Mięsień szeroki szyi
Mięsień szeroki szyi(łac.platysma) – w anatomii człowieka cienki, szeroki, czworobocznymięsieńzaliczany do grupy powierzchownychmięśni szyi,położony tuż pod skórą wokolicy przedniejibocznejszyi[1][2].
Jego przyczep początkowy znajduje się wtkance podskórnej,na poziomie II i IIIżebra,wokolicy podobojczykowej.Biegnie ku górze i przyśrodkowo, kończąc się w części bocznej napowięzi przyuszniczejiżwaczowej,a w części przyśrodkowej w kącie ust, gdzie łączy się z włóknamimięśnia obniżacza kąta ustimięśnia obniżacza wargi dolnej.Część włókien mięśniowych kończy się też poniżej podstawyżuchwymiędzy guzkiem bródkowym a poziomem pierwszegozęba trzonowego[1][2].
Jego zadaniem jest przesuwanie kątów ust ku dołowi i bocznie, nadając twarzy wyraz gniewu lub strachu, a także unoszenie skóry i tkanki podskórnej szyi, zmniejszając nacisk na biegnącą pod nimżyłę szyjną zewnętrzną[1][2].
Unaczyniony jest przeztętnicę twarzową,tętnicę szyjną wstępującąitętnicę poprzeczną szyi,a unerwiony przez gałąź szyinerwu twarzowego,łączącą się z gałęzią górnąnerwu poprzecznego szyi,tworząc pętlę szyjną powierzchowną[1][2].
Przypisy
[edytuj|edytuj kod]- ↑abcdJerzyWalocha (red.),Anatomia prawidłowa człowieka. Szyja i głowa,Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2013, s. 23,ISBN978-83-233-3581-8.
- ↑abcdAdamBochenek ,MichałReicher ,Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie,wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, s. 734–736,ISBN978-83-200-4323-5.