Przejdź do zawartości

Mongke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mongke
Wielki chan
Okres

od 1251
do 1259

Poprzednik

Gujuk

Następca

Kubilaj

Dane biograficzne
Dynastia

Yuan

Data urodzenia

1208

Data śmierci

1259

Ojciec

Tołuj

Matka

Sorkaktani-beki

Mongke(Mengu, ur.1208,zm.1259) – czwarty wielki chan mongolski, wnukCzyngis-chana,synTołujaiSorkaktani-beki,bratKubilaja,HulaguiAryka Böge.Rządził od 1251 do 1259.

Młodość

[edytuj|edytuj kod]

W młodości brał udział w wyprawie zachodniejBatu-chana,w przeciwieństwie do pozostałych uczestniczących w niej wnuków Czyngis-chana zdobył sobie szacunekBatudzięki swemu powodzeniu w walkach z Rusią. W 1236 został jednak wskutek konfliktu odwołany przezUgedejawraz zGüjükiem.Powrócił na front zachodni w 1239, był jednym ze zdobywcówKijowa.

Zdobycie władzy

[edytuj|edytuj kod]

Chanem został dzięki poparciu matki - Sorkaktani-beki, i Batu-chana. Po raz pierwszy został wybrany w 1250 roku nakurułtajuwIssyk-kul(na terytorium kontrolowanym przez Batu), który jednak został uznany za nielegalny. Drugi Kurułtaj odbył się rok później wUłusieTołuja, chroniony był przez 30-tysięczną armię Złotej Ordy pod dowództwemBerke,brata Batu. W zamian za wsparcie Batu-chan otrzymał tytułstarszego rodui faktyczną samodzielność. Swoje panowanie zaczął od likwidacji przedstawicieli rodówUgedejaiCzagataja,którzy nie chcieli uznać jego wyboru. Zabito m.in. niedawnąregentkęOguł Kajmyszi jej syna – Kuczę, wnuka Ugedeja –Sziremuna,syna Czagataja –Jisü Möngkei jego wnuka Berke.

Mongke swe podboje zaczął od ataków na dynastię południowo-chińską Song. Wysłał 150 tys. ludzi pod dowództwem Hulagu do podbojuBagdadu.Pozdobyciu Bagdaduna jego terenach założonoilchanat– „niższy chanat”, którego władcą został Hulagu. Po pewnym czasie Hulagu skierował się naSyrię.

Zmarł najprawdopodobniej nadyzenterię,wedle innej wersji zginął od rany odniesionej w bitwie.

Na jego dworze w 1254 przebywał franciszkański podróżnikWilhelm z Rubruk,który pozostawił opis z podróży.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • National Geographic, październik 2005