Przejdź do zawartości

Jenson Button

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jenson Button
Ilustracja
Jenson Button podczasGrand Prix Bahrajnu(2012)
Imię i nazwisko

Jenson Alexander Lyons Button

Państwo

Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

19 stycznia1980
Frome

Sukcesy

1998:złotoBrytyjska Formuła Ford
1999:brązBrytyjska Formuła 3
2004:brązFormuła 1
2009:złotoFormuła 1
2011:srebroFormuła 1
2018:złotoSuper GT

Strona internetowa
Odznaczenia
Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)
Strona internetowa

Jenson Alexander Lyons Button(ur.19 stycznia1980weFrome) –brytyjskikierowca wyścigowy,mistrz świataFormuły 1z sezonu2009.Wicemistrz świata Formuły 1 z sezonu2011.Obecnie starszy doradca w zespoleWilliams F1.OdznaczonyOrderem Imperium BrytyjskiegoV klasy (MBE)[1].

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Początki kariery

[edytuj|edytuj kod]

Jenson Button rozpoczął karierę wkartinguw wieku ośmiu lat. Wygrał mistrzostwa Wielkiej Brytanii w1990i1991roku, wywalczył wicemistrzostwo świata w1995roku. Dwa lata później, w wieku 17 lat, został najmłodszym zwycięzcą kartingowych mistrzostwEuropyw klasie Super A. W roku1998zdobył mistrzostwo w brytyjskiej Formule Ford, oraz nagrodę McLaren-Autosport Young Driver of the Year. Następnie awansował do Formuły 3, gdzie odniósł trzy zwycięstwa i finiszował na trzeciej pozycji, w stawce pełnej dużo bardziej doświadczonych kierowców.

Formuła 1

[edytuj|edytuj kod]

2000: Williams

[edytuj|edytuj kod]

Pod koniec1999testował zMcLarenem(jako część zdobytej wcześniej nagrody) i zProstem,jednak kontrakt nanadchodzący sezonpodpisał z zespołemWilliams,pokonując w bezpośredniej rywalizacji o fotel Bruno Junqueirę.

Już w swoim drugim wyścigu, nabrazylijskimtorzeInterlagos,finiszując na szóstym miejscu zdobył punkty, stając się najmłodszym w historii kierowcą, któremu udało się tego dokonać[2].Później na torzeSilverstonepoprawił swoje osiągnięcie. W tym sezonie punktował sześciokrotnie, a najlepszy wynik tego sezonu to 4. miejsce podczasGrand Prix Niemiec 2000.Ostatecznie zakończył sezon z dwunastoma punktami, na ósmym miejscu w klasyfikacji kierowców.

2001–2002: Benetton i Renault

[edytuj|edytuj kod]
Jenson Button w bolidzieBenetton B201(2001)

Button kolejne dwa sezony spędził w zespołachBenettoniRenault.

Wpierwszym sezoniebył ograniczony przez słaby samochód i punktował tylko raz (5. miejsce podczasGrand Prix Niemiec), w rezultacie czego z dorobkiem 2 punktów zajął 17. miejsce w końcowej klasyfikacji. Po sezonie Renault przejął zespół Benetton i przekształcił go w zespół fabryczny.

Wsezonie 2002zaś zdobywał punkty w siedmiu wyścigach, dzięki czemu z dorobkiem 14 punktów udało mu się zająć 7 pozycję w końcowej klasyfikacji.

2003–2005: British American Racing

[edytuj|edytuj kod]

Od2003roku ścigał się w barwach zespołuBAR,zakupionego później przezHondę.W pierwszym sezonie regularnie pokonywał partnera z zespołu, byłego mistrza świata,Jacques’a Villeneuve’a.

Wkolejnym rokuzdobył pierwsze w karierzepole positionpodczas wyścigu oGrand Prix San Marinona torzeImola.Pomimo dziesięciu wizyt na podium nie osiągnął żadnego zwycięstwa. Zakończył sezon na trzecim miejscu, za będącymi w znakomitej formie kierowcamiFerrari.Jego zespół dzięki dobrej postawie Brytyjczyka zdołał wywalczyć niespodziewanie tytuł wicemistrzowski w klasyfikacji konstruktorów po walce z zespołemRenault.

Jenson Button podczasGrand Prix Stanów Zjednoczonych(2005)

5 sierpnia 2004 zespół Williams ogłosił podpisanie kontraktu z Brytyjczykiem na sezon2005.W ciągu następnego roku trwały spory o zatrudnienie Buttona pomiędzy zespołami Williams i Honda, zmieniało się także podejście samego kierowcy. Udało się osiągnąć porozumienie i po wpłaceniu rekompensaty Button pozostał w Hondzie zarówno na nieudany sezon 2005 (9 pozycja w mistrzostwach), jak i na kolejne.

2006–2008: Honda

[edytuj|edytuj kod]

Swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 1 odniósł w deszczowych warunkach podczasGrand Prix Węgierw2006roku (był to jego 113. start w wyścigu F1). Pomimo dobrej końcówki sezonu udało mu się zająć jedynie szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. W sezonach2007i2008nadal reprezentował barwy zespołu Honda. W klasyfikacji końcowej zajął odpowiednio 15. i 18. miejsce w końcowej klasyfikacji, z dorobkiem odpowiednio sześciu i trzech punktów.

2009: Brawn

[edytuj|edytuj kod]
Jenson Button podczasGrand Prix Abu Zabi(2009)

Na sezon2009ponownie został zakontraktowany, jako etatowy kierowca. Japoński team z powodu kłopotów finansowych musiał ze skutkiem natychmiastowym wycofać się z F1. Czarny scenariusz na jego szczęście się nie sprawdził i Brytyjczyk kontynuował współpracę w starym-nowym zespoleBrawn GP,powstałym na bazieHondy.

Podczas pierwszego wyścigu sezonu 2009, Button wygrałGP Australii.Drugi był jego kolegaRubens Barrichello.Wygrał również w kolejnym, deszczowym wyścigu wGP Malezji,jednak ze względu na to, że kierowcy nie przejechali 75% zaplanowanego dystansu, zdobył tylko połowę punktów (w tym wypadku pięć oczek). W trzecim wyścigu sezonu zajął trzecie miejsce, co było spowodowane wyraźnie słabszą formy boliduBGP 001w mokrych warunkach w stosunku do bezkonkurencyjnegoRB5Red Bulla, który dowiozło dublet. WGrand Prix Bahrajnupo miernych kwalifikacjach sądzono, że tym razem Brytyjczyk nie ma szans na zwycięstwo. Ostatecznie jednak dzięki świetnej formie wyścigowej oraz błędom strategicznym zespołuToyota,Button odniósł trzecie zwycięstwo w sezonie. W piątym wyścigu w kalendarzu na torze w Barcelonie, Button odniósł kolejne, czwarte zwycięstwo w sezonie, kończąc wyścig przed resztą stawki z dużą przewagą czasową. BGP001 na torze wMonakorównież okazał się świetny, przynosząc piąte zwycięstwo brytyjskiemu kierowcy i zespołowi Brawn.7 czerwca2009 roku na torze w Stambule (Turcja) Button po raz kolejny odniósł zwycięstwo. Było to jednak ostatnie zwycięstwo Brytyjczyka w tym roku.

Druga część sezonu, w porównaniu do pierwszej, dominującej w jego wykonaniu, nie była jednak tak dobra, czego dowodem było zaledwie dwukrotne stanięcie na podium, podczasGrand Prix Włoch(2 msc) oraz kończącym cyklGrand Prix Abu Zabi(3 msc). Szereg czterech triumfów został przerwany na rodzimymGrand Prix Wielkiej Brytanii,gdzie w wyniku nie najlepszych warunków atmosferycznych, Button nie był w stanie walczyć już o kolejne, piąte z rzędu zwycięstwo (pojazd Brawna szczególnie w tych warunkach nie spisywał się najlepiej). Było to spowodowane wyraźną obniżką formy bolidu, który z powodu mniejszego budżetu brytyjskiego zespołu oraz prześcignięcia ich przez konkurencję, nie pozwolił Brytyjczykowi w kontynuowaniu świetnej passy. Dodatkowo w wyniku kilku błędnych poprawek, w celu zwiększenia konkurencyjności, zwłaszcza w chłodnych warunkach, nie pasował już tak dobrze do stylu jazdy Buttona, jak wcześniej, natomiast bardziej wpasował się w niego jego partner,Rubens Barrichello(Anglik preferował bardziej łagodny styl jazdy, aniżeli jego brazylijski zespołowy kolega). Na szczęście punkty zebrane w końcówce sezonu wystarczyły, by Brytyjczyk18 października2009roku podczasGP Brazyliina torzeInterlagoszapewnił sobie pierwszy tytuł mistrza świata.

Od 2010: McLaren

[edytuj|edytuj kod]
Jenson Button podczasGrand Prix Kanady(2010)

Brytyjczyk prowadził negocjacje z zespołemBrawn,jednak w wyniku konfliktu z szefostwem (w kwestii finansowej) oraz szukaniu nowego wyzwania, Button podpisał trzyletni kontrakt z zespołemMcLaren,gdzie partnerował mistrzowi Formuły 1 z sezonu2008,Lewisowi Hamiltonowi[3].

Sezon2010rozpoczął od mocnego uderzenia. Spośród pięciu pierwszych wyścigów tego sezonu wygrał dwa (Grand Prix AustraliiorazGrand Prix Chin) i w klasyfikacji generalnej zajmował pierwsze miejsce. Kolejnego wyścigu w tym sezonie (Grand Prix Monako) nie udało mu się ukończyć – zakończył go już na drugim okrążeniu z powodu problemów z silnikiem. Wtedy też spadł w klasyfikacji kierowców na 4. miejsce. Kolejne wyścigi przyniosły Buttonowi kolejne wizyty na podium:Grand Prix Turcji– 2. miejsce,Grand Prix Kanady– 2. miejsce, orazGrand Prix Europy– 3. miejsce. Te wyniki przyniosły mu awans w klasyfikacji generalnej o dwie pozycje, na 2. miejsce, gdzie musiał uznać wyższość swojego kolegi z teamu, Lewisa Hamiltona.Grand Prix Wielkiej Brytaniirozpoczął z 14 pozycji startowej, jednak dzięki dynamicznej jeździe ukończył wyścig na 4. miejscu. Dwa tygodnie później wyścig oGrand Prix Niemiecukończył na 5. miejscu. Ostatni wyścig pierwszej części sezonu, wyścig oGrand Prix Węgierzakończył na 8. miejscu, a w generalnej klasyfikacji kierowców spadł na 4 pozycję.

Druga część sezonu rozpoczęła się dla Buttona pechowo. W pierwszym wyścigu po czterotygodniowej przerwie musiał wycofać się z walki oGrand Prix Belgiina 15 okrążeniu, kiedy toSebastian Vettelwjechał w bok bolidu Jensona Buttona wyrywając w bolidzie McLarena chłodnicę i mocno uszkadzając jego układ napędowy. Za to niepowodzenie zrehabilitował się dwa tygodnie później, kiedy to podczasGrand Prix Włochzajął 2. miejsce, zdobywając tym samym 30 podium w karierze. Do wyścigu oGrand Prix Singapuruprzystąpił z wywalczonej poprzedniego dnia w kwalifikacjach 4 pozycji, i na tej samej pozycji przekroczył metę.

Jenson Button podczasGrand Prix Malezjiw bolidzieMcLaren MP4-26(2011)

W kolejnym sezonie w barwachMcLarenazaliczył jeden ze swoich najlepszych sezonów w karierze. Po pierwszej części sezonu Jenson zajmował dopiero 5 pozycję w klasyfikacji generalnej. Podczas GP Kanady Jenson Button odniósł swoje najlepsze zwycięstwo w karierze. Był to także jeden z najbardziej spektakularnych wyścigów w historii F1. Button pomimo tego, że w połowie wyścigu zajmował ostatnią pozycję, zdołał przebić się do czołówki stawki i awansować na pozycję lidera, w połowie ostatniego okrążenia. Kolejne trzy wyścigi nie były tak udane. Jednak podczas jego 200 Grand Prix, które miało miejsce naWęgrzech,nastąpił przełom. Od tej pory Button meldował się na podium do końca sezonu, wyjątkiem byłoGP Korei(4 pozycja). Dzięki tak dobrej jeździe, Button zdobył wicemistrzostwo świata i zdecydowanie pokonał zespołowego partnera, stając się kierowcą nr 1 w McLarenie. Pod koniec sezonu podpisał wieloletni kontrakt z ekipą z Woking.

W sezonie2012wygrałGrand Prix Australii.WGrand Prix Chinzajął drugą lokatę. Dalsza część sezonu to pasmo samych niepowodzeń. W sześciu wyścigach, Brytyjczyk zdobywa zaledwie 7 punktów. Renesans formy nadszedł dopiero podczasGrand Prix Niemiec,kiedy to zdobył pierwsze podium, od czasu wyścigu wSzanghaju.WBelgiiButton zdobył swoje pierwszepole positiondlaMcLarena,a następnego dnia wygrał swój drugi wyścig w sezonie. Realne szanse na mistrzowski tytuł przepadły podczas wyścigu naMonzy,kiedy to odpadł z powodu awarii pompy paliwa. Udało mu się jeszcze wygrać na zakończenie sezonu wBrazylii.

Jenson Button podczasGrand Prix Malezjiw bolidzieMcLaren MP4-28(2013)

W sezonie2013zespółMcLarenoraz Button spisywali się nadspodziewanie słabo. Mimo to Brytyjczyk tylko pięciokrotnie nie zdobywał punktów, a w ostatnim wyścigu sezonu – wGrand Prix Brazyliiotarł się o podium kończąc wyścig na czwartej pozycji. Na uwagę zasługuje również to, że w każdym wyścigu Brytyjczyk osiągał linię mety. Ostatecznie uzbierane 73 punkty dały mu dziewiąte miejsce w końcowej klasyfikacji kierowców.

Sezon2014kierowcyMcLarenarozpoczęli dwoma miejscami na podium. W wyścigu oGrand Prix AustraliiButton był trzeci. Niespodziewanie przegrał jednak z partnerem zespołowym, debiutującym wFormule 1Kevinem Magnussenem.Był to jednak jedyny taki wyścig, we wszystkich kolejnych Brytyjczyk był lepszy od Duńczyka. Mimo poprawy formy bolidu względem zeszłego sezonu, Button nie był w stanie osiągać miejsc na podium. Czterokrotnie plasował się tuż za nim – wKanadzie,Wielkiej Brytanii,RosjiiBrazylii.W klasyfikacji generalnej zdobył łącznie 126 punktów i został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

3 września 2016 roku ogłosił przerwę w startach w Formule 1 po sezonie2016.Jego miejsce zająłStoffel Vandoorne,a Button podpisał dwuletni kontrakt na stanowisko ambasadoraMcLarenaw sezonie2017z opcją powrotu do ścigania w sezonie 2018[4].

W sezonie2017pełnił rolę kierowcy rezerwowego w zespoleMcLaren.12 kwietnia zespół potwierdził, że podczasGrand Prix MonakoBrytyjczyk zastąpiFernando Alonso,który wystartuje w wyściguIndy 500.W Monako Button zakwalifikował się na 9 pozycji, ale ze względu na wymianę podzespołów jednostki napędowej wystartował z alei serwisowej. Na 60. okrążeniu wyścigu, Button brał udział w kolizji zPascalem Wehrleinempróbując wyprzedzić Niemca w zakręcie Portier, czego skutkiem było uszkodzenie zawieszenia i konieczność wycofania się z wyścigu.

22 stycznia 2021 zespółWilliams F1ogłosił zakontraktowanie byłego kierowcy na posadę starszego doradcy drużyny.

Formuła 1

[edytuj|edytuj kod]
Sezon Zespół Samochód Pozycje startowe / w wyścigach
Silnik 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
2000 Australia Brazylia San Marino Wielka Brytania Hiszpania Unia Europejska Monako Kanada Francja Austria Niemcy Węgry Belgia Włochy Stany Zjednoczone Japonia Malezja
Wielka BrytaniaBMW.Williams F1 Team Wielka BrytaniaWilliams
FW22
21 09 18 06 10 11 14 18 10 18 16 08 03 12 06 05 16
NiemcyBMW
E41 3.0 V10
989NU 06 989NU 05 17† 10† 989NU 11 08 05 04 09 05 989NU 989NU 05 989NU
2001 Australia Malezja Brazylia San Marino Hiszpania Austria Monako Kanada Unia Europejska Francja Wielka Brytania Niemcy Węgry Belgia Włochy Stany Zjednoczone Japonia
WłochyMild Seven Benetton Renault Sport WłochyBenetton
BA201
16 17 20 21 21 21 17 20 20 17 18 18 17 15 11 10 09
FrancjaRenault
RS21 3,0l V10
14 11 10 12 15 989NU 07 989NU 13 16† 15 05 989NU 989NU 989NU 09 07
2002 Australia Malezja Brazylia San Marino Hiszpania Austria Monako Kanada Unia Europejska Wielka Brytania Francja Niemcy Węgry Belgia Włochy Stany Zjednoczone Japonia
FrancjaMild Seven Renault F1 Team FrancjaRenault
R202
11 08 07 09 06 13 08 13 08 12 07 13 09 10 17 14 10
FrancjaRenault
RS22 3,0l V10
989NU 04 04 05 12† 07 989NU 15† 05 12† 06 989NU 989NU 989NU 05 08 06
2003 Australia Malezja Brazylia San Marino Hiszpania Austria Monako Kanada Unia Europejska Francja Wielka Brytania Niemcy Węgry Włochy Stany Zjednoczone Japonia
Wielka BrytaniaLucky Strike B.A.R Honda Wielka BrytaniaB.A.R
005
08 09 11 09 05 07 20 17 12 14 20 17 14 07 11 09
JaponiaHonda
RA003E 3,0l V10
10 07 989NU 08 09 04 992NW 989NU 07 989NU 08 08 10 989NU 989NU 04
2004 Australia Malezja Bahrajn San Marino Hiszpania Monako Unia Europejska Kanada Stany Zjednoczone Francja Wielka Brytania Niemcy Węgry Belgia Włochy Japonia Brazylia
Wielka BrytaniaLucky Strike B.A.R Honda Wielka BrytaniaB.A.R
006
04 06 06 01 14 02 05 02 04 04 03 12 04 12 06 03 05 05
JaponiaHonda
RA004E 3,0l V10
06 03 03 02 08 02 03 03 989NU 05 04 02 05 989NU 03 02 03 989NU
2005 Australia Malezja Bahrajn San Marino Hiszpania Monako Unia Europejska Kanada Stany Zjednoczone Francja Wielka Brytania Niemcy Węgry Turcja Włochy Belgia Brazylia Japonia
Wielka BrytaniaLucky Strike B.A.R Honda Wielka BrytaniaB.A.R
007
08 09 11 03 995- 995- 13 01 03 07 02 02 08 13 03 08 04 02 04
JaponiaHonda
RA005E 3,0l V10
11† 989NU 989NU 991DK 995- 995- 10 989NU 992NW 04 05 03 05 05 08 03 07 05 08
2006 Bahrajn Malezja Australia San Marino Unia Europejska Hiszpania Monako Wielka Brytania Kanada Stany Zjednoczone Francja Niemcy Węgry Turcja Włochy Japonia Brazylia
JaponiaLucky Strike Honda Racing F1 Team JaponiaHonda
RA106
03 02 01 02 06 08 13 19 08 07 19 04 04 07 05 04 07 14
JaponiaHonda
RA806E 2,4l V8
04 03 10† 07 989NU 06 11 989NU 09 989NU 989NU 04 01 04 05 04 04 03
2007 Australia Malezja Bahrajn Hiszpania Monako Kanada Stany Zjednoczone Francja Wielka Brytania Unia Europejska Węgry Turcja Włochy Belgia Japonia Brazylia
JaponiaHonda Racing F1 Team JaponiaHonda
RA107
14 15 16 14 10 15 13 12 18 17 17 16 10 14 07 10 16
JaponiaHonda
RA807E 2,4l V8
15 12 989NU 12 11 989NU 12 08 10 989NU 989NU 13 08 989NU 11† 05 989NU
2008 Australia Malezja Bahrajn Hiszpania Turcja Monako Kanada Francja Wielka Brytania Niemcy Węgry Unia Europejska Belgia Włochy Singapur Japonia Brazylia
JaponiaHonda Racing F1 Team JaponiaHonda
RA108
12 11 09 13 13 11 20 16 17 14 12 16 17 19 12 18 18 17
JaponiaHonda
RA808E 2,4l V8
989NU 10 989NU 06 11 11 11 989NU 989NU 17 12 13 15 15 09 14 16 13
2009 Australia Malezja Bahrajn Hiszpania Monako Turcja Wielka Brytania Niemcy Węgry Unia Europejska Belgia Włochy Singapur Japonia Brazylia
Wielka BrytaniaBrawn GP Formula One Team Wielka BrytaniaBrawn
BGP001
01 01 05 04 01 01 02 06 03 08 05 14 06 12 07 14 05
NiemcyMercedes-Benz
FO108W 2,4l V8
01 01 03 01 01 01 01 06 05 07 07 989NU 02 05 08 05 03
2010 Bahrajn Australia Malezja Hiszpania Monako Turcja Kanada Unia Europejska Wielka Brytania Niemcy Węgry Belgia Włochy Singapur Japonia Korea Południowa Brazylia
Wielka BrytaniaVodafone McLaren Mercedes Wielka BrytaniaMcLaren
MP4-25
08 04 17 05 05 08 04 05 07 14 05 11 05 02 04 05 07 11 04
NiemcyMercedes-Benz
FO108X 2,4l V8
07 01 08 01 05 989NU 02 02 03 04 05 08 989NU 02 04 04 12 05 03
2011 Australia Malezja Turcja Hiszpania Monako Kanada Unia Europejska Wielka Brytania Niemcy Węgry Belgia Włochy Singapur Japonia Korea Południowa Indie Brazylia
Wielka BrytaniaVodafone McLaren Mercedes Wielka BrytaniaMcLaren
MP4-26
04 04 02 06 05 02 07 05 05 07 03 13 03 03 02 03 04 03 02
NiemcyMercedes-Benz
FO108Y 2,4l V8
06 02 04 06 03 03 01 06 989NU 989NU 01 03 02 02 01 04 02 03 03
2012 Australia Malezja Bahrajn Hiszpania Monako Kanada Unia Europejska Wielka Brytania Niemcy Węgry Belgia Włochy Singapur Japonia Korea Południowa Indie Stany Zjednoczone Brazylia
Wielka BrytaniaVodafone McLaren Mercedes Wielka BrytaniaMcLaren
MP4-27
02 02 05 04 10 12 10 09 16 07 04 01 02 04 08 11 04 06 12 02
NiemcyMercedes-Benz
FO108Y 2,4l V8
01 14 02 18† 09 16† 16 08 10 02 06 01 989NU 02 04 989NU 05 04 05 01
2013 Australia Malezja Bahrajn Hiszpania Monako Kanada Wielka Brytania Niemcy Węgry Belgia Włochy Singapur Korea Południowa Japonia Indie Stany Zjednoczone Brazylia
Wielka BrytaniaVodafone McLaren Mercedes Wielka BrytaniaMcLaren
MP4-28
10 07 08 10 14 09 14 11 09 13 06 09 08 11 10 10 12 15 14
NiemcyMercedes-Benz
FO108F 2.4l V8
09 17† 05 10 08 06 12 13 06 07 06 10 07 08 09 14 12 10 04
2014 Australia Malezja Bahrajn Hiszpania Monako Kanada Austria Wielka Brytania Niemcy Węgry Belgia Włochy Singapur Japonia Rosja Stany Zjednoczone Brazylia
Wielka BrytaniaMcLaren Mercedes Wielka BrytaniaMcLaren
MP4-29
10 10 06 12 08 12 09 12 03 11 07 10 06 11 08 04 12 05 06
NiemcyMercedes-Benz
PU106A 1.6T V6
03 06 17† 11 11 06 04 11 04 08 10 06 08 989NU 05 04 12 04 05
2015 Australia Malezja Bahrajn Hiszpania Monako Kanada Austria Wielka Brytania Węgry Belgia Włochy Singapur Japonia Rosja Stany Zjednoczone Meksyk Brazylia
Wielka BrytaniaMcLaren Honda Wielka BrytaniaMcLaren
MP4-30
17 17 17 20 14 10 20 20 18 16 19 15 15 15 13 11 20 16 12
JaponiaHonda
RA615H 1.6T V6
11 989NU 14 992NW 16 08 989NU 989NU 989NU 09 14 14 989NU 16 09 06 14 14 12
2016 Australia Bahrajn Rosja Hiszpania Monako Kanada Unia Europejska Austria Wielka Brytania Węgry Niemcy Belgia Włochy Singapur Malezja Japonia Stany Zjednoczone Meksyk Brazylia
Wielka BrytaniaMcLaren Honda Wielka BrytaniaMcLaren
MP4-31
12 14 12 12 12 13 12 19 03 17 08 12 09 14 12 09 22 19 13 17 12
JaponiaHonda
RA615H 1.6T V6
14 989NU 13 10 09 09 989NU 11 06 12 989NU 08 989NU 12 989NU 09 18 09 12 16 989NU
2017 Australia Bahrajn Rosja Hiszpania Monako Kanada Azerbejdżan Austria Wielka Brytania Węgry Belgia Włochy Singapur Malezja Japonia Stany Zjednoczone Meksyk Brazylia
Wielka BrytaniaMcLaren Honda Wielka BrytaniaMcLaren
MCL32
995- 995- 995- 995- 995- PL 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995-
JaponiaHonda
RA615H 1.6T V6
995- 995- 995- 995- 995- 989NU 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995- 995-

Życie prywatne

[edytuj|edytuj kod]

Jest synem brytyjskiegorallycrossowca,Johna Buttona,którego najlepszym wynikiem było ukończenie Mistrzostw Wielkiej Brytanii w Rallycrossie w1976na drugiej pozycji.

31 grudnia 2014 ożenił się z modelkąJessicą Michibatą[5].Po roku para rozwiodła się[6].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Marek Roczniak:Odznaczenia dla Buttona i Brawna potwierdzone.f1wm.pl, 2009-12-31. [dostęp 2010-01-02].(pol.).
  2. Marek Roczniak:Podsumowanie wyścigu o Grand Prix Brazylii.f1wm.pl, 2000-03-26. [dostęp 2009-10-20].(pol.).
  3. Button and Brawn clinch title double as Webber wins in Brazil.formula1.com, 2009-10-18. [dostęp 2009-10-20].(ang.).
  4. Mateusz Szymkiewicz:Felipe Massa zakończy starty w Formule 1 po sezonie 2016.f1wm.pl, 2016-09-02. [dostęp 2016-09-02].(pol.).
  5. Button confirms marriage.
  6. Jenson Button ‘amicably’ splits from wife Jessica after one year of marriage.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]