Lustgarten
Mitte,Mitte | |
nr rej. 09010199[1] | |
Lustgarten w 2013 roku | |
Państwo | |
---|---|
Kraj związkowy | |
Miejscowość | |
Położenie na mapie Berlina | |
Położenie na mapie Niemiec | |
52°31′07,0″N13°23′59,0″E/52,51861113,399722 |
Lustgarten–plac[2],znajdujący się wBerlinie,w dzielnicyMitte,naWyspie Muzeów.Od strony zachodniej przylega do brzegu kanałuKupfergraben,po jego północnej stronie leżyStare Muzeum,po wschodniejkatedra berlińska,zaś po południowej jedna z fasadzamku berlińskiego.Na miejscu placu pierwotnie znajdował sięogródprzyzamkowy, w późniejszych latach obszar ten był poddawany różnym przekształceniom i przeobrażeniom. Swoją obecną formę Lustgarten uzyskał w latach 1997–1999.
Historia
[edytuj|edytuj kod]Czasy monarchii
[edytuj|edytuj kod]Pierwotnie na obszarze, na którym położony jest dzisiejszy Lustgarten mieścił sięogródprzyzamkowy, założony po ukończeniu budowyzamku berlińskiegow 1443 roku[3].W 1573 roku z inicjatywy elektoraJana Jerzegoogród ten przekształcono w ogród kuchenny z drzewami owocowymi i ziołami, ponadto utworzono w nimstawikwietniki,a także wzniesiono różne małe budynki[3][4].
Podczaswojny trzydziestoletniejogród, wraz z okoliczną zabudową, został zniszczony. Około 1645 roku Wielki ElektorFryderyk Wilhelm Izlecił zaprojektowanie nowego założenia architektowiJohannowi Gregorowi Memhardtowi[3].Władca zażyczył sobie, aby ogród oparty był naholenderskichwzorach,które poznał gdy przebywał na tamtejszym dworze. Memhardt stworzył więc przestrzeń z dużą ilościąkanałów,stawów ifontann,licznymi rzeźbami oraz letnim domem dla władcy, nazywanymLusthaus[5][4].Ponadto w ogrodzie, którego położona najbliżej zamku część dalej mieściła zioła i służyła do celów kuchennych, zasadzone zostały liczne, pochodzące z zagranicy rośliny m.in. ponad dwieście drzew pomarańczowych sprowadzonych zWłochi sto tulipanów z Holandii[3][5].W 1652 roku w ogrodowejszklarniposadzono pierwsze wBrandenburgiiziemniaki. Trzydzieści trzy lata później wybudowana została z koleibarokowaoranżeria,według projektu architektaJohanna Arnolda Neringa,w której przez cały rok rosło ponad tysiąc gatunków roślin. Ogród, będący pierwszym tego typu miejscem wBerliniebył dostępny dla wszystkich i w niedługim czasie stał się ulubionym miejscem spacerów oraz wypoczynku mieszkańców miasta[5][6].Wtedy też zyskał nazwęLustgarten(dosłownie, wj. pol.„ogród przyjemności” )[5].
Za panowaniaFryderyka III,syna Wielkiego Elektora, w części ogrodu utworzonosad,w którym do 1700 roku zasadzono ponad dwa tysiące importowanych drzew[3].Kolejny władca,Fryderyk Wilhelm Iz powodu oszczędności oraz braku zainteresowania egzotycznymi roślinami i ozdobnymi akwenami postanowił przekształcić Lustgarten w plac do odbywania parad oraz pokazów musztry[5][3].Utworzenie placu w 1713 roku wiązało się z wycięciem większości roślin oraz przeniesieniem stojących w ogrodzie rzeźb do okolicznych pałaców – m.in. dopałacu Charlottenburg[4].WLusthausnatomiast ulokowano w 1738 roku siedzibęgildiikupieckich oraz giełdy[4].Niedługo później, po wschodniej stronie placu rozpoczęto budowę katedry, której działalność zainaugurowano 16 września 1750 roku[4][5].W 1798 rokuLusthauszostał rozebrany, a w jego miejscu wybudowany został nowy budynek giełdy, który otwarto 5 sierpnia 1805 roku[4].W czasie gdy Lustgarten służył za plac parad odbywały się na nim również dworskie uroczystości. Jedną z takich uroczystości byłturniej rycerskizorganizowany z okazji wizyty margrabiegoFryderykai jego żonyWilheminy,dla którego Lustgarten został przekształcony w duży, zawierający trybuny dla ludzi z wszystkichstanów,amfiteatr,oświetlony 30 tysiącami lamp[7].Na terenie Lustgarten odbyła się również parada wojskNapoleona Bonapartego,niedługo po ich wkroczeniu do Berlina 27 października 1806 roku[4].
Następca Fryderyka Wilhelma I,Fryderyk II Wielki,po wybudowaniu pałacuSanssouciwPoczdamie,który był jego głównym miejscem zamieszkania, rzadko bywał na zamku w Berlinie i nie interesował się jego otoczeniem[3].Jego bratanek i następca,Fryderyk Wilhelm IIdoprowadził do odtworzenia ogrodu, w którym lubił czasem przebywać. Ogród ten pozostawał jednak zamknięty dla mieszkańców miasta[3].Zmieniło się to podczas panowaniaFryderyka Wilhelma III,który postanowił stworzyć w tym miejscu przestrzeń otwartą. W tym celu powierzył architektowiKarlowi Friedrichowi Schinklowiopracowanie przebudowy Lustgarten oraz zaprojektowanie budynku muzeum, mającego znajdować się w pobliżu[3].Podczas zrealizowanej w latach 1820–1822 przebudowy, której projekt Schinkel stworzył z udziałemPetera Josepha Lennégo,plac został odgrodzony od północnej fasady zamku pustą przestrzenią do organizacji marszów i defilad, zaś na środku placu zbudowano dużą fontannę, wokół której utworzono sześć trawników, oddzielonych od siebie chodnikami[3][5].Od strony katedry posadzone zostały drzewa[3][4].W 1830 roku ukończono natomiast budowę położonego po północnej stronie placuStarego Muzeum.Rok później umieszczono przed muzeum wielką, mającą 7 m średnicygranitowąmisę (niem.Grantischale), którą okrzyknięto cudem okresu obowiązywania styluBiedermeier[3][5].Zamysłem Schinkla było stworzenie największej na świecie misy z miejscowego kamienia[3].Jej wykonaniem zajął się kamieniarzChristian Gottlieb Cantian,który wykorzystał granitowy głaz, znaleziony w lesie w pobliżuFürstenwalde[3].
W okresie panowaniaFryderyka Wilhelma IV,w 1853 roku nastąpiło kolejne przeobrażenie Lustgarten[4].Pod kierownictwem architektaJohanna Heinricha Strackazmieniony został kształt trawników oraz układ ścieżek pomiędzy nimi. Z kolei za panowaniaWilhelma I,niedługo po utworzeniuCesarstwa Niemieckiegona miejscu znajdującej się na środku Lustgarten fontanny, wybudowano zaprojektowany przez architektaAlberta Wolffapomnik konnyFryderyka Wilhelma III, którego odsłonięcie odbyło się 16 czerwca 1871 roku[3][4].Dwa lata później w Lustgarten odbył się pierwszy w tym miejscu berlińskijarmark bożonarodzeniowy(niem.Weihnachtsmarkt). Jarmarki odbywały się w Lustgarten regularnie do 1891 roku[3].Pod panowaniemWilhelma IIutworzono szeroką ulicęKaiser-Wilhelm-Straße(obecnie Karl-Liebknecht-Straße), która spowodowała ponowne ograniczenie obszaru Lustgarten, z kolei na miejscu istniejącej dotychczas katedry wybudowano w latach 1894–1905nową świątynięzaprojektowaną przezJuliusa Carla Raschdorffa[5][4].Doprowadziło to do radykalnej zmiany wyglądu obszaru Lustgarten, a przy tym do ostatecznego jego ukształtowania[4].1 sierpnia 1914 roku, kiedy Wilhelm II z balkonu zamku ogłosił deklarację przystąpienia państwa doI wojny światowej,w Lustgarten odbył się masowy wiec poparcia, który był pierwszym tego typu wydarzeniem w historii tego miejsca[3].
W Republice Weimarskiej i III Rzeszy
[edytuj|edytuj kod]Po utworzeniuRepubliki Weimarskiejw Lustgarten odbywały się liczne demonstracje polityczne, a także protesty robotników[4].Swoje wiece organizowały tam partieKPD,SPDiNSDAP[3].Jedną z największych demonstracji była ta zorganizowana w 1922 roku po zabójstwie ministra spraw zagranicznych,Walthera Rathenaua[5].Natomiast niedługo po mianowaniuAdolfa Hitlerakanclerzem, 7 lutego 1933 roku, odbyła się tam demonstracja przeciwników władzy Hitlera, zorganizowana przez partię socjaldemokratyczną. Wzięło w niej udział blisko 200 tysięcy ludzi. Z kolei 19 lutego 1933 roku odbył się wielki marsz zakończony wiecem w Lustgarten, będący ostatnim wyrazem zbiorowego sprzeciwu wobecrządu nazistowskiego[8].
W roli miejsca zgromadzeń o charakterze politycznym Lustgarten był wykorzystywany także przeznazistów,jak choćby 1 kwietnia 1933 roku, kiedy minister propagandyJoseph Goebbelswygłosił tam przemówienie, w którym wskazywał na potrzebę bojkotuŻydów[4].W następnym roku z polecenia władz Lustgarten został przekształcony w miejsce do odbywania parad i marszów. W tym celu zlikwidowano trawniki i wyłożono całą jego powierzchnię kamiennymi płytami, zaś pomnik konny Fryderyka Wilhelma III oraz granitową misę przeniesiono w inne miejsce[3][5].1 sierpnia 1936 roku w Lustgarten odbyła się uroczysta defilada młodzieżowych organizacji nazistowskich z okazji rozpoczęciaLetnich Igrzysk Olimpijskich[9].W defiladzie tej wzięło udział po 8800 członkówHitlerjugendiDeutsches Jungvolk,a także 3000 dziewcząt zBund Deutscher Mädel[9].18 maja 1942 roku kilkuosobowa grupa żydowskich działaczykomunistycznych,dowodzona przezHerberta Bauma,dokonała podpalenia znajdującej się na obszarze Lustgarten od dziesięciu dni propagandowej,antysowieckiejwystawyDas Sowjet-Paradies(pol. „Sowiecki raj” )[4][10].Kilka dni później zarówno Baum, jak i pozostali uczestnicy akcji oraz wszyscy, którzy mieli jakiekolwiek powiązania z nim zostali aresztowani. Trzydzieści dwie z aresztowanych osób zostało później skazanych na śmierć, sam Baum zaś zmarł po trzech tygodniach przebywania w areszcie na skutek tortur[10].
W 1944 roku pomnik konny Fryderyka Wilhelma III został przetopiony w celu pozyskania metalu na potrzeby wojenne[11].W następnym roku, pod koniecII wojny światowejstojące przy Lustgarten katedra, zamek oraz Stare Muzeum zostały zniszczone[3].
W Niemieckiej Republice Demokratycznej
[edytuj|edytuj kod]W 1950 roku z polecenia Komitetu CentralnegoSED,rządzącejNiemiecką Republiką Demokratyczną,wyburzono ruiny zamku, zaś na terenie po tej budowli urządzonoMarx-Engels-Platz(obecnie Schloßplatz), w skład którego został włączony także obszar Lustgarten, na którym pozostawiono nawierzchnię z kamiennych płyt, zachowując kształt, jaki został mu nadany przez władze nazistowskie[3][5].Stare Muzeum oraz katedra zostały natomiast odbudowane – muzeum otwarto w 1966 roku, zaś katedrę w 1975 roku[4][5].
Do 1974 roku na obszarze Lustgarten odbywały się jarmarki bożonarodzeniowe – kolejne organizowano w innej części Marx-Engels-Platz. W latach 1973–1976 po wschodniej stronie Marx-Engels-Platz wybudowanopałac Republiki(w latach 2006–2008 został rozebrany, zaś w latach 2013–2020 odbudowanozamek berliński), będący siedzibąparlamentu Niemieckiej Republiki Demokratycznej,przez co obszar Lustgarten stał się tłem do wielu wydarzeń politycznych[3].W 1980 roku umieszczono na pierwotnym miejscu przed Starym Muzeum granitową misę, zaś rok później w bocznej części obszaru Lustgarten postawionopomnikupamiętniający Herberta Bauma i pozostałych uczestników wydarzeń z 18 maja 1942 roku[3][12].
W zjednoczonych Niemczech
[edytuj|edytuj kod]Pozjednoczeniu Niemiecrozpoczęła się publiczna debata dotycząca przywrócenia obszaru Lustgarten do pierwotnej, wypoczynkowej funkcji. W listopadzie 1997 rokuSenat Berlinaoficjalnie zaakceptował projekt przebudowy terenu opracowany przez architektaHansa Loidlana podstawie planów Karla Friedricha Schinkla[3].Na jego realizację zarówno władze Berlina, jak i fundacjaAllianz Umweltstiftung,przeznaczyły po 3,5 milionamarekdotacji[13].Prace budowlane rozpoczęły się na początku 1998 roku. 7 kwietnia 1998 roku odkryto fundamenty historycznej fontanny, która niegdyś stała na środku Lustgarten[3].24 września 1999 roku przebudowany Lustgarten, składający się z siedmiu oddzielonych od siebie chodnikami trawników i stanowiący reinterpretację projektu Schinkla w nowoczesnych formach, został otwarty[4][1].
Zobacz też
[edytuj|edytuj kod]Przypisy
[edytuj|edytuj kod]- ↑abLustgarten.[w:]Denkmaldatenbank[on-line]. stadtentwicklung.berlin.de. [dostęp 2018-02-11]. [zarchiwizowane ztego adresu(2018-02-12)].(niem.).
- ↑Lustgarten.[w:]Sehenswürdigkeiten[on-line]. berlin.de. [dostęp 2020-09-02].(niem.).
- ↑abcdefghijklmnopqrstuvwxyHeute ist der Lustgarten Berlins schönster Museumsplatz. Wechselvoll ist seine Geschichte. Und die „Lange Nacht” beginnt hier Dereinst Kartoffelacker.[w:]Themen[on-line]. berliner-zeitung.de, 2008-08-30. [dostęp 2017-05-26].(niem.).
- ↑abcdefghijklmnopqLustgarten.[w:]Geschichte[on-line]. zeitreisen.de. [dostęp 2017-05-26].(niem.).
- ↑abcdefghijklmHeinz Knobloch:Im Lustgarten mit Heinz Knobloch.Berlin: Jaron Verlag, 2001.ISBN978-3897730328.
- ↑Bogdan Krieger:Berlin im Wandel der Zeit: Eine Wanderung vom Schloß nach Charlottenburg durch 3 Jahrhunderte.Berlin: Verlagsanstalt Hermann Klemm, 1923, s. 8.
- ↑Bogdan Krieger:Berlin im Wandel der Zeit: Eine Wanderung vom Schloß nach Charlottenburg durch 3 Jahrhunderte.Berlin: Verlagsanstalt Hermann Klemm, 1923, s. 24.
- ↑Hans-Rainer Sandvoß:Widerstand in Mitte und Tiergarten. Bd. 8 der Schriftenreihe über den Widerstand in Berlin von 1933 bis 1945.Berlin: 1994, s. 22–23.
- ↑abKarin Stöckel:Die Arbeit des Organisationskomitees der XI. Olympiade 1936 in Berlin.[w:]Festlichkeiten[on-line]. books.google.pl, 2003. [dostęp 2017-05-31].(niem.).
- ↑abCora Ann Granata, Cheryl A. Koos:The Human Tradition in Modern Europe, 1750 to the Present.[w:]John Cox[on-line]. books.google.pl, 2017-01-31. [dostęp 2017-05-26].(ang.).
- ↑Peter Bloch, Waldemar Grzimek:Das klassische Berlin. Die Berliner Bildhauerschule im neunzehnten Jahrhundert.Berlin: Propyläen Verlag, 1985.ISBN978-3549066317.
- ↑Widerstandsgruppe um Herbert Baum.gedenktafeln-in-berlin.de. [dostęp 2017-05-31]. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-03-05)].(niem.).
- ↑Lustgarten in Berlin-Mitte.[w:]Wettbewerbe[on-line]. stadtentwicklung.berlin.de. [dostęp 2017-05-31].(niem.).
Linki zewnętrzne
[edytuj|edytuj kod]- Lustgarten Pictures, Images and Stock Photos.iStock. [dostęp 2017-06-13].(ang.).– galeria zdjęć