Przejdź do zawartości

Kozacy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kozacy piszą list do sułtana.ObrazIlji Riepinanamalowany w latach 1878–1891.Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu
Wesele kozackie.Obraz pędzlaJózefa Brandta.
Jeden z unikalnych granitowych filarów z XVIII wieku, za pomocą którego ukraińscy Kozacy mierzyli terytoria. Znaleziono we wsiMoszorynew centrum Ukrainy
Kozacy pod wodząJermakazdobywają Syberię.Obraz pędzlaWasilij Surikowanamalowany w 1895 roku.Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu
Kozacy dońscy.Obraz pędzlaJuliusza Kossaka.
Taniec Kozaków,obrazStanisława Masłowskiegool./pł, 1883[1]
Wiosna roku 1905(patrol Kozaków wAlejach Ujazdowskich w Warszawie),ol./pł,obrazStanisława Masłowskiegoz 1906 (Muzeum Narodowe w Warszawie)[a]

Kozacy(ukr.козаки́/kozaky,ros.каза́киa.казаки́/kazaki,ztur.quazzāq,awanturnik) – grupa ludności o charakterze wieloetnicznym z dominującym substratemruskim,zamieszkującejstepypołożone na południe od księstw ruskich, określająca później także rodzaj osadnictwa wojskowego na zasiedlanych ziemiach pogranicznychRzeczypospolitejiRosji.

PoczątkiKozaków zaporoskich,czyli niżowych, sięgają XV w. i związane są z południowo-wschodnimi ruskimi kresamiWielkiego Księstwa Litewskiego(Zaporożem), odunii lubelskiej(1569) w składzieKorony.

Kozacy w czasachImperium Rosyjskiegodzielili się na:zaporoskich(do 1775),dońskich,kubańskich,terskich,astrachańskich,uralskich(jaickich),Siedmiorzecza,orenburskich,syberyjskich,zabajkalskich,amurskich,ussuryjskich,buskich,małorosyjskich,czarnomorskichiazowskich.

Poprzewrocie bolszewickim,w trakciewojny domowej w Rosji(1918–1920) opowiedzieli się w przeważającej mierze po stronieBiałych.Prześladowani przezbolszewikóww czasie wojny domowej i po ich zwycięstwie, byli mordowani i wysyłani doobozów koncentracyjnychGułagu.Autonomię ziem kozackich zniesiono w 1918.

Współcześnie Kozacy zamieszkują przede wszystkim Rosję, gdzie odnawiane są tradycje wojsk kozackich.

DzisiejszaUkrainauznaje dziejeKozaków zaporoskichza integralną część własnej historii i jedno z najważniejszych źródełtożsamości narodowej.Bezpośrednie odniesienie do tradycji Kozaczyzny znajduje się whymnie Ukrainy[2].

Pochodzenie nazwy[edytuj|edytuj kod]

SłowoKozaklubKazakwedługAleksandra Brücknerajest pochodzenia tatarskiego i „wykłada się jakoby”:chudy pachołek, zdobyczy sobie szukając, nikomu poddany, za pieniądze komu chce służy.Wszelkie nazwy starszeństwa (ataman,esaułitd.), broni, ubioru, koni, żywności, urządzeń (np.kureń), były u Kozaków tatarskie[3].

Słowo „kozak” zostało po raz pierwszy zanotowane w rękopisie łacińsko-persko-kipczackimCodex Cumanicus,spisanym wKaffiepod koniec XIII wieku. W kodeksie oznaczało ono stróża, wartownika. W roku 1308 wspomina się również „kozaków”, ale już jako rozbójników. W wielu językach tureckich słowo to oznaczało najemników, żołnierzy, rozbójników stepowych, a szerzej – wygnańców, bezdomnych, awanturników. Kozaków-zbójników odnotowano w Polsce pierwszy raz w roku 1388, zapisano również, że uchodzili zamuzułmanów.Jan Długoszpierwszy raz określił ich tatarską nazwą zbiegów i zbójów. W najstarszych spisach u większości Kozaków występują nazwiska tatarskie. Aż do końca XVI wieku „kozactwo” oznaczało zajęcie, a nie status społeczny.

Zarys historii Kozactwa[edytuj|edytuj kod]

Kozacy zaporoscy[edytuj|edytuj kod]

Osobny artykuł:Kozacy zaporoscy.

Pod datą 1492 wymienia się po raz pierwszy kozaków-chrześcijan. Kozacynaddnieprzańscyi naddniestrzańscy, rekrutujący się głównie zKijowa,Niemirowa,Winnicy,Baru,zwani byli także przez współczesnych Niżowcami (tzw. Kozacy chrześcijańscy). W miarę upływu czasu stworzyli oni społeczność stosującą systemdemokracji wojennej.Głównie zaliczali się do nich uciekinierzy zLitwy,Wielkiego Księstwa Moskiewskiego,Mołdawii,WołoszczyznyorazKorony,którzy w XV w. zasiedlili słabo zamieszkane do tej pory ziemie zwaneDzikimi Polami.W rezultacieunii lubelskiejDzikie Pola stały się częścią Korony.

Kozacy chrześcijańscy to ludność, która napływała w rejony naddnieprzańskie od XVI w., opuszczając ziemie Rzeczypospolitej z różnych powodów społeczno-politycznych, a więc byli to chłopi pańszczyźniani, uciekający przed daninami, różnego rodzaju przestępcy, słudzy uciekający przed gnębiącymi ich panami czy też ludzie osądzeni. W pierwszej połowie XVI wieku szybko zostali zorganizowani przezstarostętrembowelskiegoBernarda Pretwiczaw społeczność o silnym charakterze wojskowym, co było spowodowane potrzebą obrony przedTatarami.Zajmowali się handlem, rybołówstwem, hodowlą i wojaczką. Podejmowali naczajkachwyprawy łupieżcze doImperium Osmańskiego.

Od czasu rządówChmielnickiegoistniała autonomiczna kozacka struktura terytorialna zwanaHetmanatem.Na jej czele stałhetman(pochodzący z wyboru), wokół niego skupiała się starszyzna kozacka oraz generalny pisarz. Najważniejsze decyzje zapadały na radzie kozackiej. W wyprawach wojennych uczestniczyli Kozacy, a lud wiejski stanowiłaczerń.

Od XVI do XVII w. doszło do serii powstań kozaków zaporoskich przeciwkoKoronie.Pierwsze w latach 1591–1593 pod wodząKrzysztofa Kosińskiego.Drugim 1595–1597 dowodziłSeweryn Nalewajko.Oba powstania zakończyły się klęską. Najważniejsze powstanie pod przewodnictwemBohdana Chmielnickiegozakończyło sięugodą perejasławską(1654) pomiędzyHetmanatemi caremRosjiAleksym I,podporządkowującąUkrainę Naddnieprzańskącarowi. Konsekwencją była długoletnia (1654–1667)wojna Rzeczypospolitej z Rosją,która zakończyła się przejęciemUkrainy Lewobrzeżnejz Kijowem przez Rosję. Ukraina Lewobrzeżna zachowałaautonomicznysystem rządówHetmanatu,sukcesywnie pobitwie pod Połtawą(1709) ograniczany przez carów, aż do całkowitej likwidacji w 1764.

Sicz Zaporoskazostała zlikwidowana przez carycę RosjiKatarzynę IIw roku 1775 po zwycięskiejwojnie z Turcją.Tytuł hetmana wojsk kozackich przysługiwał od tamtej pory panującej rodzinie carskiej. Starszyzna Siczy zostałazesłana.StarszyznaHetmanatuzostała zrównana w prawach ze szlachtą rosyjską (tzw.dworiaństwem), wolnych Kozaków zrównano w prawach z chłopami rosyjskimi. Część Kozaków przesiedlono naKubań (kraina)i nadDon,część zbiegła na terytorium tureckie, tworząc istniejącą do 1829Sicz Dunajską.Manifest Katarzyny II brzmiał: „Sicz Zaporoska została zniszczona z wykluczeniem na przyszłe lata i samej nazwy zaporoskich Kozaków, (...) na rozkaz nasz przez postępki swoje (...) i okazane przez Kozaków nieposłuszeństwo wobec naszych najwyższych rozkazów”. Ziemie Zaporoża nadano szlachcie rosyjskiej, wywodzącej się po części z rodzin kozackich (m.in.Cyryl Razumowski) oraz dworzanom carskim (m.in.Grigorij Potiomkin,Aleksandr Prozorowski,Aleksandr Wiaziemski)[4].

Kozacy dońscy[edytuj|edytuj kod]

Osobny artykuł:Kozacy dońscy.

Kozacy dońscy byli najliczniejszą grupą Kozaków wImperium Rosyjskim.Są także najliczniejszą grupą Kozaków we współczesnej Rosji. Otrzymali do zasiedlenia autonomiczny region, zwanyKrajem Wojska Dońskiego,znajdujący się na terenie części dzisiejszych obwodówrostowskiego,wołgogradzkiegoiworoneskiegoorazKałmucjiw Rosji, a także obwodówłuhańskiegoidonieckiegonaUkrainie.Nazwa tych Kozaków pochodzi odDonu,przepływającego przez ich terytorium. Stolicą Kraju Dońskiego były najpierwRazdory,a późniejNowoczerkask.

Armie kozackie w wojskach Imperium Rosyjskiego (1913)[edytuj|edytuj kod]

Rekonstrukcje kozackich sztuk walki[edytuj|edytuj kod]

Patrz działsztuki walki:

Uwagi[edytuj|edytuj kod]

  1. Obraz ten związany z wydarzeniamiRewolucji 1905 roku,w różnym czasie występował pod różnymi tytułami: początkowo jako „Patrol Kozaków”, później, kiedy policja szykanująca obraz zabroniła używania tego tytułu, występował jako „Świt 1906”, lub „Wiosna 1905”. Bliższe wyjaśnienie zawiera fragment listu Stanisława Masłowskiego do Fryderyka Dolmana w Londynie (przekł. pol.): „Ten obraz posiadający przedtem tytuł <<Patrol Kozaków>>, nazywa się obecnie <<Świt 1906>>, policja bowiem zażądała skasowania poprzedniego tytułu” – zob.:Masłowski M.[oprac.]: Stanisław Masłowski – Materiały do życiorysu i twórczości,Ossolineum,Wrocław 1957, s. 145.

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. Obraz był reprodukowany po raz pierwszy w "Albumie malarzy polskich", wyd. M.Robiczka w Warszawie, 1885, zeszyt 11
  2. Ще не вмерла Україна:
    Ще не вмерла Україна ні слава, ні воля,
    Ще нам, браття українці, усміхнеться доля.
    Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
    Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
    Душу, тіло ми положим за нашу свободу,
    І покажем, що ми, браття, козацького роду.
  3. Aleksander Brückner:Kozak.[W:]Słownik etymologiczny języka polskiego.Kraków 1927, nakładem Krakowskiej Spółki Wydawniczej.
  4. Leszek Podhorodecki:Sicz Zaporoska.Warszawa 1978, Wyd.Książka i Wiedza.

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]