Przejdź do zawartości

Lustgarten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
plac Lustgarten
Mitte,Mitte
Zabytek:nr rej. 09010199[1]
Ilustracja
Lustgarten w 2013 roku
Państwo

Niemcy

Kraj związkowy

Berlin

Miejscowość

Berlin

Położenie na mapie Berlina
Mapa konturowa Berlina, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac Lustgarten”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „plac Lustgarten”
Ziemia52°31′07,0″N13°23′59,0″E/52,51861113,399722

Lustgartenplac[2],znajdujący się wBerlinie,w dzielnicyMitte,naWyspie Muzeów.Od strony zachodniej przylega do brzegu kanałuKupfergraben,po jego północnej stronie leżyStare Muzeum,po wschodniejkatedra berlińska,zaś po południowej jedna z fasadzamku berlińskiego.Na miejscu placu pierwotnie znajdował sięogródprzyzamkowy, w późniejszych latach obszar ten był poddawany różnym przekształceniom i przeobrażeniom. Swoją obecną formę Lustgarten uzyskał w latach 1997–1999.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Czasy monarchii

[edytuj|edytuj kod]
Widok na Lustgarten w 1666 roku na rysunku autorstwaJohanna Sigismunda Elsholtza
Projekt przebudowy Lustgarten autorstwa Karla Friedricha Schinkla

Pierwotnie na obszarze, na którym położony jest dzisiejszy Lustgarten mieścił sięogródprzyzamkowy, założony po ukończeniu budowyzamku berlińskiegow 1443 roku[3].W 1573 roku z inicjatywy elektoraJana Jerzegoogród ten przekształcono w ogród kuchenny z drzewami owocowymi i ziołami, ponadto utworzono w nimstawikwietniki,a także wzniesiono różne małe budynki[3][4].

Podczaswojny trzydziestoletniejogród, wraz z okoliczną zabudową, został zniszczony. Około 1645 roku Wielki ElektorFryderyk Wilhelm Izlecił zaprojektowanie nowego założenia architektowiJohannowi Gregorowi Memhardtowi[3].Władca zażyczył sobie, aby ogród oparty był naholenderskichwzorach,które poznał gdy przebywał na tamtejszym dworze. Memhardt stworzył więc przestrzeń z dużą ilościąkanałów,stawów ifontann,licznymi rzeźbami oraz letnim domem dla władcy, nazywanymLusthaus[5][4].Ponadto w ogrodzie, którego położona najbliżej zamku część dalej mieściła zioła i służyła do celów kuchennych, zasadzone zostały liczne, pochodzące z zagranicy rośliny m.in. ponad dwieście drzew pomarańczowych sprowadzonych zWłochi sto tulipanów z Holandii[3][5].W 1652 roku w ogrodowejszklarniposadzono pierwsze wBrandenburgiiziemniaki. Trzydzieści trzy lata później wybudowana została z koleibarokowaoranżeria,według projektu architektaJohanna Arnolda Neringa,w której przez cały rok rosło ponad tysiąc gatunków roślin. Ogród, będący pierwszym tego typu miejscem wBerliniebył dostępny dla wszystkich i w niedługim czasie stał się ulubionym miejscem spacerów oraz wypoczynku mieszkańców miasta[5][6].Wtedy też zyskał nazwęLustgarten(dosłownie, wj. pol.„ogród przyjemności” )[5].

Za panowaniaFryderyka III,syna Wielkiego Elektora, w części ogrodu utworzonosad,w którym do 1700 roku zasadzono ponad dwa tysiące importowanych drzew[3].Kolejny władca,Fryderyk Wilhelm Iz powodu oszczędności oraz braku zainteresowania egzotycznymi roślinami i ozdobnymi akwenami postanowił przekształcić Lustgarten w plac do odbywania parad oraz pokazów musztry[5][3].Utworzenie placu w 1713 roku wiązało się z wycięciem większości roślin oraz przeniesieniem stojących w ogrodzie rzeźb do okolicznych pałaców – m.in. dopałacu Charlottenburg[4].WLusthausnatomiast ulokowano w 1738 roku siedzibęgildiikupieckich oraz giełdy[4].Niedługo później, po wschodniej stronie placu rozpoczęto budowę katedry, której działalność zainaugurowano 16 września 1750 roku[4][5].W 1798 rokuLusthauszostał rozebrany, a w jego miejscu wybudowany został nowy budynek giełdy, który otwarto 5 sierpnia 1805 roku[4].W czasie gdy Lustgarten służył za plac parad odbywały się na nim również dworskie uroczystości. Jedną z takich uroczystości byłturniej rycerskizorganizowany z okazji wizyty margrabiegoFryderykai jego żonyWilheminy,dla którego Lustgarten został przekształcony w duży, zawierający trybuny dla ludzi z wszystkichstanów,amfiteatr,oświetlony 30 tysiącami lamp[7].Na terenie Lustgarten odbyła się również parada wojskNapoleona Bonapartego,niedługo po ich wkroczeniu do Berlina 27 października 1806 roku[4].

Stare Muzeum i Lustgarten około 1900 roku
Zamek berliński i Lustgarten w 1913 roku

Następca Fryderyka Wilhelma I,Fryderyk II Wielki,po wybudowaniu pałacuSanssouciwPoczdamie,który był jego głównym miejscem zamieszkania, rzadko bywał na zamku w Berlinie i nie interesował się jego otoczeniem[3].Jego bratanek i następca,Fryderyk Wilhelm IIdoprowadził do odtworzenia ogrodu, w którym lubił czasem przebywać. Ogród ten pozostawał jednak zamknięty dla mieszkańców miasta[3].Zmieniło się to podczas panowaniaFryderyka Wilhelma III,który postanowił stworzyć w tym miejscu przestrzeń otwartą. W tym celu powierzył architektowiKarlowi Friedrichowi Schinklowiopracowanie przebudowy Lustgarten oraz zaprojektowanie budynku muzeum, mającego znajdować się w pobliżu[3].Podczas zrealizowanej w latach 1820–1822 przebudowy, której projekt Schinkel stworzył z udziałemPetera Josepha Lennégo,plac został odgrodzony od północnej fasady zamku pustą przestrzenią do organizacji marszów i defilad, zaś na środku placu zbudowano dużą fontannę, wokół której utworzono sześć trawników, oddzielonych od siebie chodnikami[3][5].Od strony katedry posadzone zostały drzewa[3][4].W 1830 roku ukończono natomiast budowę położonego po północnej stronie placuStarego Muzeum.Rok później umieszczono przed muzeum wielką, mającą 7 m średnicygranitowąmisę (niem.Grantischale), którą okrzyknięto cudem okresu obowiązywania styluBiedermeier[3][5].Zamysłem Schinkla było stworzenie największej na świecie misy z miejscowego kamienia[3].Jej wykonaniem zajął się kamieniarzChristian Gottlieb Cantian,który wykorzystał granitowy głaz, znaleziony w lesie w pobliżuFürstenwalde[3].

W okresie panowaniaFryderyka Wilhelma IV,w 1853 roku nastąpiło kolejne przeobrażenie Lustgarten[4].Pod kierownictwem architektaJohanna Heinricha Strackazmieniony został kształt trawników oraz układ ścieżek pomiędzy nimi. Z kolei za panowaniaWilhelma I,niedługo po utworzeniuCesarstwa Niemieckiegona miejscu znajdującej się na środku Lustgarten fontanny, wybudowano zaprojektowany przez architektaAlberta Wolffapomnik konnyFryderyka Wilhelma III, którego odsłonięcie odbyło się 16 czerwca 1871 roku[3][4].Dwa lata później w Lustgarten odbył się pierwszy w tym miejscu berlińskijarmark bożonarodzeniowy(niem.Weihnachtsmarkt). Jarmarki odbywały się w Lustgarten regularnie do 1891 roku[3].Pod panowaniemWilhelma IIutworzono szeroką ulicęKaiser-Wilhelm-Straße(obecnie Karl-Liebknecht-Straße), która spowodowała ponowne ograniczenie obszaru Lustgarten, z kolei na miejscu istniejącej dotychczas katedry wybudowano w latach 1894–1905nową świątynięzaprojektowaną przezJuliusa Carla Raschdorffa[5][4].Doprowadziło to do radykalnej zmiany wyglądu obszaru Lustgarten, a przy tym do ostatecznego jego ukształtowania[4].1 sierpnia 1914 roku, kiedy Wilhelm II z balkonu zamku ogłosił deklarację przystąpienia państwa doI wojny światowej,w Lustgarten odbył się masowy wiec poparcia, który był pierwszym tego typu wydarzeniem w historii tego miejsca[3].

W Republice Weimarskiej i III Rzeszy

[edytuj|edytuj kod]
Wiec wyborczy w Lustgarten 1 kwietnia 1932 roku
Defilada z okazji rozpoczęcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 1 sierpnia 1936 roku

Po utworzeniuRepubliki Weimarskiejw Lustgarten odbywały się liczne demonstracje polityczne, a także protesty robotników[4].Swoje wiece organizowały tam partieKPD,SPDiNSDAP[3].Jedną z największych demonstracji była ta zorganizowana w 1922 roku po zabójstwie ministra spraw zagranicznych,Walthera Rathenaua[5].Natomiast niedługo po mianowaniuAdolfa Hitlerakanclerzem, 7 lutego 1933 roku, odbyła się tam demonstracja przeciwników władzy Hitlera, zorganizowana przez partię socjaldemokratyczną. Wzięło w niej udział blisko 200 tysięcy ludzi. Z kolei 19 lutego 1933 roku odbył się wielki marsz zakończony wiecem w Lustgarten, będący ostatnim wyrazem zbiorowego sprzeciwu wobecrządu nazistowskiego[8].

W roli miejsca zgromadzeń o charakterze politycznym Lustgarten był wykorzystywany także przeznazistów,jak choćby 1 kwietnia 1933 roku, kiedy minister propagandyJoseph Goebbelswygłosił tam przemówienie, w którym wskazywał na potrzebę bojkotuŻydów[4].W następnym roku z polecenia władz Lustgarten został przekształcony w miejsce do odbywania parad i marszów. W tym celu zlikwidowano trawniki i wyłożono całą jego powierzchnię kamiennymi płytami, zaś pomnik konny Fryderyka Wilhelma III oraz granitową misę przeniesiono w inne miejsce[3][5].1 sierpnia 1936 roku w Lustgarten odbyła się uroczysta defilada młodzieżowych organizacji nazistowskich z okazji rozpoczęciaLetnich Igrzysk Olimpijskich[9].W defiladzie tej wzięło udział po 8800 członkówHitlerjugendiDeutsches Jungvolk,a także 3000 dziewcząt zBund Deutscher Mädel[9].18 maja 1942 roku kilkuosobowa grupa żydowskich działaczykomunistycznych,dowodzona przezHerberta Bauma,dokonała podpalenia znajdującej się na obszarze Lustgarten od dziesięciu dni propagandowej,antysowieckiejwystawyDas Sowjet-Paradies(pol. „Sowiecki raj” )[4][10].Kilka dni później zarówno Baum, jak i pozostali uczestnicy akcji oraz wszyscy, którzy mieli jakiekolwiek powiązania z nim zostali aresztowani. Trzydzieści dwie z aresztowanych osób zostało później skazanych na śmierć, sam Baum zaś zmarł po trzech tygodniach przebywania w areszcie na skutek tortur[10].

W 1944 roku pomnik konny Fryderyka Wilhelma III został przetopiony w celu pozyskania metalu na potrzeby wojenne[11].W następnym roku, pod koniecII wojny światowejstojące przy Lustgarten katedra, zamek oraz Stare Muzeum zostały zniszczone[3].

W Niemieckiej Republice Demokratycznej

[edytuj|edytuj kod]
Stare Muzeum i Lustgarten w 1988 roku

W 1950 roku z polecenia Komitetu CentralnegoSED,rządzącejNiemiecką Republiką Demokratyczną,wyburzono ruiny zamku, zaś na terenie po tej budowli urządzonoMarx-Engels-Platz(obecnie Schloßplatz), w skład którego został włączony także obszar Lustgarten, na którym pozostawiono nawierzchnię z kamiennych płyt, zachowując kształt, jaki został mu nadany przez władze nazistowskie[3][5].Stare Muzeum oraz katedra zostały natomiast odbudowane – muzeum otwarto w 1966 roku, zaś katedrę w 1975 roku[4][5].

Do 1974 roku na obszarze Lustgarten odbywały się jarmarki bożonarodzeniowe – kolejne organizowano w innej części Marx-Engels-Platz. W latach 1973–1976 po wschodniej stronie Marx-Engels-Platz wybudowanopałac Republiki(w latach 2006–2008 został rozebrany, zaś w latach 2013–2020 odbudowanozamek berliński), będący siedzibąparlamentu Niemieckiej Republiki Demokratycznej,przez co obszar Lustgarten stał się tłem do wielu wydarzeń politycznych[3].W 1980 roku umieszczono na pierwotnym miejscu przed Starym Muzeum granitową misę, zaś rok później w bocznej części obszaru Lustgarten postawionopomnikupamiętniający Herberta Bauma i pozostałych uczestników wydarzeń z 18 maja 1942 roku[3][12].

W zjednoczonych Niemczech

[edytuj|edytuj kod]
Lustgarten w 2011 roku; na pierwszym planie granitowa misa

Pozjednoczeniu Niemiecrozpoczęła się publiczna debata dotycząca przywrócenia obszaru Lustgarten do pierwotnej, wypoczynkowej funkcji. W listopadzie 1997 rokuSenat Berlinaoficjalnie zaakceptował projekt przebudowy terenu opracowany przez architektaHansa Loidlana podstawie planów Karla Friedricha Schinkla[3].Na jego realizację zarówno władze Berlina, jak i fundacjaAllianz Umweltstiftung,przeznaczyły po 3,5 milionamarekdotacji[13].Prace budowlane rozpoczęły się na początku 1998 roku. 7 kwietnia 1998 roku odkryto fundamenty historycznej fontanny, która niegdyś stała na środku Lustgarten[3].24 września 1999 roku przebudowany Lustgarten, składający się z siedmiu oddzielonych od siebie chodnikami trawników i stanowiący reinterpretację projektu Schinkla w nowoczesnych formach, został otwarty[4][1].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abLustgarten.[w:]Denkmaldatenbank[on-line]. stadtentwicklung.berlin.de. [dostęp 2018-02-11]. [zarchiwizowane ztego adresu(2018-02-12)].(niem.).
  2. Lustgarten.[w:]Sehenswürdigkeiten[on-line]. berlin.de. [dostęp 2020-09-02].(niem.).
  3. abcdefghijklmnopqrstuvwxyHeute ist der Lustgarten Berlins schönster Museumsplatz. Wechselvoll ist seine Geschichte. Und die „Lange Nacht” beginnt hier Dereinst Kartoffelacker.[w:]Themen[on-line]. berliner-zeitung.de, 2008-08-30. [dostęp 2017-05-26].(niem.).
  4. abcdefghijklmnopqLustgarten.[w:]Geschichte[on-line]. zeitreisen.de. [dostęp 2017-05-26].(niem.).
  5. abcdefghijklmHeinz Knobloch:Im Lustgarten mit Heinz Knobloch.Berlin: Jaron Verlag, 2001.ISBN978-3897730328.
  6. Bogdan Krieger:Berlin im Wandel der Zeit: Eine Wanderung vom Schloß nach Charlottenburg durch 3 Jahrhunderte.Berlin: Verlagsanstalt Hermann Klemm, 1923, s. 8.
  7. Bogdan Krieger:Berlin im Wandel der Zeit: Eine Wanderung vom Schloß nach Charlottenburg durch 3 Jahrhunderte.Berlin: Verlagsanstalt Hermann Klemm, 1923, s. 24.
  8. Hans-Rainer Sandvoß:Widerstand in Mitte und Tiergarten. Bd. 8 der Schriftenreihe über den Widerstand in Berlin von 1933 bis 1945.Berlin: 1994, s. 22–23.
  9. abKarin Stöckel:Die Arbeit des Organisationskomitees der XI. Olympiade 1936 in Berlin.[w:]Festlichkeiten[on-line]. books.google.pl, 2003. [dostęp 2017-05-31].(niem.).
  10. abCora Ann Granata, Cheryl A. Koos:The Human Tradition in Modern Europe, 1750 to the Present.[w:]John Cox[on-line]. books.google.pl, 2017-01-31. [dostęp 2017-05-26].(ang.).
  11. Peter Bloch, Waldemar Grzimek:Das klassische Berlin. Die Berliner Bildhauerschule im neunzehnten Jahrhundert.Berlin: Propyläen Verlag, 1985.ISBN978-3549066317.
  12. Widerstandsgruppe um Herbert Baum.gedenktafeln-in-berlin.de. [dostęp 2017-05-31]. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-03-05)].(niem.).
  13. Lustgarten in Berlin-Mitte.[w:]Wettbewerbe[on-line]. stadtentwicklung.berlin.de. [dostęp 2017-05-31].(niem.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]