Przejdź do zawartości

Max Born

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Max Born
Ilustracja
Państwo działania

Niemcy

Data i miejsce urodzenia

11 grudnia1882
Wrocław,Cesarstwo Niemieckie

Data i miejsce śmierci

5 stycznia1970
Getynga,RFN

profesor
Specjalność:fizyka,matematyka
Uczelnia

Uniwersytet w Getyndze,
Uniwersytet Chicagowski

podpis
Odznaczenia
Krzyż Wielki II Klasy Orderu Zasługi RFN
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Tablica pamiątkowa we Wrocławiu

Max Born(ur.11 grudnia1882weWrocławiu,zm.5 stycznia1970wGetyndze) –niemieckifizykimatematykpochodzeniażydowskiego,laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki(1954)[1].Jest jednym z głównych twórcówmechaniki kwantowej[2]obokHeisenbergaiSchrödingera– poprawnie nadając sens empiryczny ich równaniom.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Przed II wojną światową

[edytuj|edytuj kod]

Jedyny syn dr.Gustawa Jakuba Borna(1851–1900), Żyda urodzonego wKępnie(wtedy miastopruskiewprowincji Poznańskiej), i Margarete Kauffmann (1856–1886), pochodzącej z rodziny śląskich przemysłowców. Urodził się i wychował w ówcześnie leżącym wCesarstwie NiemieckimWrocławiu,gdzie jego ojciec wykładał naUniwersytecie Wrocławskim,najpierw jakoprivatdozent,a następnieprofesoranatomii porównawczejiembriologii[3].

Po ukończeniu Gimnazjum im. Króla Wilhelma studiował kolejno na uniwersytetach weWrocławiu,HeidelberguiZurychu.W tym czasie zetknął się z takimi naukowcami jakFelix Klein,David Hilbert,Hermann Minkowski,Carl Runge,Karl Schwarzschild,czyWoldemar Voigt[1].

W roku 1909 został wykładowcąUniwersytetu w Getyndze,skąd w roku 1912 przeniósł się doUniwersytet Chicagowski.W roku 1919, po służbie wojskowej w armii niemieckiej, został profesorem uniwersytetu weFrankfurcie nad Menem,później (1921) w Getyndze. Sformułował w tym czasie standardową obecnie interpretację kwadratu modułufunkcji falowej(gdzieoznaczasprzężenie zespolone) wrównaniu Schrödingerajako gęstości prawdopodobieństwa znalezienia cząstki (zob.gęstość elektronowa), za co w 1954 roku otrzymałNagrodę Nobla(równocześnie nagrodę otrzymałWalther Bothe). Z powoduantysemickiej politykirząduIII Rzeszywyjechał w 1933 roku doCambridge,skąd w roku 1936 przeniósł się do Uniwersytetu wEdynburgu.Wykładał tam do 1953 r.[1]

Lata powojenne

[edytuj|edytuj kod]

PoII wojnie światowej(w 1953 r., po otrzymaniu przez Borna tytułu honorowego obywatela Getyngi) Max i Hedwig Bornowie powrócili do Niemiec, ale ich dzieci pozostały w Wielkiej Brytanii. Born zamieszkał wBad Pyrmont.

W 1955 r. podpisałManifest Russella-Einsteina[4](zob.Konferencja Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych), a w 1957 r. – z innymi naukowcami zGöttinger 18Manifest z Göttingenprzeciw wyposażeniuBundeswehryw taktycznąbroń atomową.Pochowany w Getyndze na tym samym cmentarzu, coMax PlanckiDavid Hilbert.Na jego nagrobku wyryto fundamentalne równaniemechaniki kwantowej:pq – qp = h/2πi.

Życie prywatne

[edytuj|edytuj kod]

Był dziadkiem australijskiej piosenkarki i aktorki,Olivii Newton-John[3].

Spośród jego publikacji wymieniane są przede wszystkim:Dynamics of Crystal Lattices,Optics,Natural Philosophy of Cause and ChanceiZur Quantummechanik.Prócz Nagrody Nobla zdobył Medal Stokesa, a w 1950 roku – Medal Hughesa.

Born był również współautorem – wspólnie zRobertem Oppenheimerem– przybliżenia stosowanego wfizyce kwantowej,będącego szczególnym przypadkiemprzybliżenia adiabatycznego,nazwanegoprzybliżeniem Borna-Oppenheimera[1].

Upamiętnienie

[edytuj|edytuj kod]

Dom, w którym się wychował, znajduje się weWrocławiuprzy placu Wolności 4. Na domu zamontowano w 2002 roku tablicę pamiątkową. Borna uhonorowano także nazywając jego nazwiskiemplac w centrum Wrocławia.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abcdMax Born - Facts.[w:]The Nobel Prize in Physics 1954 > Max Born, Walther Bothe[on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-26].(ang.).,Biographical,Nobel Lecture, December 11, 1954,The Statistical Interpretations of Quantum Mechanics.
  2. Born Max,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2021-07-29].
  3. abBorn, Gustav Jacob.[w:]Jewish Encyclopedia[on-line]. [dostęp 2014-02-26].(ang.).
  4. Sandra Ionno Butcher:The Origins of the Russell-Einstein Manifesto.[w:]Pugwash History Seies, No 1[on-line]. Council of the Pugwash Conferences on Science and World Affairs Nobel Peace Prize 1995, maj 2005. [dostęp 2014-02-26].(ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]