Przejdź do zawartości

Kastrat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carlo Broschi znany jakoFarinelli- jeden z ostatnich wielkich kastratów w historii opery.

Kastrat(łac.castratio'trzebienie')[1]– w epocebarokuterminem tym określano mężczyznę śpiewaka, głównie operowego, któremu przed okresem dojrzewania chirurgicznie usuniętojądrai który dysponował rodzajem wysokiego głosu zbliżonego do sopranu lub altu, jednak donośniejszego, o znacznie mocniejszym brzmieniu. Praktykakastracjiw tym celu stosowana była międzyXVIaXVIIIwiekiem.

Mężczyźni wykastrowani przed okresem dojrzewania posiadali małą, zbliżoną wielkością do dziecięcej krtań i dzięki temu mogli rozwijać umiejętności wokalne w zakresiesopranui innych głosów typowych dla kobiet. Jednak głos kastrata nie jest głosem typowo kobiecym – odznacza się o wiele potężniejszym brzmieniem i specyficzną, łączącą siłę z delikatnością barwą. W okresie największego rozkwituoperykastraci byli obsadzani w rolach, gdzie były potrzebne tzw. „głosy anielskie”. Szczególne zapotrzebowanie na kastratów w operze wiązało się z zakazem papieskim, obowiązującym w latach15881793,który zabraniał kobietom publicznych występów (niemniej jednak papieżSykstus Vsurowo zabronił kastracji młodych chłopców w konstytucjiCum frequenterz 1587[2]).

Wielu kompozytorów, np.Georg Friedrich Händel,pisało role specjalnie dla konkretnych kastratów. Niektórzy z nich zdobyli wielką sławę, odpowiadającą dzisiejszym gwiazdom estrady.

W połowieXVIIIwieku w Europie opinia publiczna uznała kastrację za barbarzyństwo i choć praktyka kastrowania młodzieńców została oficjalnie potępiona, to stała się ukrywanym procederem. W połowieXIXwieku ostatecznie została uznana za bezprawną i karalną. Do czasu zakazu papieskiego w1903,kastraci śpiewali wchórachkościelnych, między innymi w słynnym chórzeKaplicy Sykstyńskiej,wWatykanie.Ostatni znany kastrat –Alessandro Moreschi,znany jako Rzymski Anioł – zmarł w1922roku. Zachowały się fizyczne nagrania jego głosu dokonane w latach1902i1904.

Dziś partie kastratów śpiewane są przezmezzosopranyikontralty(kontralt jest głosem niezwykle wszechstronnym, odpowiadającym parametrom typowym dla kastratów), także przezsoprany.Oddzielną grupę w wykonywaniu muzyki pisanej dla kastratów stanowiąkontratenorzy,odznaczają się większymi możliwościami wokalnymi w skalialtu,ale zdecydowanie ustępujący kobietom w górnym zakresie sopranu. Bardzo rzadko zdarza się, że chłopcy przed mutacją (o ile przechodzą ją w późniejszym okresie) śpiewają głosem wyróżniającym się wśród głosów chłopięcych potężną siłą i bogatą barwą, będącym namiastką głosu kastrata.

Współcześnie pojęcie „kastrat” może odnosić się także do mężczyzny poddanemu zabiegowi tzw.kastracji farmakologicznej,który z wyboru lub pod przymusem prawnym przyjmuje specjalistyczne środki chemiczne obniżające poziomtestosteronuw ustroju. Na skutek takiego postępowania nie odczuwa onpopędu seksualnego.

Potocznie i słownikowo termin „kastrat” jest uważany za synonim terminu „eunucha”,choć stosowane jest też rozróżnienie - kastrat to mężczyzna z usuniętymi tylko jądrami (tzw. mała pieczęć), a eunuch - z usuniętymi jądrami i prąciem (tzw. wielka pieczęć).

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]
Zobacz też kategorię:Kastraci.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Słownik Wyrazów Obcych.[dostęp 2017-12-10]. [zarchiwizowane ztego adresu(2017-12-11)].
  2. Encyklopedia Katolicka,t. 8, Lublin 2000, s. 962.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • P. BarbierFarinelli. Prawdziwa historia genialnego kastrata,Warszawa 1998
  • D. Gwizdalanka „Kastraci – androgyniczne anioły” w:Muzyka i płeć,Kraków 2001

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]