Przejdź do zawartości

Mochi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mochitsuki– ubijanie ryżu wusuprzy pomocykine

Mochi(jap.Bính)– tradycyjnejapońskieciastka robione z kleistego ryżumochi-gome[1].

Historia[edytuj|edytuj kod]

Początkimochina archipelagu nie są dokładnie znane, ale uważa się, że pojawiły się niedługo po wprowadzeniu uprawy ryżu, czyli około 2 tys. lat temu. Od wczesnego okresuHeian(794–1185) była to powszechna ofiara rytualna zarówno w tradycjishintō,jak ibuddyjskiej.Przygotowanie ciasta ryżowego na specjalne okazje, jak sezonowe festiwale (matsuri), od wieków jest ważnym sposobem łączenia lokalnych społeczności. Zgodnie ze zwyczajem zwanymmochi-tsukipowstałe ciastka ryżowe są rozdzielane między uczestników[2].

Opis[edytuj|edytuj kod]

Mochi mogą mieć różny kształt i nadzienie. Przeważnie nadziewane są pastąankoz czerwonej fasoliadzukilub truskawkami, obtaczane w czarnym sezamiekuro-goma,posypywanemąką z prażonej fasoli sojowej(kinako) albo zabarwiane na zielono poprzez dodawanie sproszkowanych liściyomogi(bylicajapońska,Artemisia princeps)[1].

W Japoniimochi,zwane teżo-mochi(„o” jest przedrostkiem grzecznościowym) wykonuje się podczas tradycyjnej ceremonii, która nazywa sięmochitsuki,kiedy ugotowany na parze ryż jest ubijany w wielkim drewnianym lub kamiennym moździerzu (usu) specjalnym drewnianym ubijakiem (kine). Następnie formowane są ciastka w różne kształty, często – spłaszczonych kulek[1][3].

Chociażmochispożywane są przez cały rok, to odgrywają one szczególnie ważną rolę podczas obchodów Nowego Roku, kiedy sporządza się ich ogromne ilości w różnej postaci i smaku. W okresie tym podaje się takżemochiz warzywami w specjalnej zupie świątecznej o nazwiezōni,która różni się w zależności od gospodarstwa domowego, jak i regionu. W japońskich domach na powitanie noworocznych bóstw tradycyjnie umieszcza się parę ułożonych w stos okrągłych ciastek ryżowych, znanych jakokagami-mochi[4].

Mochijest także popularną przekąską naHawajach,wKorei Południowej,Tajwanie,KambodżyiTajlandii.

Galeria[edytuj|edytuj kod]

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. abcKenkyusha's New Japanese-English Dictionary.Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 346, 832, 833, 1115, 1118, 1929.ISBN4-7674-2015-6.
  2. “Mochi” Rice Cake: A Food for All Seasons.Nippon Communications Foundation, 2023. [dostęp 2023-01-09].(ang.).
  3. Mochitsuki: A New Year’s Tradition.Japanese American National Museum.
  4. Richard Hosking:A Dictionary of Japanese Food.Tokyo: Tuttle Publishing, 1996, s. 88, 89.ISBN978-4-8053-1335-0.