Przejdź do zawartości

Konstantin Korowin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konstantin Korowin
Ilustracja
Portret Konstantina Korowinanamalowany przezWalentina Sierowa,1891,Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu
Imię i nazwisko

Konstantin Aleksiejewicz Korowin

Data i miejsce urodzenia

5 grudnia1861
Moskwa

Data i miejsce śmierci

11 września1939
Paryż

Narodowość

rosyjska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

impresjonizm

Wiosna,1917

Konstantin Aleksiejewicz Korowin,ros.Константин Алексеевич Коровин(ur.5 grudnia1861wMoskwie,zm.11 września1939wParyżu) – czołowyrosyjskimalarzimpresjonistyczny.

Życiorys[edytuj|edytuj kod]

Konstantin urodził się wMoskwiew rodzinie kupieckiej oficjalnie zarejestrowanej jakochłopstwo wguberniWłodzimierz nad Klaźmą.Jego ojciec, Aleksiej Michajłowicz Korowin, uzyskał wykształcenie na uniwersytecie i był bardziej zainteresowany sztuką i muzyką niż rodzinnym interesem założonym przez dziadka Konstantina. Starszy brat Konstantina –Siergiej Korowinbył znaczącym malarzemrealistą.Również krewny KonstantinaIłłarion Prianisznikowbył znanym malarzem i nauczycielem wMoskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury.

W 1875 Korowin wstąpił do Moskiewskiej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie pobierał nauki uWasilija PierowaiAleksieja Sawrasowa.Jego brat Siergiej był już w tym czasie studentem tej samej szkoły. Podczas swojej nauki bracia Korowinowie zaprzyjaźnili się zWalentinem SierowemiIsaakiem Lewitanem;Konstantin utrzymywał tę przyjaźń przez całe swoje życie.

W okresie 1881–1882, Korowin spędził rok wAkademii Sztuk Pięknych w Petersburgu,ale powrócił rozczarowany do Moskiewskiej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury. Do roku 1886 studiował pod opieką nowego nauczyciela -Wasilija Polenowa.

W roku 1885 Korowin wyjechał doParyżaiHiszpanii,która to podróż wywarła na niego ogromne wrażenie.

Polenow wprowadził Korowina do kręgu osób związanych zSawwą Mamontowemi posiadłościąAbramcewo,do których należeli m.in.Wiktor Wasniecow,Ilja RiepiniMark Antokolski.W 1885 roku Korowin pracował dla opery Mamontowa. Zaprojektował dekoracje sceniczne do operAidaGiuseppe Verdiego,LakméLéo DelibesaiCarmenGeorges'a Bizeta.

W 1888 Korowin odbył wraz z Mamontowem podróż doWłochiHiszpanii.Korowin podróżował również po Rosji, centralnej Azji i Kaukazie. Wystawiał wraz zPieriedwiżnikami.Malował w stylu impresjonistycznym, a później secesyjnym.

W latach 90. XIX wieku został członkiemŚwiata Sztuki.

Prace Korowina pozostawały również pod silnym wpływem jego podróży na północ. Jego drugi wyjazd na północ wraz zWalentinem Sierowemzbiegł się w czasie z budową Kolei Północnej.

Na początku XX wieku Korowin skupił swoją uwagę na teatrze. Przeniósł się z opery Mamontowa doTeatru MaryjskiegowPetersburgu.Odchodząc od tradycji dekoracji scenicznej, która jedynie wyznaczała miejsce akcji, Korowin tworzył dekorację obejmującą jednocześnie nastrój występu. Korowin zaprojektował scenografię do dramatówKonstantego Stanisławskiego,a także do wystawianych w Teatrze Maryjskim oper i baletów.

W roku 1905 Korowin został członkiem grona pedagogicznego, a w latach 1909-1913 był profesorem Moskiewskiej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury.

PodczasI wojny światowejKorowin pracował jako konsultant ds. kamuflażu w kwaterze głównej rosyjskiej armii i był często widziany na linii frontu. PoRewolucji październikowejkontynuował pracę w teatrze, projektując scenografię doWalkiriiRicharda WagneraiDziadka do orzechówPiotra Czajkowskiego.

W 1923 Korowin przeniósł się do Paryża w celu leczenia choroby serca, a także by pomóc upośledzonemu synowi. Planowana była tam duża wystawa prac Korowina, jednak zostały one skradzione, a Korowin został bez środków utrzymania.

W ostatnich latach życia projektował dekoracje sceniczna dla wielu teatrów Europy, Ameryki, Azji i Australii, z których najbardziej znana była dekoracja do operyZłoty KogucikNikołaja Rimskiego-Korsakowadla opery wTurynie.

Korowin zmarł w Paryżu 11 września 1939.

Syn KonstantinaAleksiej Korowin(1897-1950) był również znakomitym malarzem. Z powodu wypadku w dzieciństwie miał amputowane obydwie stopy. Aleksiej popełnił samobójstwo w 1950 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]