrzymywali wSandwich). Powołał teżAdmiralicję,w skład której weszło 4 admirałów. Za jego panowania zaszły pewne zmiany w budowie okrętów, m.in. wprowadzono dodatkowe żagle. Za czasów Jana I zbudowano również pierwszy duży okręt transportowy.

Konflikt z papiestwem

[edytuj|edytuj kod]

W międzyczasie Jan popadł w konflikt zpapieżemInnocentym III.Powodem sporu była obsada stolicy arcybiskupiej wCanterburypo śmierciarcybiskupaHuberta Waltera,który zmarł 13 lipca 1205 r. Na temat osoby nominata doszło do sporu między królem i biskupami a kapitułą w Canterbury. Doszło to tego, że i król i kapituła wybrali swoich kandydatów. Kiedy obydwaj nominaci pojawili się wRzymie,papież unieważnił ich nominacje i wybrał własnego kandydata,Stephena Langtona.Król Jan odmówił zaakceptowania Langtona jako arcybiskupa. Na tym stanowisku poparł go angielski kler i baronowie.

W lipcu 1207 r. Jan wygnał mnichów z Canterbury. W odpowiedzi papież nałożył interdykt na Królestwo Anglii. Król odpowiedział konfiskatą majątków kościelnych. Konflikt przeciągał się, a papież, obawiając się upadku wiary w Anglii, zezwolił w 1209 r. na odprawianie mszy przed kościołami. W listopadzie 1209 r. papież ekskomunikował króla Jana. W lutym 1213 r. papież zagroził Janowi pozbawieniem go korony, jeśli się nie podda. Król musiał się ugiąć i w 1213 r., w obecności legatów papieskich w kościeletemplariuszywDover,król oddał swoje państwo w opiekę Boga i świętych Piotra i Pawła. Zobowiązywał się płacić również roczną daninę papieżowi w wysokości 1000 marek (700 z Anglii i 300 z Irlandii). Papież ze swej strony udzielił poparcia Janowi w konflikcie z baronami.

Wojna 1214 roku

[edytuj|edytuj kod]

Janowi udało się utrzymać i utwierdzić swoją władzę na wyspach. W 1208 r. wyprawił się do południowejWalii,w 1209 r. na pogranicze szkockie, w 1210 r. do Irlandii, a w 1211 r. stłumił powstanie w północnej Walii. Te kampanie kończyły się sukcesami króla Jana. Jego głównym celem pozostawało jednak odzyskanie andegaweńskich posiadłości na kontynencie. Aby zdobyć fundusze potrzebne na wyprawę, Jan nałożył ogromne podatki na Żydów i feudałów oraz skonfiskował majątki Kościoła. W 1212 r. był już gotowy do wojny, ale konflikt z baronami uniemożliwił mu wypłynięcie. W tym samym czasie plany inwazji na Anglię snuł Filip August, aleWilliam de Longespee, 3. hrabia Salisburyzniszczył francuską flotę podDamme.

Dopiero w lutym 1214 roku Jan przeprawił swoją armię na kontynent i wylądował wLa Rochelle.Zawarł również sojusz z cesarzem Ottonem IV i hrabią FlandriiFerdynandem,którzy mieli zaatakować Francję od północy. Jan zaatakował z Gaskonii, bezskutecznie próbując zdobyćAngers.Królowi udało się przeciągnąć na swoją stronę Lusignanów i przy ich pomocy zdobyć miasto. Wtedy pojawiły się wojska francuskie pod dowództwem następcy tronu, księciaLudwika,które zmusiły Jana do ucieczki. Pomimo przewagi liczebnej Anglików inicjatywa należała do Francuzów, którzy odzyskiwali utracone zamki. Król Jan mógł się pocieszać tylko tym, że doprowadził do podziału sił francuskich i Filip stanie z mniejszymi siłami przeciwko wojskom cesarskim.

W sierpniu 1214 r. do Jana dotarła wieść obitwie pod Bouvines,stoczonej 27 lipca, zakończonej całkowitą klęską wojsk cesarskich. Tym samym stało się jasne, że kampania na kontynencie została przegrana. Nie odzyskano żadnych ziem, prestiż został poważnie nadwątlony, Anglia stała na skraju bankructwa, a skarb świecił pustkami. Po powrocie do Anglii Jan musiał stawić czoło rebelii baronów.

Wielka Karta Swobód

[edytuj|edytuj kod]
Król Jan podpisuje Wielką Kartę Swobód
Nagrobek króla Jana w katedrze w Worcester

Na skutek niepowodzeń wojennych, wysokich podatków i nadużyć królewskich urzędników doszło do równoczesnego buntu duchownych, szlachty i miast. 10 czerwca 1215 roku kilku baronów połączyło siły i ruszyło naLondyn.Wymusili oni na królu podpisanie wRunnymedepodWindsorem15 czerwca 1215Wielkiej Karty Swobód.Zapisy Karty gwarantowały miastom wolność handlu, duchownym prawo obsadzania biskupów. Król nie mógł podwyższać podatków bez porozumienia z radą królewską złożoną z baronów, biskupów i arcybiskupa oraz więzić nikogo bez wyroku sądowego. Złamanie przez króla któregoś z ustaleń uprawniało baronów do wypowiedzenia posłuszeństwa i nawoływania do powszechnego powstania. Uważa się, że Wielka Karta dała początek ustrojowi Anglii i przyczyniła się do powstania parlamentu. Ze swej strony baronowie złożyli przysięgę na wierność Janowi.

Rychło jednak okazało się, że Jan nie ma zamiaru przestrzegać postanowień Wielkiej Karty. Już latem 1215 r. doprowadziło to do wojny między królem a jego baronami.

Osobny artykuł:Pierwsza wojna baronów.

Konflikt ten szybko przekształcił się w konflikt dynastyczny, gdyż baronowie postanowili zdetronizować króla Jana, a na jego miejsce wybrali księcia Ludwika, następcę tronuFrancji.W listopadzie 1215 r. Ludwik wysłał posiłki do Anglii, sam przybył wiosną 1216 r. i ruszył za królem Janem, który znajdował się wKencie.Marsz był jednak powolny, gdyż inwazja francuska spotkała się z nieprzychylnym odzewem ze strony papieża, który był seniorem króla Anglii.

Do Kentu wojska Ludwika dotarły 21 maja 1216 roku. Król Jan nie zdecydował się na bitwę i uciekł doWinchesteru.Ludwik uzyskał wolną drogę doLondynu.Do stolicy Anglii wkroczył bez walki i w katedrze św. Pawła został okrzyknięty królem. Wielu baronów złożyło mu hołd, wśród nich był równieżkról SzkocjiAleksander II.Ludwik rychło ponowił pościg za Janem. 14 czerwca zdobył Winchester. Następnie ruszył oblegać główny port na kanaleLa Manche,Dover.Trwające od 19 lipca do 14 października oblężenie nie przyniosło rezultatów i Ludwik wycofał się do Londynu.

Śmierć

[edytuj|edytuj kod]

Tymczasem wojska króla Jana oblegałyRochester,który kilka lat wcześniej został na rozkaz Jana mocniej ufortyfikowany. Oblężenie więc przedłużało się. Tymczasem stan zdrowia króla pogarszał się. Zmarł on 18 lub 19 października 1216 wzamku w Newark.Jako przyczynę jego śmierci podaje się główniedyzenterię,wypicie zbyt dużej ilości młodego brzoskwiniowego wina lub nawet otrucie.

Król Jan został pochowany wkatedrze w Worcester.Pozostawił po sobie tak złą pamięć[potrzebny przypis],że nigdy już nie dawano następcom tronu imienia Jan.

29 sierpnia 1189 r. w Marlborough Castle Jan poślubiłAvisę(ok. 1170 – 14 października 1217), córkę i dziedziczkęWilliama Fitz Roberta, 2. hrabiego Gloucesteri Hawisy de Beaumont, córki2. hrabiego Leicester.Nie wiadomo, czy Jan i Avisa mieli razem dzieci. Małżeństwo zostało rozwiązane ok. 1199 r.

24 sierpnia 1200 r. Jan poślubił wBordeauxIzabelę d’Angoulême(ok. 1187 – 31 maja 1246), córkęAymera Taillefera,hrabiego Angoulême iAlicji de Courtenay,córkiPiotra I de Courtenay.Jan i Izabela mieli razem dwóch synów i trzy córki:

Jan miał również kilkanaścioro dzieci ze związków pozamałżeńskich:

  • Joanna,żonaLlywelyna Wielkiego,władcy Walii
  • Richard Fitz Roy
  • Oliver Fitz Roy, brał udział wV krucjacie,z której nie powrócił
  • Geoffrey Fitz Roy, zginął w 1205 r. podczas wyprawy do Poitou
  • John Fitz Roy
  • Henry Fitz Roy (zm. 1245)
  • Osbert Gifford, posiadał ziemie w Oxfordshire, Norfolk, Sussex i Suffolk, zmarł po 1216 r.
  • Eudes Fitz Roy, brał udział w wyprawie Ryszarda z Kornwalii do Ziemi Świętej i tam zmarł w 1241 r.
  • Bartholomew Fitz Roy
  • Maud Fitz Roy, opatka w Barking, zmarła w 1252 r.
  • Isabel Fitz Roy, żona Richarda Fitz Ivesa
  • Philip Fitz Roy, zmarł po 1263 r.

Jan bez Ziemi w kulturze

[edytuj|edytuj kod]

W plebiscycie Magazynu HistorycznegoBBCz 2006 roku Jan został wybrany na „najgorszego Brytyjczyka” XIII w. Postać Jana występuje w opowieściach i filmach oRobin Hoodzie.Często jako jedna z ważniejszych postaci negatywnych

Fikcja literacka

[edytuj|edytuj kod]

Sztuka filmowa (lista niepełna)

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Charles Phillips:The Illustrated Encyclopedia of Royal Britain.John Haywood, Richard G. Wilson (konsult.). New York: Metro Books, 2011.ISBN978-1-4351-1835-5.
  • Wilfred LewisWarren,King John,Berkeley: University of California Press, 1978,ISBN0-520-03643-3,OCLC4274479.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]
  • Michał Kozłowski,Jan bez Ziemi – władca szalony?[1].