Przejdź do zawartości

Masa cząsteczkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Masa cząsteczkowa– masa:

Jednostką masy cząsteczkowej wukładzie SIjest kilogram, jednak znacznie powszechniej jest ona wyrażana za pomocąjednostki masy atomowej,równej1/12masy atomuizotopuwęgla12C i oznaczanej symbolem „u” lub „Da” (dalton).

Masę cząsteczkową nazywano dawniejciężarem cząsteczkowym(jest to obecnie niezalecane).

W praktyce, w związku z trudnościami technicznymi w wyrażaniu rzeczywistych mas cząsteczkowych, stosuje się tak zwane względne masy cząsteczkowe, obliczane jako sumawzględnych mas atomowychtworzących ją atomów. Względna masa cząsteczkowa jest wielkością bezwymiarową, którą należy rozumieć jako wielokrotność1/12masy atomu izotopu węgla12C.

W przypadku populacji cząsteczek o różnej masie cząsteczkowej (np.polimerów,mieszanin gazów) stosuje się pojęcie średniej masy cząsteczkowej (zwanej również molową). Średnia masa molowa może być obliczana jakośrednia arytmetycznalubśrednia geometrycznamasy poszczególnych cząsteczek w populacji.

W tym pierwszym przypadku nazywa się jąmasą cząsteczkową średnią liczbowoi jest ona dana wzorem:

gdzie:

– liczba cząsteczek o masie
– całkowita liczba wszystkich cząsteczek w próbce.

W tym drugim przypadku nazywa się jąmasą cząsteczkową średnią masowolubwagowoi jest ona dana wzorem:

gdzie:

– łączna masa cząsteczek o masie cząsteczkowej
– masa całej próbki.

po przekształceniu odpowiada to:

Masę cząsteczkową liczbowo średnią można wyznaczać technikami, w których na wynik ma wpływ liczba cząstek – na przykład wosmometrii– zaś masę cząsteczkową wagowo średnią w technikach, w których na wynik ma wpływ rozmiar cząsteczek – na przykład w technikach opartych na rozpraszaniu światła.

Ze względu na to, że masa cząsteczkowa średnia liczbowo „preferuje” cząsteczki o mniejszej masie, ale częściej występujące w mieszaninie, zaś wagowo średnia „preferuje” cząsteczki o większej masie, ta pierwsza jest zawsze mniejsza od drugiej.