Przejdź do zawartości

Jurta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jurty wParku Narodowym Gorchi-Tereldż

Jurtanamiotpokryty skórami (zwykle jelenimi[1]) lubwojłokiem,który używany jest przezludy tureckieimongolskie[2].Termin pochodzi zjęzyków tureckich,więc dotyczy jedynie tych, które można zobaczyć odMorza KaspijskiegopoAłtaj.Na stepachMongolii,od Ałtaju Zachodniego poWielki Chingan,namioty określane są jakoger.Jurty buriackie mogą być budowane w całości z drewna (модон гэр).

Charakterystyka

[edytuj|edytuj kod]

Z wyglądu przypominają miskę odwróconą do góry dnem. Z wierzchu pokryte są tkaniną, często zdobioną. Na szczycie posiadają otwór dymny, przez który dziś wyglądają kominy piecyków. Składają się z 5 lub więcej ścianek, wiązanych paneli, które po rozłożeniu dają cylindryczną ścianę. Na ścianach układano składany dach, obciągnięty płótnem lub skórą, uginający się pod wpływem wiatru.

Jurty mongolskie drzwi mają zwrócone na południe, zaśkazachskie– na wschód.

Z powodu niewielkiej powierzchni wewnątrz namiotu, w jurtach obowiązywał ścisły obyczaj dotyczący miejsc, w których ustawiano meble, w których spali poszczególni członkowie rodziny, a nawet kierunku, w którym należało obchodzić centralne palenisko (np. wMongoliizgodnie z ruchem wskazówek zegara).

Montaż jurty mongolskiej

[edytuj|edytuj kod]

Na konstrukcję jurty składają się drzwi, drewniane kraty ścienne (według liczby których określa się jej wielkość – od pięciu do dziewięciu), krokwie dachowe ze sprężystych prętów drewnianych, wreszcie spodnie okrycie z płótna, wojłokowe ocieplenie grubości kilku centymetrów, zewnętrzne okrycie (w Mongolii zazwyczaj białe) z płótna. W XX wieku dołączyły także drewnianegretingijako podłoga, na której dopiero ustawia się wszelkie meble i sprzęty domowe. Meblowanie jurty następuje przed jej zbudowaniem, jako że dużych mebli, jak nowoczesne łóżka, biurka, szafy, telewizory, często nie zdołano by przecisnąć przez drzwi.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Witold Doroszewski:jurta – Wielki słownik W. Doroszewskiego PWN.sjp.pwn.pl. [dostęp 2016-08-29]. [zarchiwizowane ztego adresu(29 sierpnia 2016)].
  2. jurta – Słownik języka polskiego PWN.sjp.pwn.pl. [dostęp 2016-08-29]. [zarchiwizowane ztego adresu(29 sierpnia 2016)].

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]