Przejdź do zawartości

Kayfabe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wrestlerzy kłócący się w kayfabe (Sheamusz lewej iCesaroz prawej)

Kayfabe– we wrestlingu oznacza tworzenie iluzji, że wszystko, co jest prezentowane publiczności w czasie gal, jest autentyczne, w tym postacie (gimmicki), fabuła (storyline) i rywalizacje między zawodnikami (feudy). Gdy wrestler zachowuje się w inny sposób, niż zachowałaby sięodgrywana przez niego postaćw danej sytuacji, mówi się, żełamie kayfabe.Jeśli jakieś wydarzenie związane z wrestlingiem było fikcyjne, mówi się, że miało miejscew kayfabe.Kiedy zawodnik nie trzyma się odgórnych ustaleń i próbuje naprawdę skrzywdzić swojego przeciwnika, używa czyjegoś prawdziwego imienia zamiastpseudonimu ringowegolub ujawnia kulisy organizacyjne, to takie zachowanie nazywa sięshootem[1].

Historia[edytuj|edytuj kod]

Początki i rozwój kayfabe[edytuj|edytuj kod]

Termin kayfabe był używany już w pierwszej połowie XX wieku. W 1937 nowojorski dziennikarz sportowy Marcus Griffin wydał książkęFall Guy,która była pierwszym udokumentowanym opisem terminologii, którą posługiwali się wrestlerzy i promotorzy wrestlingu. Z czasem, gdy opinia publiczna stawała się coraz bardziej świadoma kulisów wrestlingu, termin ten coraz częściej był stosowany także przez dziennikarzy i fanów[2][3].Łamanie kayfabe, nawet poza pracą i w miejscach publicznych, w przeszłości uchodziło za szkodliwe dla biznesu i było zwalczane przez promotorów[1].Z tego powodu to w jakim stopniu walki wrestlerskie były wyreżyserowane w przeszłości i to kiedy termin zaczął funkcjonować jest dyskusyjne wśród historyków. Już w XIX wieku wcyrkachorganizowanoprofesjonalne zapasy,które częściowo były aranżowane[4].W XIX wieku i na początku XX wrestlerzy wyzywali ochotników z publiczności do walki, oferując nagrody pieniężne za zwycięstwo lub wytrzymanie bezprzypięcialub poddania przez określony czas. Czasami osoby wyłaniane z publiczności były podstawione i poinstruowane, aby przegrać[5].

Również dziennikarze sportowi traktowali z początku wrestling jak autentycznądyscyplinę sportu.WStanach Zjednoczonychdo zdemaskowania wrestlingu częściowo przyczyniła się szeroko nagłaśniana medialnierywalizacjaz lat 1905–1911 międzyFrankiem Gotchem,aGeorge'em Hackenschmidtem.Tej rywalizacji towarzyszyła jedna z pierwszych udokumentowanychfabuł we wrestlinguz podziałem naface'aiheela.Popularność pojedynków Gotcha i Hackenschmidta zachęciła promotorów do częstszego stosowania technik, wykorzystywanych wwodewilach.Uznaje się też, że od tego momentu gazety w większości przestały traktować wrestling jak autentycznądyscyplinę sportu[6].

Organizująca walki objazdowe w latach 20. grupaGold Dust Triowprowadziła wiele innowacji do tworzenia iluzji we wrestlingu, jak odtwarzanie tego samego programu walk w różnych miastach, wprowadzenie limitów czasowych, stosowanie bardziej dynamicznych i widowiskowych manewrów (często wymagających współpracy obu zawodników) i udawanie bólu[6].

WrestlerGorgeous Georgeradykalnie zmienił podejście wrestlerów i promotorów wrestlingu wobecgimmickóww latach 40. i 50. XX wieku. Za jego wpływem wygląd i osobowości zawodników we wrestlingu stały się bardziej barwne, przy wejściu naringzaczęła towarzyszyć im muzyka. Wprowadzono teżmenedżerów(osoby towarzyszące wrestlerowi w ringu, ale niebiorące oficjalnie udziału w pojedynkach) i postacie narcystycznychheelów[7][8].

Ochrona kayfabe w przeszłości[edytuj|edytuj kod]

El Santo– wrestler, który dla ochrony kayfabe nie zdejmował swojej maski w przestrzeni publicznej przez 42 lata

W przeszłości, aby chronić kayfabe, wrestlerzy często odgrywali swoją postać także w przestrzeni publicznej, poza zorganizowanymi wydarzeniami[1].Na przykład w latach 90.Sandmanzostał oślepiony w kayfabe w programie telewizyjnymECW,ale udawał niewidzącego także w przestrzeni publicznej.Nikita Koloff,choć byłAmerykaninem,zmienił imię, nauczył się rosyjskiego i udawał Rosjanina w przestrzeni publicznej od 1984 do 1992.El Santoukrywał swoją twarz pod maską przez 42 lata, do 1982[9].

Niektórzy wrestlerzy utrzymywali, że zarówno walki, jak i postacie, kontuzje i inne wydarzenia fikcyjne są autentyczne, także w wywiadach i w programach telewizyjnych typutalk show.W latach 80. w programieDavida LettermanawystąpiłAndy Kaufmanwkołnierzu ortopedycznymiJerry Lawler.Rozmawiali oni o swoim sporze poważnie, a na koniec Lawler uderzy Kaufmana, a ten w odpowiedzi oblał go kawą i zagroził pozwem[10].Fakt, że cała rywalizacja była ustawiona, a kontuzje udawane został oficjalnie potwierdzony dopiero ponad 10 lat po śmierci Kaufmana[11].Big Van Vader,gdy udzielał wywiadu wKuwejcie,był wielokrotnie pytany czy wrestling jest udawany. Vader zaprzeczał, a w pewnym momencie zdenerwowany przewrócił stół i pociągnął znajdującego się po drugiej stronie reportera za krawat, aby pokazać, że nie żartuje. Gdy wrestlerDavid Schultzzostał publicznie zapytany przez reportera czy wrestling jest udawany, spoliczkował go i zapytał czy to wydawało mu się udawane. RównieżThe Ultimate Warriorudawał niezrównoważonego w programieThe Arsenio Hall Show[10].Hulk Hogan,aby przekonać prowadzącego programHot Properties,że wrestling jest autentyczny, wykonał na nim manewr, który go zranił. Po programie prowadzący pozwał Hogana[12].

W przeszłości wrestlerzy traktowali kayfabe tak poważnie, że chronili go nawet w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub konsekwencji prawnych. W 1975, gdy doszło do wypadku samolotu z personelemNational Wrestling Alliancena pokładzie, jednym z pasażerów,Mr. Wrestling,udzielał informacji policji, personelowi medycznemu i dziennikarzom, podając im fałszywe dane osobowe, aby chronić tożsamość ogrywanej przez siebie postaci[13].Sabuudawał, że nie potrafi mówić po angielsku nawet po wypadku w ringu i kontuzji szyi, gdy próbował się z nim porozumieć personel medyczny. W jego imieniu mówiłPaul Heyman.Według biografiiHulka Hogana,The Wild Samoanszostali pewnego razu niesłusznie aresztowani za posiadanie nielegalnej broni palnej. Ale nawet w więzieniu udawali dzikusów, którzy potrafią się porozumiewać tylko pomrukując i chrząkając[9]

Złagodzenie podejścia do kayfabe[edytuj|edytuj kod]

Wraz z rozwojemmasowych mediów,wrestlerzy i promotorzy wrestlingu zaczęli łagodzić swoje podejście do kayfabe. Już w 1937 nowojorski dziennikarz sportowy Marcus Griffin opublikował książkęFall Guy,która dokumentowała zakulisowe techniki i terminologie stosowane przez promotorów i wrestlerów[2][3].Nadal jednak ochrona kayfabe była traktowana poważnie[1].

W 1989 najbardziej wpływowy promotor wrestlingu wStanach ZjednoczonychVince McMahonwystąpił przed stanowym senatem wNew Jerseyoświadczając, że wrestling nie jest sportem. Chciał w ten sposób przekonać komisję, aby wykreśliła wrestling z listy sportów objętych regulacjami, w wyniku którychWWFmusiałoby płacić podatki od organizowanych gal. McMahon oświadczył, że wrestling powinno się definiować jakodziałalność, w której uczestnicy zmagają się współpracując ze sobą, przede wszystkim w celu zapewnienia rozrywki widzom, a nie zmierzenia się w uczciwych zawodach atletycznych.WWF zaczęło określać swoją działalność mianemrozrywki sportowej[14].Ustawa deregulująca wrestling przeszła 10 lutego[15],stosunkiem głosów 37 do 1. Wielu analityków i mediów (na przykładThe Independent) określają to wydarzenie jakośmierćkayfabe[14].

W 1995 doszło do incydentu zwanegoMontreal Screwjob,kiedyBret Hartmiał stracić mistrzostwoWWF World Heavyweightna rzeczShawna Michaelsa,choć miał być przygotowany na inny scenariusz[16].Ten incydent, a także nawiązujący do niego wywiadJima Rossaz prezesemWWFVince'em McMahonem,były uważane za kontrowersyjne, ponieważ zacierały granice między autentycznością, a iluzją, a były szeroko nagłaśniane[17].Miały jednak duży wpływ na podejście do kayfabe. Coraz popularniejsze stawały sięwork shooty,czyli udawanie na potrzeby budowania dramaturgii, że ktoś złamał kayfabe[18].W 1997Vince McMahonoficjalnie oświadczył w telewizji, że wrestling jest wyreżyserowaną rozrywką[19].

W 1998 powstał film dokumentalnyExposed! Pro Wrestling's Greatest Secrets,poświęcony wyjaśnianiu w jaki sposób przygotowywane są gale wrestlingu[20].W 1999 powstał fabularny film biograficzny oAndym KaufmanieCzłowiek z księżyca,w którym wrestlerJerry Lawlergrał samego siebie. W jednej ze scen Lawler i inne postacie rozmawiają o prawdziwej rywalizacji we wrestlingu, przyznając, że była ona całkowicie ustawiona[21].

Wraz z rozwojem internetu pod koniec lat 90. XX wieku i w XXI wieku wrestling stał się znacznie bardziej jawnym przedsięwzięciem. Popularne wśród fanów wrestlingu stały się strony tematyczne i fora dyskusyjne poświęcone wrestlingowi od strony produkcyjnej[19].Sami wrestlerzy przeważnie są zobligowani do ochrony kayfabe tylko w czasie gal. Nie chronią swojej prawdziwej tożsamości poza nimi. Niektórzy z nich, między innymiStone Cold,Colt CabanaiChris Jericho,prowadzą własnepodcasty,w czasie których rozmawiają o sprawach zakulisowych z innymi osobami związanymi z wrestlingiem[22].

Choć popularna wśród fanów stała się frazakayfabe jest martwy,zdaniem części obserwatorów, obecnie fani wrestlingu są częścią kayfabe, odpowiednio reagując na bieżące wydarzenia w czasie wydarzeń związanych z wrestlingiem. Obserwatorzy ci zwracają również uwagę na to, że popularne przykłady łamania kayfabe w latach 90. i w XXI wieku, takie jakMontreal Screwjob,również mogły być wyreżyserowane na potrzeby budowania dramaturgii[23].

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. abcdEdGrabianowski,How Pro Wrestling Works[online], HowStuffWorks, 13 stycznia 2006[dostęp 2017-11-07](ang.).
  2. abMarcusGriffin,Fall Guy: The Barnums of Bounce: the Inside Story of the Wrestling Business, America’s Most Profitable and Best Organized Professional Sport,Reilly & Lee, 1937[dostęp 2017-11-04](ang.).
  3. abJohnLister,Professional Wrestling's Clandestine Jargon,„Verbatim”, 31 (2), 2006[dostęp 2017-11-04][zarchiwizowane zadresu2008-10-15](ang.).
  4. Roots and history of Olympic wrestling[online], International Federation of Associated Wrestling, 21 czerwca 2012[dostęp 2017-11-02][zarchiwizowane zadresu2012-06-21](ang.).
  5. The Roots of Pro Wrestling,[w:]Keith ElliotGreenberg,Pro Wrestling: From Carnivals to Cable TV,Lerner Publications, 2000, s. 11-14,ISBN978-0-8225-3332-0[dostęp 2017-11-02](ang.).
  6. abWrestling's Forefathers,[w:]Keith ElliotGreenberg,Pro Wrestling: From Carnivals to Cable TV,Lerner Publications, 2000, s. 14-18,ISBN978-0-8225-3332-0[dostęp 2017-11-02](ang.).
  7. RexIvanovic,Always cheat: Gorgeous George[online], Cageside Seats, 1 maja 2013[dostęp 2018-01-13](ang.).
  8. John S.Nash,The 65th Anniversary of Gorgeous George’s TV Debut[online], Cageside Seats, 11 listopada 2012[dostęp 2018-01-13](ang.).
  9. abAndrewMurray,10 Incredible Stories Of Wrestlers' Dedication To Their Character[online], WhatCulture.com, 23 maja 2017[dostęp 2019-04-27](ang.).
  10. abMichaelChin,Top 15 Wrestlers Who Refused To Break Kayfabe[online], TheSportster, 10 stycznia 2017[dostęp 2019-04-27](ang.).
  11. Lawler, Jerry O'Neil "The King",[w:]JohnGrasso,Historical Dictionary of Wrestling,Scarecrow Press, 6 marca 2014, s. 173, 174,ISBN978-0-8108-7926-3[dostęp 2019-04-05](ang.).
  12. 5. Hulk Hogan Chokes Out Richard Belzer,[w:]LewisHowse,10 Times Pro Wrestling Got Way Too Real,WhatCulture, 27 stycznia 2015[dostęp 2017-04-16](ang.).
  13. MatthewWilkinson,8 Wrestlers Who Never Break Kayfabe (And 7 Who Couldn't Care Less)[online], TheSportster, 5 listopada 2017[dostęp 2019-04-27](ang.).
  14. abRichardHoy-Browne,Historic Moments in Wrestling part 6: Vince McMahon admits wrestling[online], The Independent, 30 maja 2014[dostęp 2017-11-04](ang.).
  15. JohnGrasso,Historical Dictionary of Wrestling,Scarecrow Press, 6 marca 2014, XVII-XXX i 1-20,ISBN978-0-8108-7926-3[dostęp 2018-02-04](ang.).
  16. GenoMrosko,The Montreal Screwjob happened 20 years ago today[online], Cageside Seats, 9 listopada 2017[dostęp 2018-02-11](ang.).
  17. DanGreene,What if WWE's 'Montreal Screwjob' was all a big work?[online],Sports Illustrated,7 listopada 2017[dostęp 2018-02-20](ang.).
  18. JustinHenry,10 Best ‘Pipebombs’ In Professional Wrestling History[online], Cultaholic, 9 lipca 2018[dostęp 2019-04-27](ang.).
  19. abKyleDaCosta,Did The Internet Exposing Kayfabe Ruin The Wrestling Business?[online], eWrestlingNews.com, 18 września 2016[dostęp 2019-04-27](ang.).
  20. Exposed! Pro Wrestling's Greatest Secrets (1998)w bazieIMDb(ang.)
  21. 7. December 22, 1999 - Man On The Moon Released,[w:]ScottFried,12 Days That Completely Killed Kayfabe,WhatCulture.com, 23 października 2015[dostęp 2019-04-27](ang.).
  22. JasonDiamond,JasonDiamond,Golden Age of Wrestling Podcasts: 18 You Need to Follow[online],Rolling Stone,31 sierpnia 2016[dostęp 2019-04-27](ang.).
  23. Christopher ScottWagoner,5 Reasons Kayfabe is dead in pro wrestling, and 5 reasons it isn't[online], www.sportskeeda.com, 22 października 2018[dostęp 2019-04-27](ang.).