Przejdź do zawartości

Kirys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kirys, XV–XVI w.

Kirys– zbroja ochraniająca korpus składająca się z dwóch części: ochraniającego pierśnapierśnikai osłaniającego plecynaplecznika,połączonych za pomocą rzemieni i klamer w pasie, po bokach i na ramionach. Do jego dolnej części, można było przymocować dodatkowe elementy chroniące uda (np.nabiodrkiczyfartuchztaszkami)[1][2].

Początkowo kirys wyrabiany był ze specjalnie utwardzanej skóry. Grecy wytwarzali z brązukirys torsowyz odzwierciedleniem muskulatury ludzkiego torsu. Ostatecznie ten element zbroi wytwarzano zżelaza.Starożytni Rzymianie używali kirysu w postacizbroi płytowejlorica segmentataw I-III wieku. W średniowieczu łączono go często zkolczugąlub jako części pełnej zbroi płytowej. WPolsceznany jest kiryskaracenowy(używany odXV wiekudo schyłkuXVIII w.) i kiryshusarski,na zachodzieEuropydominowały tzw. kirysy kamizelkowe. Występował również jako częśćzbroi kirasjerskiej,będąc jedyną, pozahełmem,ochroną. Do dziś spotykany na wyposażeniu francuskich i włoskich reprezentacyjnychgwardii.W Indiach występował w formie zbroi zwanejcztery lustra[1][2].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abMichał Gradowski,Zdzisław Żygulski:Słownik uzbrojenia historycznego.Warszawa:PWN,2010, s. 129.ISBN978-83-01-16260-3.
  2. abMichéle Byam:Broń i zbroje.Wyd. III. Warszawa:Arkady,1991, s. 13, 26–33.ISBN83-213-3754-0.