Przejdź do zawartości

Mgławica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mgławica emisyjnaNGC 604wGalaktyce Trójkąta

Mgławica– zgrupowanie obłoku gazu ipyłu międzygwiazdowegolub bardzo rozległa otoczkagwiazdywidoczne wsferze niebieskiejjako ciemna mgiełka lub świetlisty obłoczek[1].

Wprzestrzeni kosmicznejliczne są niewidoczne obłoki gazu, możliwe do wykrycia tylko dzięki analizie ichwidmaw niewidzialnych dla oka zakresach.Ośrodek międzygwiazdowygromadzi się wspiralnych ramionachgalaktyk i jest w ciągłym ruchu. Jego tworzywo stanowią w 99%wodórihel,zaś reszta to inne gazy oraz pył.

Do mgławic należą takżeobłoki molekularneskładające się głównie zwodoru dwuatomowegoH2itlenku węglaCO. Mają one temperaturę ok. 10 K. Miejscami zbijają się w gęste skupiska, będąc kolebką nowych gwiazd. Rozmiary, temperatura i skład molekularny obłoku determinują rozmiary i przebieg życia rodzących się gwiazd (np.mgławica Oriona).

Typy mgławic

[edytuj|edytuj kod]

Znane są następujące typy mgławic:

Historia

[edytuj|edytuj kod]

W roku 1771Charles Messier(1730–1817) podjął się skatalogowania wszystkich niewyraźnych plamek widzianych na niebie przez ówczesneteleskopy.Do 1784 roku na swejliścieposiadał 103 obiekty. W 1888 roku powstał katalogNGCJ.L.E. Dreyera, w którym oprócz obiektów Messiera znalazło się wiele innych. I tak np.Galaktykę Andromedyoznacza się jako M31 lub NGC 224.

Pierwotnie mgławicą nazywano każdyobiekt astronomicznyzawierającygalaktykipozaDrogą Mleczną.Dokładniejsze, współczesne, znaczenie tego terminu stosuje się domiędzygwiazdowych obłokówgazu i pyłu, które są sklasyfikowane na podstawie sposobu, w jaki świecą.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]