Przejdź do zawartości

Kuria Rzymska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kuria Rzymskaaparat administracyjny,przez którypapieżsprawuje swoją władzę. Kuria składa się zdykasteriii innych urzędów, z których każdy ma swój zakres działania, co wiąże się z odpowiedzialnością oraz odpowiednimi kompetencjami. Najważniejszymi dykasteriami Kurii są Sekretariat Stanu oraz kongregacje. Kolejne miejsca w hierarchii zajmują rady i komisje papieskie. Oprócz stałych urzędów papież może zwoływać na konsystorzKolegium Kardynałóww celu konsultowania szczególnie trudnych kwestii. Powołano w szczególności Komisję Kardynalską ds. Organizacji i Problemów EkonomicznychStolicy Apostolskiej,która zajmuje się zarządzaniem finansamiWatykanu.Kuria stanowi osobisty personel papieża i jej organizacja zależy całkowicie od niego.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Pierwszym stałym organem jaki pomagał papieżowi w zarządzaniu Kościołem była Kancelaria Apostolska. Z czasem, wraz z rozrostem spraw przynależnych papieżowi, zaczęły powstawać nowe dykasterie, wyłaniając się z Kancelarii. W średniowieczu powstały tak ważne organy jak: Kamera Apostolska i Dataria. W tym okresie zaczęły krystalizować się też trybunały papieskie: Sygnatura Apostolska i Rota Rzymska. Powstanie nowych instytucji wiązał się szczególnie z reformami Soboru trydenckiego i powstaniem kongregacji. Czołową rolę w reorganizacji Kurii, w tym okresie, spełnił papieżSykstus V(1585-1590) wydając 22 stycznia 1588 roku konstytucjęImmensa aeterni Dei.Kolejna duża reforma Kurii to decyzjePiusa X(konstytucja apostolskaSapienti consilioz 29 czerwca 1908).

Dotychczasowy kształt Kurii wynikał ze zmian dokonanych po Soborze watykańskim II. Odnowę w jego duchu, rozpoczął papieżPaweł VI(konstytucja apostolskaRegimini Ecclesiae Universae,motu proprioQuo aptius), a kontynuował papieżJan Paweł II(konstytucja apostolskaPastor Bonus).

5 czerwca 2022 weszła w życie konstytucja apostolskaPraedicate Evangelium,reformująca Kurię Rzymską a zastępująca dot. konstytucjęPastor Bonus[1][2].

Do nieistniejących już dykasterii Kurii Rzymskiej należą:

Jest to najważniejszy urząd w całej Kurii Rzymskiej, który dzieli się na dwie sekcje: spraw ogólnych oraz do spraw relacji z państwami. Na jego czele stoi sekretarz stanu, kard.Pietro Parolin.Pozostali pracownicy to sekretarz ds. przedstawicielstw papieskich, szef biura do specjalnych poruczeń oraz szef protokołu.

Sekcja Spraw Ogólnych

[edytuj|edytuj kod]

Sekcja prowadzi bieżące sprawy, związane z działalnością papieża, w tym w kontaktach z dykasteriami Kurii Rzymskiej. Sekcja redaguje dokumenty, których opracowanie powierza jej papież, wykonuje akty urzędowe związane z nominacjami w Kurii Rzymskiej, określa funkcje działalnością przedstawicieli (nuncjuszy) Stolicy Apostolskiej wobec kościołów lokalnych, zajmuje się działalnością ambasad przy Stolicy Apostolskiej, kieruje oficjalnymi środkami przekazu Stolicy Apostolskiej, publikuje «Acta Apostolicae Sedis» i «Annuario Pontificio». Kieruje nią substytut ds. ogólnych abpEdgar Peña Parraprzy pomocy asesora do spraw ogólnych.

Sekcja ds. Relacji z Państwami

[edytuj|edytuj kod]

Zadaniem Sekcji ds. Relacji z Państwami są kontakty z rządami państw. Do kompetencji Sekcji należy zawieraniekonkordatówalbo podobnych umów, reprezentowanie Stolicy Apostolskiej w organizacjach międzynarodowych. Sekcja także uzgadnia nominacje w kościołach partykularnych, a także zmianę ich struktur. Kieruje nią sekretarz ds. relacji z państwami abpPaul Gallagherprzy pomocy podsekretarza.

Sekcja Personelu Dyplomatycznego

[edytuj|edytuj kod]

Sekcja Personelu Dyplomatycznego, którą kieruje arcybiskup, który jest Sekretarzem ds. Reprezentacji Papieskich. Sekcja trzecia ma za zadanie nadzorowanie korpusu dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej, pracującego na całym świecie. Kieruje nią abpLuciano Russo.

Dykasterie

[edytuj|edytuj kod]

utworzona z połączeniaKongregacji ds. Ewangelizacji NarodóworazPapieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.Prefekt: papieżFranciszek,proprefekci: kard.Luis Antonio Taglei abpSalvatore Fisichella.

Wcześniej zwana była jako „Kongregacja Świętego Oficjum”oraz „Kongregacja Rzymskiej i Powszechnej Inkwizycji”.Podstawowym zadaniem tej kongregacji jest dbanie o prawowierne głoszenie i obronę świętej wiary katolickiej w całym Kościele. Do jej kompetencji należą wszystkie sprawy, dotyczące doktryny wiary lub moralności. Kongregacja jest odpowiedzialna za weryfikację pism teologicznych pod kątem zgodności z wiarą katolicką oraz wykładowców teologii, którzy zostali oskarżeni o błędne poglądy. Kongregacja publikuje deklaracje dotyczące konkretnych pytań z zakresu wiary i moralności, śledzi i weryfikuje prywatne objawienia. Kongregacja Nauki Wiary czuwa również nad pracamiPapieskiej Komisji BiblijnejiMiędzynarodowej Komisji Teologicznej.Prefekt: kard.Victor Manuel Fernández.Podlega jej:

Prefektem jest kard.Konrad Krajewski

Jest ona odpowiedzialna za problemy dotyczące obrządków wschodnich i ich hierarchii. W jej kompetencji znajdują się wszystkie sprawy, które w przypadku obrządku łacińskiego są załatwiane przez inne dykasterie. Jako jedyna kongregacja nie obraduje plenarnie. Prefekt: kard.Claudio Gugerotti

Jest odpowiedzialna zaliturgięisakramenty.Kongregacja akceptuje przekłady tekstów liturgicznych na języki narodowe. Zajmuje się również sztuką sakralną i muzyką kościelną, sprawami świętych relikwii i świętych patronów. Prefekt: kard.Arthur Roche

Prowadzi procesybeatyfikacyjneikanonizacyjne:bada przebieg życia i pisma kandydatów oraz odpowiada za weryfikację i zabezpieczanie relikwii. Powstała w 1969. Prefekt: kard.Marcello Semeraro

Jedna z najważniejszych dykasterii. Do jej zadań należy ustanawianie, dzielenie i łączeniediecezji,oraz rekomendowanie kandydaturbiskupówpapieżowi. Dykasteria także przyjmuje raporty biskupów diecezjalnych z pracy i problemów diecezji i organizuje ichwizytyad limina apostolorum(czyli doprogów apostolskich). Prefekt: kard.Robert Prevost

Zajmuje się sprawami diecezjalnych księży i diakonów oraz seminariami duchownymi: dyscypliną wśród księży, powołaniami. Prefekt: kard.Lazarus You Heung-sik

Troszczy się o sprawyzakonów:zatwierdza nowe zgromadzenia oraz zmiany w regułach zakonnych itp. Kongregacja może rozwiązać zgromadzenie, a także zwolnić zakonnika ze ślubów. Prefekt:kard.João Braz de Aviz[4]

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka rozpoczęła działalność 1 września 2016 roku[5].Przejęła kompetencje zlikwidowanych Papieskich Rad:ds. Świeckichids. Rodziny.Prefekt: kard.Kevin Farrell.

Odpowiedzialna za dialogekumenicznyi relacje z innymi wyznaniami chrześcijańskimi – obecnie kieruje nią kard.Kurt Koch.

Zajmuje się relacjami między Kościołem a religiami niechrześcijańskimi – obecnieDykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan.Kieruje nią kard.Miguel Ángel Ayuso Guixot.W jej ramach działa:

Dykasteria składa się z Sekcji Kultury, która zajmuje się promocją kultury, animacją duszpasterską i wzbogacaniem dziedzictwa kulturowego, oraz z Sekcji Edukacji, która opracowuje podstawowe zasady wychowania w odniesieniu do szkół, wyższych uczelni katolickich i kościelnych oraz instytutów badawczych, a także odpowiada za apele hierarchiczne w tych sprawach. Prefekt: kard.José Tolentino Mendonça.

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka rozpoczęła działalność 1 stycznia 2017 roku[6].Przejęła kompetencje zlikwidowanych Papieskich Rad:Iustitia et Pax,Cor Unum,ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżującychorazds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.Prefekt: kard.Michael Czerny.

Zajmuje się interpretacją prawa kanonicznego; – obecnie kieruje nią abpFilippo Iannone.

Zarządza instytucjami medialnymi Stolicy Apostolskiej. Prefekt: drPaolo Ruffini.

Trybunały

[edytuj|edytuj kod]

Trybunał apelacyjny dla Roty Rzymskiej. W sądownictwie kościelnym rodzaj sądu najwyższego. Prefekt: kard.Dominique Mamberti

Trybunał odpowiedzialny za sprawy sakramentuspowiedzi.Penitencjarz Większy: kard.Angelo De Donatis

Sąd apelacyjny dla trybunałów lokalnych (głównie sprawy związane z sakramentemmałżeństwa) oraz sąd pierwszej instancji w sprawach, które przekraczają kompetencje trybunałów lokalnych. Dziekan: abpAlejandro Arellano Cedillo

Zebranie przedstawicieli Episkopatów (biskupów) z różnych regionów świata w celu omówienia zagadnień związanych z działalnością Kościoła. Podlega bezpośrednio papieżowi, posiada też własne struktury organizacyjne, takie jak Sekretariat Generalny. Obecnie Sekretarzem Generalnym Synodu jest kard.Mario Grech.

Komisje papieskie

[edytuj|edytuj kod]

Stałe komisje międzydykasterialne

[edytuj|edytuj kod]

Inne ciała kolegialne

[edytuj|edytuj kod]

Instytucje związane ze Stolicą Apostolską

[edytuj|edytuj kod]

Piesza formacja wojskowa, pełniąca rolę straży przybocznej papieża – obecnie kieruje nią płk Christoph Graf

Instytucje Państwa watykańskiego

[edytuj|edytuj kod]

Komisja jest jednoizbowym parlamentem Watykanu, uchwala prawo, które do wejścia w życie potrzebuje jednak sankcji papieża. Obecnie kieruje nią kard.Fernando Vérgez Alzaga.Organem doradczym jest: Rada Państwa– ciało, w skład którego wchodzi 7 członków, z których jeden jest Radcą Generalnym

Stanowi organ wykonawczy Komisji ds. Państwa watykańskiego oraz papieża w kwestii zarządu Watykanem. Jest faktycznierządemWatykanu, zajmującą się administrowaniem tego niewielkiego państwa. Przewodniczącym (Prezydentem) jest z urzędu Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, czyli kard.Fernando Vérgez Alzaga.Podlegają mu m.in.:

Trybunały

[edytuj|edytuj kod]
  • Sąd Kasacyjny
  • Sąd Apelacyjny
  • Trybunał I instancji
  • Pojedynczy sędzia

Inne instytucje

[edytuj|edytuj kod]
  • Dom św. Marty– dyrektor bpAndrea Ripa
  • Stała Komisja Ochrony Zabytków Historycznych i Artystycznych w Stolicy Apostolskiej– Przewodniczący dr Francesco Buranelli

Akademie papieskie

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]