Przejdź do zawartości

Kusza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kusza (XVI w.)

Kuszaneurobalistycznabroń miotająca,składająca się złuczyskaosadzonego włożu,w którymcięciwazwalniana jest za pomocąmechanizmu spustowego.Pociskamikuszy są najczęściejbełty.

Charakterystyka

[edytuj|edytuj kod]

W porównaniu złukiemkonstrukcja kuszy umożliwia wstrzymanie się ze strzałem przez dowolnie długi czas, dzięki czemu strzelec nie męczy się utrzymywaniem napiętej cięciwy siłą własnych rąk, co wpływa na ergonomięcelowania.Z zasady jest to broń przeznaczona do strzelania płaskotorowego dzięki dużej prędkości wylotowej bełtu wpływającej na mniejszą (w porównaniu z łukiem) parabolę lotu pocisku. Kusza wykorzystuje jako pociski –bełty,choć istniały również jej wersje strzelające kulami metalowymi lub kamiennymi (arbalety)[1].Kusze były przeznaczone do zwalczania ciężkoopancerzonychcelów z racji większego naciągu niż łuk i, co za tym idzie, większejenergii kinetycznejpocisku. Ciężkie kusze, naciągane przy pomocy wyposażonego w korbę koła zapadkowego (tak zwana „pokrętka” ), miewały siłę naciągu dochodzącą do 500kG.

Kusza naciągana kołowrotem
Kusza naciągana lewarem

Łoże kuszyposiadamechanizm spustowyzwalniającycięciwę,co poprzez wykorzystanie energii sprężystościłuczyskadoprowadza do wystrzeleniapocisku[1].Cięciwa w kuszy naciągana jest ręcznie lub za pomocą narzędzi pomocniczych jakkorbaczylewar.Typowy mechanizm zwalniający cięciwę zwany jestorzechem.

Elementy składowe:

Historia

[edytuj|edytuj kod]
Naciąganie kuszy

WedługJosepha Needhamanie da się określić, czy pierwsze kusze powstały w starożytnych Chinach, czy wśród otaczających je ludów barbarzyńskich (np. wśród myśliwych z tajgi, którzy w późniejszych wiekach znani byli z wykorzystywania pułapek-samostrzałów w postaci kusz). Pierwsza wzmianka jest wksiędze Sunzi Bingfaz V w. p.n.e. W dziełach z IV w. p.n.e. wspominana jest dość często, a za czasówwcześniejszej dynastii Han(II-I w. p.n.e.) była standardowym uzbrojeniem armii.Qin Er Shi,drugi cesarzdynastii Qinzgromadził swoich kuszników w jeden – liczący 50 tys. żołnierzy – korpus[2].

WEuropiemachiny miotające napinane cięciwą, budzące strach skutecznością rażenia, wywodziły się prawdopodobnie od azjatyckiegołuku kompozytowego,sklejanego z drewna i rogu. Łuki te były niezwykle skuteczną bronią, mającą zasięg do 600 metrów. Jednak kusza okazała się bardziej niebezpieczna, gdyż, w porównaniu zestrzałami,wystrzeliwane z niej bełty osiągały większe prędkości i bardziej płaski tor lotu, przebijając każdązbrojęz odległości 150 m[3].Kusza wykorzystywana jest od przynajmniej dwóch tysięcy lat i stanowi rozwinięcie greckiej konstrukcjigastrafetes.Stosowano ją też warmii rzymskiej– jej duża odmiana, zwana carrobalistą raziła z tak wielką siłą, że bełt, lecąc płaskotorowo z odległości 200 m, przebijał 15-centymetrowe drewniane pale. W XII wiekuAnna Komnena,córkacesarza bizantyńskiegoAleksego I Komnena,w swejAleksjadzietak pisze o kuszy (nazywanej cangrą):jest to łuk barbarzyński (...) Strzały wypuszczane gwałtownie mocą cięciwy, napiętej z wielkim wysiłkiem, przebijają na wylot tarczę czy pancerz z grubego żelaza i lecą dalej. Cangra działa tak, jakby strzelał sam diabeł. Kogo dosięgnie pocisk, ten pada nieszczęsny[4].

Przejściowo zapomniane, kusze pojawiły się na większą skalę wśredniowieczu.Stanowiły popularną i często doskonaloną broń ze względu na relatywnie łatwe użytkowanie, duży zasięg rażenia oraz cichą pracę. Swój tryumf święciły w czasiewypraw krzyżowych.Panika wzbudzana przez kusze wśródSaracenów,przyczyniła się do wzrostu popularności tej broni również w samej Europie. Formacjękusznikówutrzymywał król FrancjiLudwik VII Młody.Entuzjastą tej broni był takżeRyszard I Lwie Serce,który zresztą zginął ugodzony śmiertelnie bełtem. PapieżInnocenty II,przerażony faktem, że za jej pomocą wyniszczają się sami chrześcijanie, zakazał ich stosowania. Kanon 29Soboru Laterańskiego IIuznał kuszę za„broń niegodną rycerza”,zabraniając jej używania w wojnach przeciwko chrześcijańskim władcom i rycerzom, z wyjątkiem krucjat (zakaz został następnie potwierdzony przez papieżaInnocentego III). Kościelne regulacje nie były jednak przestrzegane, zaś oddziały kuszników stanowiły cenną pomoc w wielu średniowiecznych bitwach. Ze szczególnym upodobaniem korzystali z nich królowie Francji, pod których dowództwem – wbitwie pod Crécyczypod Azincourt– walczyły najemne oddziały kuszników genueńskich. Własny system walk wypracowali Polacy: ustawieni w szachownicę kusznicy strzelali szeregami – pierwszy płaskotorowo, drugi parabolą.

W europejskich armiach kusznicy utrzymali się do XVI wieku, kiedy to upowszechniać zaczęła się broń palna –arkebuzy.

Współcześnie kusze są w niektórych krajach dopuszczane jakobroń myśliwskaisportowa.Nowe kusze są wykonane w całości z metalu lub częściej z kompozytów, oraz wykorzystują znane z łuków mechanizmy bloczkowe. Bełty najczęściej wykonywane są z mocnegostopu aluminium.WPolsce,mimo ograniczeń prawnych, w praktyce wykluczających możliwość legalnego posiadania kuszy, istnieje kilka zakładów trudniących się wykonywaniem odręcznych replik średniowiecznych mechanizmów, abractwa rycerskieorganizują konkursy strzeleckie.

Kwestie prawne w Polsce

[edytuj|edytuj kod]

W myślpolskiego prawa[5],w odróżnieniu od łuku i innej broni tego typu, posiadanie kuszy wymaga zezwolenia. W praktyce, wnioski o pozwolenia spotykały się niemal zawsze z odmową ze względu na treść obowiązującego do 2011 r. RozporządzeniaMSWiAz 20 marca 2000 r. w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji, oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w którym może być wydanepozwolenie na broń[6].

W związku z tym stanem rzeczy, który de facto czyni łatwiejszym uzyskanie pozwolenia na broń palną, obowiązujące przepisy są ignorowane lub omijane przez wielu hobbystów i sportowców[7].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abKusza. W: Włodzimierz Kwaśniewicz:1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronym.Warszawa: Wydawnictwo MON, 1981, s. 94-97.ISBN83-11-06559-4.
  2. Joseph Needham:Science and civilisation in China.Cambridge England: University Press, 1954, s. 135-140.ISBN0-521-32727-X.(ang.).
  3. Flori Jean,Rycerze i rycerstwo w średniowieczu,Poznań 2003, s. 104.
  4. Jerzy Besala,Kuszenie szatana,„Focus Historia”, nr 6/2008, s. 33.
  5. Dz.U. z 2022 r. poz. 2516.
  6. Dz.U. z 2000 r. nr 19, poz. 240
  7. Michał Kozioł:Kusznik z Lublina, Dziennik Wschodni.[dostęp 2009-11-12].