Przejdź do zawartości

Nagroda Grammy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nagroda Grammy
Ilustracja
Przyznający

National Academy of Recording Arts and Sciences

Państwo

Stany Zjednoczone

Pierwsze rozdanie

4 maja 1959 r. (jako Gramophone Award)

Ostatnie rozdanie

2024

Strona internetowa

Nagroda Grammy(oryg.Grammy Award) −nagrodamuzycznaprzyznawana corocznie przez (pol. tłum.)Narodową Akademię Sztuk i Nauk NagraniowychzUSA,honorująca wyróżniające się osiągnięcia w branży fonograficznej.Ceremonierozdania nagród uświetniają występy cenionychartystów.Grammy należy do czwórki najważniejszych nagród amerykańskich w rozrywce tzw.EGOT,oboktelewizyjnejEmmy,filmowegoOscaraiteatralnegoTony.

Pierwsze nagrody Grammy zostały rozdane w 1959 roku, a rok później ceremonia była częściowo transmitowana w telewizji, w programieSunday ShowcaseNBC.Do 1971 roku gale odbywały się zarówno w Los Angeles, jak i w Nowym Jorku, przez co artyści mogli decydować, gdzie będą obecni. Prawa do emitowania ceremonii kupiłPierre Cossette,który zorganizował pierwszą całościową transmisję na żywo w telewizji[1].W 1973 roku prawa te nabyła telewizjaCBS,a gale zaczęły odbywać się wNashville.W odpowiedzi konkurencyjnaABCzapoczątkowałaAmerican Music Award.

Wygląd[edytuj|edytuj kod]

Statuetka z pozłacanymgramofonem(patefonem), jestwytwarzana ręcznieprzez Billings Artworks zRidgway(Colorado,USA). W 1990 roku został zmienionystop metalina wytrzymalszy, aby uniknąć uszkodzeń. Jednocześnie stała się większa i cięższa[2].Statuetka jest składana z części orazzłocona.Nagrodygrawerujesię zwycięzcom po ogłoszeniu decyzji National Academy of Recording Arts and Sciences. Dlatego w ceremoniach wręcza się okolicznościową nagrodę przechodnią, używaną tylko ceremonialnie. Właściwa Grammy Award jest grawerowana później, po ceremonii, informacjami za co, komu i kiedy[3].

Do 2007 roku rozdano 7578 statuetek Grammy[4].

W historii Nagród Grammy anulowano nagrodę raz, w 1990 roku, gdy w wynikuskandalustatuetkę musiał zwrócićzespół muzycznyMilli Vanilliza oszustwo[5].

Kategorie[edytuj|edytuj kod]

Cztery najważniejsze kategorie, zwane obszarem generalnym, nie są zaliczane do jakiegokolwiek gatunku.

  • Album roku– nagradza wykonawcę oraz zespół produkcyjny całego albumu.
  • Nagranie roku– nagradza wykonawcę oraz zespół produkcyjny danego nagrania.
  • Piosenka roku– nagradza autorów/kompozytorów piosenki.
  • Najlepszy nowy artysta– nagradza wykonawcę, który wydał w określonym czasie swoje pierwsze dzieło, które zapewniło mu rozpoznawalność (zdarza się jednak, że dane wydawnictwo nie musi być debiutanckim).

Inne nagrody przyznawane są artystom oraz zespołom produkcyjnym w wyszczególnionych gatunkach. Poza tym wyróżniane są m.in. projekty artystyczne oraz widea. Specjalne nagrody Grammy wręczane są za długoletni wkład wprzemysł muzyczny.

Proces nominacji[edytuj|edytuj kod]

Kandydatów do nominacji mogą zgłaszać zarówno wytwórnie muzyczne, jak i indywidualne osoby. Propozycje są wprowadzane za pośrednictwem Internetu, a następnie kopia, na przykład piosenki, musi być wysłana do National Academy of Recording Arts and Sciences. Po dokonaniu zgłoszenia jego przedmiot jest następnie oceniany przez ponad 150 ekspertów z przemysłu muzycznego. Działania przeprowadzane są wyłącznie by sprawdzić, czy praca nadaje się do rywalizacji, lub określić, czy została przypisana do dobrej kategorii. Następnie członkowie Akademii głosują wyłącznie w swoich kategoriach eksperckich, w maksymalnie dziewięciu dziedzinach nominacji. Do każdej kategorii może być nominowanych wyłącznie pięć przedmiotów; nominacje otrzymują te, które zdobyły najwięcej głosów. Jeśli w procesie głosowania dojdzie do remisu, do jednej kategorii może być nominowanych więcej niż pięćdzieł.Po ogłoszeniu kompletnej listy nominacji, do członków Akademii wysyłane są formularze do ostatecznego głosowania. Mogą oni głosować w ogólnych kategoriach, a także w nie więcej niż ośmiu z 30 obszarów gatunków. Głosy liczone są przezDeloitte,przedsiębiorstwoświadczące usługi doradcze i audytorskie[6].Członkowie Akademii są zobowiązani do opierania swych głosów wyłącznie na jakości; nie powinni sugerować się sprzedażą, pozycjami na listach, osobistymi upodobaniami, preferencjami regionalnymi lub lojalnością wobecwytwórni muzycznej.Zabronione jest również przyjmowanie prezentów. Zwycięzców ogłasza się podczas ceremonii, a wyniki głosowania są wcześniej trzymane w tajemnicy. Statuetkę otrzymuje ten, kto zdobył najwięcej głosów w danej kategorii; istnieje możliwość remisu.

Liderzy[edytuj|edytuj kod]

Osobny artykuł:Rekordy nagród Grammy.

Z 32 nagrodami Grammy,Beyoncéjest artystą z największą liczbą statuetek[7].U2,z 22 nagrodami, utrzymuje rekord wśród zespołów, aChicagowska Orkiestra Symfonicznajest rekordzistą wśród wszystkich grup muzycznych, zdobywając 60 statuetek[8].

Miejsce 1. 2. 3.
Artysta Beyoncé Georg Solti Quincy Jones
Nagród 32 31 27

Krytyka[edytuj|edytuj kod]

Część artystów wyraziła swoje wątpliwości wobec natury Grammy. Kiedy zespółPearl Jamwygrał w 1996 roku w kategorii najlepszy utwór hardrockowy, wokalistaEddie Vedderpowiedział na scenie: „Nie wiem, co to oznacza. Myślę, że nic”.

Maynard James Keenan,lider grupyTool,nie pojawił się na ceremonii, na której zespół dostał statuetkę, tłumacząc: "Myślę, że Grammy to nic innego niż gigantyczna maszyna promocyjna przemysłu muzycznego. Zniżają się do małego intelektu i karmią masy. Nie honorują artystów za to, co stworzyli. To przemysł muzyczny, wyróżniający sam siebie. O to w tym chodzi."[9]

Pojawiały się również głosy krytyki ze względu na przyznawanie większej liczby nagród, niż jest to konieczne; niektóre kategorie uznano za „zapełniacze”[10].

Bono(U2) był na początku swojej kariery krytyczny wobec Nagród Grammy, jednak później docenił ich znaczenie: „Było tu wszystko: wściekłość, miłość, wybaczenie, rodzina, społeczność i najgłębsze poczucie historii… Była tu pełna siła amerykańskiej muzyki, wyzywająca moją arogancję. Oglądałem dalszą część show z nowym spojrzeniem. Grammy zaprosiły jazz, country, rocka i soul na jedną arenę.”[11].

Polscy nagrodzeni[edytuj|edytuj kod]

Nagrodę Grammy otrzymali dotychczas następujący polscy artyści:

  • Aleksandra Nagórko
    • 2012 – w kategoriiBest Classical Compendium (Najlepsze kompendium muzyki klasycznej)za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego: Fonogrammi, Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris.
  • Włodek Pawlik
    • 2014 – w kategoriiBest Large Jazz Ensemble Album(Najlepszy Album Dużego Zespołu Jazzowego)za płytęNight in Calisia,nagraną wspólnie z trębaczem Randy Breckerem, OrkiestrąFilharmonii Kaliskieji Włodek Pawlik Trio.
  • Krzysztof Penderecki
    • 1988 – w kategoriiBest Classical Contemporary Composition Najlepszakompozycjawspółczesna muzyki klasycznej)za płytę z własnym Koncertem wiolonczelowym nr 2 w wykonaniuMstisława Roztropowiczai Philharmonia Orchestra
    • 1999 – w kategoriiBest Classical Contemporary Composition (Najlepsza kompozycja współczesna muzyki klasycznej)za płytę z własnym Koncertem skrzypcowym nr 2 w wykonaniuAnne-Sophie MutteriLondon Symphony Orchestra.
    • 2001 – w kategoriiBest Choral Composition (Najlepsza kompozycja na chór)za płytę z nagraniem własnegoCredo.
    • 2017 – w kategoriiBest Choral Performance (Najlepsze wykonanie chóralne)za płytęPenderecki Conducts Penderecki Vol. 1w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej oraz solistów: Agnieszki Rehlis, Johanny Rusanen i Nikolaya Didenko pod dyrekcją kompozytora.
  • Andrzej Sasin
    • 2012 – w kategoriiBest Classical Compendium (Najlepsze kompendium muzyki klasycznej)za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego: Fonogrammi, Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris.
  • Antoni Wit
    • 2012 – w kategoriiBest Classical Compendium (Najlepsze kompendium muzyki klasycznej)za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego: Fonogrammi, Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris w wykonaniuOrkiestry Filharmonii Narodowej.
  • Henryk Wojnarowski

Miejsca ceremonii[edytuj|edytuj kod]

Miejscami ceremonii rozdania nagród Grammy były na przestrzeni lat liczne prestiżowe areny na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.

1959–1970[edytuj|edytuj kod]

W latach 1959–1970, kiedy gale nie były transmitowane w telewizji, ceremonia odbywała się w kilku miejscach tego samego dnia, a artyści wybierali, gdzie się pojawią.

1971 – obecnie[edytuj|edytuj kod]

Od 1971 roku, czyli od pierwszej telewizyjnej transmisji na żywo, ceremonie odbywają się w różnych miejscach[12].

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. Ken Ehrlich,At The Grammys: Behind the Scenes at Music's Biggest Night.Nowy Jork: Hal Leonard Books, 2007.
  2. Making the Grammy.[dostęp 2010-06-05]. [zarchiwizowane ztego adresu(2010-04-23)].
  3. About Billings Artworks.[dostęp 2010-06-05]. [zarchiwizowane ztego adresu(2010-04-23)].
  4. GRAMMY.com.[dostęp 2010-06-05]. [zarchiwizowane ztego adresu(2009-02-21)].
  5. interia.pl
  6. Grammy Awards voting process.[dostęp 2010-06-05]. [zarchiwizowane ztego adresu(2010-08-20)].
  7. MUSIC: THE GRAMMYS/CLASSICAL; Fewer Records, More Attention
  8. For classical recordings, the future is online.[dostęp 2017-08-12]. [zarchiwizowane ztego adresu(2012-01-19)].
  9. Interview with Maynard James Keenan of Tool.[dostęp 2010-06-05]. [zarchiwizowane ztego adresu(2007-01-25)].
  10. The Grammy Awards: Yours and Mine
  11. Bono, Foreword, in Ken Ehrlich,At The Grammys: Behind the Scenes at Music’s Biggest Night.Nowy Jork: Hal Leonard Books, 2007.
  12. Grammy Awards locations by year.[dostęp 2010-06-05]. [zarchiwizowane ztego adresu(2009-02-12)].

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]

Listy
  • Zwycięzcy nagród Grammyna Grammy.com(ang.)
  • Grammy Awards,nagrody z lat 1958-2013. Uwaga: daty są przesunięte o rok w górę (rok ogłoszenia wyników) w porównaniu do grammy.com (ostatni rok w którym nominowano kandydatów) - np. rok 2009 z MetroLyrics na grammy.com jest z datą 2008, MetroLyrics, 13 maja 2013[dostęp 2021-10-22][zarchiwizowane 2013-05-13](ang.).