Przejdź do zawartości

Janusz Waluś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Janusz Waluś
Ilustracja
Janusz Waluś w 2024 r.
Data i miejsce urodzenia

14 stycznia 1953
Zakopane

Okres

od 1986
do 1993

Przynależność polityczna

Partia Narodowa,Partia Konserwatywna,Afrykanerski Ruch Oporu

Janusz Jakub Waluś(ur.14 stycznia1953wZakopanem[1]) –polsko-południowoafrykańskidziałaczskrajnej prawicy,terrorystai zabójca czarnoskórego lideraPołudniowoafrykańskiej Partii KomunistycznejChrisa Haniego.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Młodość

[edytuj|edytuj kod]

Urodził się wZakopanem,naPodhalu,choć publicysta Adam Tycner wskazuje okoliceSzczyrku.W rodzinie, wywodzącej się zKresów,panowała atmosferaantykomunistyczna[2].Jego rodzice wraz z Januszem i jego starszym bratem przenieśli się doRadomia.Jego ojciec, Tadeusz Waluś, prowadził prywatny zakład zajmujący się produkcjąkryształów,w którym pomagał także jego syn.

W młodości uprawiał sporty samochodowe – zdobył tytuł mistrza Polski w kategoriiFiat 127.Mówił, że był „sympatykiemSolidarności,ale bliżej mu było doKPN[2].

Emigracja do Południowej Afryki

[edytuj|edytuj kod]

W 1981 roku wyemigrował doPołudniowej Afryki,gdzie dołączył do ojca i brata, którzy przybyli tam w połowie lat 70. XX wieku. Wspólnie z nimi, podobnie jak wcześniej wPolsce,prowadził niewielkąhutę szkła.Gdy po kilku latach ich rodzinny interes zbankrutował, ojciec opuścił Południową Afrykę ale bracia pozostali, zajmując się różnymi profesjami – starszy brat założył przedsiębiorstwo, a Janusz Waluś został kierowcą ciężarówki.

Działalność polityczna

[edytuj|edytuj kod]
FlaganeonazistowskiejorganizacjiAfrykanerski Ruch Oporu(Afrikaner Weerstandsbeweging), której członkiem był Janusz Waluś

W 1986 roku przyjął południowoafrykańskieobywatelstwoi silnie zaangażował się w działalność polityczną[3].W czasie rosnących antagonizmów rasowych, światopoglądowych i narodowych stanął po stronieafrykanerskichnacjonalistycznychdziałaczy, dążących do utrzymania systemu segregacji rasowej –apartheidu.Wstąpił kolejno do rządzącejPartii Narodowej,następniePartii Konserwatywnej,a w końcu doneonazistowskiejiterrorystycznejorganizacjiAfrykanerski Ruch Oporu(Afrikaner Weerstandsbeweging).

Gdy w lutym 1990 roku, decyzją prezydentaFrederika Willema de Klerka,uwolnionoNelsona Mandelęi zalegalizowano działalność największych opozycyjnych stowarzyszeń –Afrykańskiego Kongresu NarodowegoiPołudniowoafrykańskiej Partii Komunistycznej,ruchy afrykanerskie uległy zradykalizowaniu. Skrajnarasistowskaprawica,w której szeregach był Waluś, była zdecydowanie przeciwna postępującym przemianom politycznym. Oprócz sprzeciwu wobec nadania praw obywatelskich i wyborczych czarnej większości obawiała się również skutków rosnącego poparcia dla komunistów.

Zabójstwo Haniego

[edytuj|edytuj kod]

10 kwietnia 1993 roku zastrzeliłChrisa Haniego,będącego liderem partii komunistycznej, przed jego domem wBoksburgukołoPretorii.W sądzie tak opisał sam moment zabójstwa:

Wychodził ze swojego samochodu. Wsadziłem pistoletZ88za pasek z tyłu moich spodni i podszedłem do niego. Nie chciałem strzelać w plecy, więc zawołałem:Mister Hani.Odwrócił się, a ja wyciągnąłem pistolet i strzeliłem w niego. Kiedy się przewracał, strzeliłem drugi raz. Tym razem w głowę. Kiedy upadł na ziemię, oddałem jeszcze dwa strzały w skroń. Zaraz potem wsiadłem do samochodu i odjechałem stamtąd najszybciej, jak to było możliwe[4][5].

Reakcje po zabójstwie i proces

[edytuj|edytuj kod]

Mord na czołowym działaczu opozycji zradykalizował nastroje społeczne, grożąc tym samym fiaskiem rozmów między apartheidowskim rządem a opozycją[6].Bojową atmosferę w kraju załagodzono głównie dzięki działaniom Nelsona Mandeli. Kilka dni po morderstwie przypomniał on w przemówieniu telewizyjnym, że chociaż zabójcą był człowiek o białym kolorze skóry, to sprawca został odnaleziony dzięki pomocy białej kobiety,Afrykanerki[7].

Za zlecenie zabójstwa odpowiedzialny był lider Partii KonserwatywnejClive Derby-Lewis[8][5].PolitykpodżegałWalusia do zbrodni i dostarczył mu broń. Obydwaj działacze zostali skazani nakarę śmierci.Dzięki zniesieniu tej kary w Południowej Afryce, wyrok zamieniono nadożywotnie więzienie.Na znalezionej u Derby-Lewisa liście potencjalnych ofiar Hani znajdował się na trzeciej pozycji, pierwszym był Nelson Mandela, a drugiJoe Slovo[9].W 1997 roku Janusz Waluś stanął przed Komisją Prawdy i Pojednania, stworzoną w celu rozliczenia zbrodniapartheidu.Wyrok nie został uchylony[4].

Dalsze lata

[edytuj|edytuj kod]

W czerwcu 2015 rokuambasada RP w Pretoriiprzekazała do Ministerstwa Sprawiedliwości prośbę Janusza Walusia, odbywającego w Południowej Afryce karę dożywotniego pozbawienia wolności, o umożliwienie mu odbycia reszty tej kary w Polsce[10].

10 marca 2016 roku sąd wPretoriiorzekł, że Janusz Waluś może w ciągu 14 dni po ustaleniu wysokościkaucjizostaćzwolniony warunkowo z więzienia.Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Południowej Afryki Mthunzi Mhaga poinformował, że istnieje możliwość złożeniaapelacjii ten wyrok nie jest równoznaczny z wypuszczeniem Walusia na wolność[11][12].Ministerstwo Sprawiedliwości Południowej Afryki skorzystało zatem z prawa do odwołania się od wyroku stołecznego sądu. Rozprawę apelacyjną wyznaczono na 5 maja 2017 roku, a następnie przełożono na 29 maja 2017 roku[13].Na rozprawie 29 maja Najwyższy Sąd Apelacyjny wBloemfonteinodłożył swoją decyzję do czasu, gdy Ministerstwo Sprawiedliwości Południowej Afryki uzupełni apelację w sprawie. W dniu 18 sierpnia 2017 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny podjął decyzję uchylającą postanowienie sądu w Pretorii. Waluś pozostał więc w więzieniu[14].

Na początku 2017 roku, po 30 latach, zrzekł siępołudniowoafrykańskiegoobywatelstwa, aby ułatwić tym samym proces zwolnienia przedterminowo z więzienia i powrotu do Polski[15],jednak latem tego samego roku sąd zdecydował, że Waluś będzie kontynuować odbywanie kary więzienia w Południowej Afryce[16].

21 listopada 2022 roku Trybunał Konstytucyjny w Południowej Afryce zadecydował o warunkowym zwolnieniu Walusia z więzienia[17].Od 29 listopada Waluś przebywał w szpitalu, po tym jak został zraniony nożem przez innego więźnia. Na wolność wyszedł 7 grudnia[3].Okres zwolnienia warunkowego wynosił dwa lata, a podczas jego trwania Waluś nie mógł opuszczać terytorium Południowej Afryki[18].Deportowany z RPA, 7 grudnia 2024 roku wrócił do Polski[19][20],w hali przylotówLotniska Chopina w Warszawiepowitał goGrzegorz Braun[21].

Kontrowersje

[edytuj|edytuj kod]
Pomnik upamiętniającyChrisa HaniegowBoksburgu

Mimo upływu czasu osoba Janusza Walusia nadal budzi emocje. Przez zwolenników opozycji antyapartheidowskiej traktowany jest jako brutalny zabójca charyzmatycznego lidera, w którym wielu opozycjonistów widziało przyszłego przywódcęPołudniowej Afryki[22].Przeciwnicy Walusia oskarżają go też o wywołanie wysokiego, zdaniem niektórych, ryzyka zerwania pokojowych negocjacji znoszącychapartheid,co skutkowało podburzeniem i tak silnie zantagonizowanego społeczeństwa do wojny rasowej[23].Przypominają też o współpracy Walusia nie tylko z afrykanerskimi terrorystami, ale i bojówkarzami o profilu neonazistowskim i suprematystycznym[24].

Dla silnie konserwatywnej części białej społeczności (głównieafrykanerów) Waluś jest bohaterem, który uratował ich kraj przed – ich zdaniem – niebezpieczeństwem wiążącym się z dojściem komunistów do władzy[4].

W 2013 roku na polskim rynku ukazała się publikacjaZabić Haniego. Historia Janusza Walusiaautorstwa Michała Zichlarza[4].W 2019 rokuCezary Łazarewiczopublikował natomiast książkęNic osobistego. Sprawa Janusza Walusia[25].

We wrześniu 2024 Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył postępowanie karne przeciwko działaczceNarodowego Odrodzenia PolskiMarzenie D., oskarżonej o publiczne pochwalanie popełnionego przez Janusza Walusia morderstwa politycznego. Podczas pikiety zorganizowanej w 2021 przez działaczy NOP przed ambasadą RPA w Warszawie stwierdziła ona, że„Janusz Waluś nie dokonał aktu politycznego terroryzmu. Była to polityczna święta egzekucja”.Swoje przemówienie zakończyła słowami:„Żądamy wolności dla bohatera!”.Sąd uznał, że nie popełniła ona przestępstwa, lecz jedynie wykroczenie, którego karalność już się przedawniła[26].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. MichałZichlarz,Zabić Haniego,Zakrzewo: Wydawnictwo Replika, 2013, s. 20,ISBN978-83-7674-234-2,OCLC840305254.
  2. abAdam Tycner,Jak Polak zabił czarnego komunistę,w:Do Rzeczy. Historia,s. 47, ISSN 2299-9515
  3. abJanusz Waluś oficjalnie wyszedł z południowoafrykańskiego więzienia[online], Onet[dostęp 2022-12-07](pol.).
  4. abcdMateusz Pawlak:Zamach, który zatrząsł krajem.rp.pl, 2013-04-10.
  5. abHubert Orzechowski:Prawie wywołał wojnę domową w RPA. Poseł Kukiz '15 chce go sprowadzić do Polski.newsweek.pl.
  6. Zamach, który wstrząsnął krajem
  7. "Nelson Mandela, 1918-2013",www.newrepublic.com.
  8. Hani killer’s stabbing: SACP, Bizos blamed.iol.co.za. [dostęp 2016-11-07].(ang.).
  9. Adam Szostkiewicz, Jędrzej Winiecki.Już nie noc, jeszcze nie dzień.„Polityka”, s. 86–7, 12.06.2010. Warszawa: „Polityka” spółdzielnia pracy.ISSN0032-3500
  10. Wyjaśniamy, jak naprawdę wygląda sprawa Walusia
  11. Polski morderca może wyjść z więzienia w RPA. 23 lata temu zabił „następcę Mandeli”.Telewizja Polska S.A., 2016-03-10. [dostęp 2016-03-14].
  12. Omal nie doprowadził do wojny. Najsłynniejszy polski zamachowiec może wyjść na wolność.Serwis TVN24, 2016-03-10. [dostęp 2016-03-14].
  13. Janusz Waluś na razie nie wyjdzie na wolność. Sąd w RPA potrzebuje więcej czasu.[dostęp 2017-05-09].(pol.).
  14. Janusz Walus parole decision must consider Hani's widow – SCA,„News24”[dostęp 2017-08-19][zarchiwizowane zadresu2017-08-18].
  15. Janusz Waluś bliżej ojczyzny.[dostęp 2017-02-09].(pol.).
  16. EsteraFlieger,Janusz Waluś nie wróci do Polski. Zostaje w więzieniu,„wyborcza.pl”, 5 września 2017[dostęp 2017-09-06](pol.).
  17. Janusz Waluś wychodzi zza krat[online], Rzeczpospolita[dostęp 2022-11-21](pol.).
  18. Jonisayi Maromo:Janusz Walus discharged from hospital, officially on parole.iol.co.za, 2022-12-07. [dostęp 2022-12-08].(ang.).
  19. Janusz Waluś wylądował na Lotnisku Chopina. Towarzyszył mu Grzegorz Braun[online], Onet Wiadomości, 7 grudnia 2024[dostęp 2024-12-07].
  20. Rafał Górski:Janusz Waluś, zabójca Chrisa Haniego, deportowany z RPA. Wylądował na Lotnisku Chopina, towarzyszył mu Braun.wyborcza.pl, 2024-12-07. [dostęp 2024-12-07].
  21. Janusz Waluś wrócił do Polski. Przywitał go Grzegorz Braun[online], Do Rzeczy, 7 grudnia 2024[dostęp 2024-12-21].
  22. Chris Hani's killer Janusz Walus denied parole.[dostęp 2018-05-17].(ang.).
  23. Chris Hani's Assassination Put South Africa On the Brink of Civil War.[dostęp 2018-05-17].(ang.).
  24. TomaszNyczka,Janusz Waluś na razie nie wyjdzie na wolność. Sąd w RPA potrzebuje więcej czasu[online], wyborcza.pl, 5 maja 2017[dostęp 2020-06-01].
  25. Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia[online], Lubimyczytać.pl[dostęp 2020-06-01].
  26. Sąd: Pochwalanie czynu polskiego zamachowca z RPA to nie przestępstwo.rp.pl, 2024-10-29. [dostęp 2024-11-09].