Przejdź do zawartości

Korrida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walka z bykiem w hiszpańskimPlaza de toros de La Malagueta(2018)
Arena korridy wMaladze
Byk atakuje kapeadora

Korrida(hiszp.corrida de torosodcorrer– „biegać” oraztoro– „byk” ) – tradycyjna walka zbykiem,widowisko popularne wHiszpanii,według niektórych zwyczaj sprowadzony naPółwysep Iberyjskiprzez Arabów; inne wersje mówią o Kartagińczykach lub Rzymianach. Kiedyś zwyczaj popularny wśród arystokracji, w walkach brali udział nawet królowie (np.Filip IV).

Według źródeł pierwsza korrida odbyła się na cześćAlfonsa VIIIw 1133 roku[1].

Obecnie walka składa się z kilku uświęconych tradycją etapów. Specjalnie hodowanego byka wpuszcza się na arenę (plaza de toros, plac byków). Najpierwtoreadorzydrażnią byka, prowokując go do ataków za pomocą żółto-różowych płacht (capa). Następnie pikador (jeździec na koniu obłożonym materacami) wbija mulancęw unerwiony garb tłuszczu na karku. Dalej piesi (banderilleros) starają się wbić mu w to samo miejsce krótkiewłócznie(banderille). Właściwe trafienie powoduje, że byk na chwilę zwalnia, co pozwala ludziom bezpiecznie uskoczyć sprzed jego rogów. Banderille powinny pozostać wbite w garbie byka, a zdobiące je długie, kolorowe wstążki dodatkowo drażnią zwierzę. Wszystkie te etapy mają na celu osłabienie mięśni karku byka, by ten trzymał głowę nisko, oraz miał nieco wolniejsze ruchy głową. Kiedy byk jest już zmęczony, występujematador(zabijacz). Unika rogów, myląc byka ruchami małejmulety.Kiedy się upewni, że zmęczone zwierzę przestaje reagować, stara się je zabić trafiając szpadą w miejsce wielkości monety na karku byka. Taki cios przerywardzeń kręgowy.Kiedy ta sztuczka uda się za pierwszym razem, matador zyskuje brawa widowni i ma prawo odciąć sobie na pamiątkęuchobyka, czasem również ogon. Martwe zwierzę zostaje szybko zasłonięte płachtą i odciągnięte na bok przez osły lub muły.

Walki byków na wzór hiszpański na świecie:

Walki byków legalne.

Walki byków zakazane w miejscach, gdzie tradycyjnie były praktykowane.

Uwaga: Niektóre gminy zakazały walk byków w krajach i regionach, w których jest to legalne.

Obecnie walki byków odbywają się w wielu miastach Hiszpanii. Korrida istnieje też w kilku innych krajach (w południowej FrancjiSaint-Rémy-de-Provence),portugalskimregionieRibatejoi w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej (m.in.Ekwador,Kolumbia,Meksyk,Peru,Wenezuela), ale reguły są nieco zmienione – walka nie zawsze kończy się zabiciem byka i niekiedy ma charaktercyrkowejmaskarady.

Kontrowersje

[edytuj|edytuj kod]

Spór o korridę trwa od dziesięcioleci. Jej przeciwnicy twierdzą, że sprowadza się ona dotorturowaniazwierzęcia, które wykrwawia się ku uciesze tłumu. Natomiast zwolennicy, do których należy byłykrólHiszpaniiJan Karol,podkreślają, że corrida to wyjątkowa sztuka łącząca w spójną całośćchoreografię,kostium i muzykę.Matadorjest przy tym niczym rzeźbiarz, który urabia nieglinę,lecz zwierzę. Miłośnicy korridy dostrzegają w niej nie tylebólicierpienie,co przede wszystkimpiękno[2].ParlamentKataloniiuchwalił zakaz korridy od 1 stycznia 2012 roku[3].

Korrida w kulturze

[edytuj|edytuj kod]

Korrida przez lata inspirowała wielu twórców, powstawały dotyczące jej obrazy, literatura czy dzieła muzyczne. Do najbardziej znanych należą cykl grafikFrancisco GoiTauromachiaczy powieści i opowiadaniaErnesta Hemingwayaoraz motywy (m.in. słynna aria torreadora) operyCarmenGeorgesa Bizeta.Motywy korridy pojawiały się również w dziełach innych artystów, m.in.Pablo Picasso(La Corrida) czy Salvador Dali[4].

WPolscepoetaJuliusz Erazm Boleksłowem „Corrida” nazwał swój poemat poświęcony tragicznej śmierci swojego rówieśnika, poetyGrzegorza Przemyka,ze względu na skojarzenie ofiary jaką w trakcie walk jest byk, z losem opozycjonistów w komunistycznejPolsce.Utwór został uznany za „Wiersz Roku 2017” przez Związek Pisarzy Katolickich oraz za „Książkę Roku 2017” przez Związek Literatów na Mazowszu.

Słynni matadorzy

[edytuj|edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Piotr Sarzyński.Dla ducha, oka i ucha.„Polityka”. 21 czerwca 2008. nr 25. s. 90.
  2. Bartosz Marzec, Korrida wraca do łask, Rzeczpospolita, 29–30 marca 2008.[1].
  3. Koniec katalońskiej korridy, Rzeczpospolita, 28-07-2010. W PolsceUstawa o ochronie zwierzątw art. 16 zabraniawykorzystywania zwierząt w widowiskach i sportach noszących znamiona okrucieństwa, w szczególności organizowania walk z udziałem byków, psów, kogutów.Grożącą karą jestaresztlubgrzywna(art. 37).
  4. PiotrSarzyński,Recenzja wystawy: „Picasso Dali Goya. Tauromachia – Walka Byków”[online], www.polityka.pl, 2014[dostęp 2022-09-09](pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]