Przejdź do zawartości

Metojkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Metojkowie(gr.Μέτοικοιmétojkojdosł. 'wspólnie mieszkający' odmetá'wśród, między; łącznie z; pod; z tyłu; po; według' ioikos'dom, mieszkanie; gospodarstwo')[1]cudzoziemcyzamieszkującyAtenyw epoceStarożytnej Grecji.Była to wolna ludność osiedlająca się tam na czas nieokreślony. Mieli podobne obowiązki jak obywatele m.in. służyli w wojsku. Nie posiadali pełnychpraw obywatelskich,m.in. nie mogli uczestniczyć w życiu politycznym, brać udziału wZgromadzeniu Ludowym,piastować urzędów i nabywać ziem. Na ten okres przyznawany im zostawał specjalny opiekun (prostátes). Występował on w ich imieniu w sprawach publicznych i prywatnych[2].

Ich liczba bez członków rodzin w roku 480 p.n.e. szacowana jest na około 4 do 5 tysięcy, w roku 432 p.n.e. na 10 do 15 tysięcy, w IV wieku p.n.e. 6 do 12 tysięcy[3].

Za prawo pobytu wnosili specjalną opłatę w wysokości 12drachmrocznie od mężczyzn i 6 drachm od samodzielnych kobiet, a w zamian mogli bez przeszkód zajmować się handlem lub rzemiosłem. Anonimowy utwórUstrój ateńskitwierdzi, że metojkowie cieszyli się wielką swobodą. Za zasługi dla miasta metojk mógł otrzymaćobywatelstwodecyzją Zgromadzenia.

Znani metojkowie:

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Słownik Wyrazów Obcych
  2. ArystotelesUstrój polityczny Atenrozdział 58 podaje, iż do obowiązkówarchontapolemarcha należało wytaczanie procesu w sprawie metojka niemającego opiekuna.
  3. V. Ehrenberg,Der Staat der GriechenLipsk 1957, cz. I s. 24

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Mała encyklopedia kultury antycznej, PWN, Warszawa, s. 557