Przejdź do zawartości

Korytarz polski

Przejrzana
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wolne Miasto Gdańsk(na zielono) i polskiePomorze,nazwane przez propagandę niemiecką tzw.korytarzem polskim,na mapie Pomorza
Mapa obszarów polskojęzycznych (na zielono) i niemieckojęzycznych (na pomarańczowo) w korytarzu (na podstawie niemieckiego spisu ludności z 1910 r.).

Korytarz polski(niem.Polnischer Korridor) – również zwanypomorskim,gdańskim(choć nie należał do terytoriumWolnego Miasta Gdańsk) lub po prostukorytarzem.Wytwór niemieckiejnomenklaturylat 20. XX. wieku, określający obszar polskiegowojewództwa pomorskiego.W przedwojennej propagandzie niemieckiej akcentowano charakter tego rejonu jako oddzielającegoPrusy Wschodnieod resztyNiemiec.

Niemieckie określenie polskich terenów, „korytarz”, skrytykował w swoim przemówieniu w dniu 5 maja 1939, na sesji plenarnejSejmu RP,ówczesny minister spraw zagranicznychJózef Beck,mówiąc m.in.:

„Te same rozważania odnoszą się do komunikacji przez nasze województwo pomorskie. Nalegam na to słowo «województwo pomorskie». Słowo «korytarz» jest sztucznym wymysłem, gdyż chodzi tu bowiem o odwieczną polską ziemię, mającą znikomy procent osadników niemieckich”[1]

WII Rzeczypospolitejobszar ten, łączący terytorium Polski zBałtykiem,zwany był „polskim Pomorzem”, a pod względem administracyjnym stanowił część terytorium województwa pomorskiego. Podstawą prawną takiego ukształtowania granic był podpisany 28 czerwca 1919traktat wersalski,który wszedł w życie w początku stycznia 1920 r. Na mocy tego aktu znaczna część pruskiej prowincjiPrusy Zachodnie(niem.Westpreußen), utworzonej z terenów odebranych Polsce przez Prusy porozbiorach Polskiw XVIII wieku, znalazła się w granicach Polski.

Genezy „korytarza gdańskiego” należy upatrywać w kształcie granic przedrozbiorowej Polski, która posiadała dostęp do morza, znajdujący się pomiędzy terytoriamipruskimi.Porozbiorach Polskiw XVIII wieku, ten fragment polskich ziem został zajęty przezKrólestwo Prus.Teren ten zamieszkany był w większości przez ludność polską,Kaszubóworaz ludność niemiecką, stanowiącą w r. 1919 większość w Gdańsku i jego okolicy oraz wGrudziądzu.

14 punktów Wilsonaw sposób bezpośredni dotyczyło nie tylko przywrócenia Polski jako niepodległego państwa, ale także przyznania jej dostępu do morza – siłą rzeczy, poprowadzonego znów pomiędzy terytoriami niemieckimi. PoI wojnie światowej,na podstawietraktatu wersalskiegofragment dawnegowojewództwa pomorskiegozostał przyznany Polsce i wszedł w skład nowego województwa pomorskiego.Gdańskotrzymał statuswolnego miastai nie był zaliczany do korytarza gdańskiego. Nieprecyzyjnie uregulowany status Gdańska spowodował stopniowe narastanie konfliktu pomiędzy przedwojenną Polską i Niemcami, dotyczącego formy i zakresu kontroli obu państw nad miastem.

RewizjonistycznapolitykaRepubliki Weimarskiejz lat 20. XX wieku dążyła do aneksji Pomorza polskiego w trybiearbitrażu międzynarodowego.Rząd niemiecki proponował też nieoficjalnie Polsce dostęp do morza kosztemLitwy(przez port wPołądze).UltymatywneżądanieAdolfa Hitleraz października 1938 co do wyrażenia przez Polskę zgody naaneksjęGdańska przezIII Rzeszę,mimo iż Gdańsk nie był w ówczesnych granicach Polski i naeksterytorialnąautostradęorazlinię kolejową,przechodzące w poprzek Pomorza polskiego, w zamian Polska miała otrzymać przedłużenie paktu o nieagresji na 25 lat. Odmowa Polski została potraktowana przez Niemcy jako pretekst doagresji na Polskęw dniu 1 września 1939 i w konsekwencji wybuchuII wojny światowej.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]